Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Maxitrol Maść

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Maxitrol Maść
05.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Maxitrol - maść do oczu?

Produkt zawiera 3 substancje czynne: neomycynę, polimyksynę i deksametazon. Neomycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym, polimyksyna B działa bakteriobójczo, a deksametazon ma właściwości przeciwzapalne. Działanie preparatu jest lokalne, co minimalizuje wchłanianie do krążenia. Neomycyna i deksametazon przenikają w niewielkim stopniu, natomiast polimyksyna B nie wchłania się z powierzchni błon śluzowych i skóry.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Maxitrol - maść do oczu?

Produkt ten jest zalecany w terapii schorzeń oczu z towarzyszącym stanem zapalnym w sytuacjach, gdzie konieczne jest stosowanie kortykosteroidów oraz konieczne jest jednoczesne stosowanie leków przeciwbakteryjnych (np. w zapaleniach spojówek, rogówki, przedniego segmentu oka, w przewlekłym zapaleniu błony naczyniowej przedniego segmentu oka, w uszkodzeniach rogówki spowodowanych oparzeniami chemicznymi, promieniowaniem, ciepłem lub ciałem obcym).

Kiedy nie stosować preparatu Maxitrol - maść do oczu?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze można go użyć. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub na jakikolwiek antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Przykłady przeciwwskazań to zakażenie rogówki wirusami opryszczki, ospa krowia, ospa wietrzna, inne choroby wirusowe rogówki lub spojówek, zakażenie gruźlicze oka, zakażenie grzybicze oka oraz nieleczone ropne zakażenie oka.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Maxitrol- maść do oczu?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, na powierzchni worka spojówkowego. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzeń ostrości widzenia i ograniczenia pola widzenia oraz do rozwoju zaćmy podtorebkowej. U osób z jaskrą stosowanie preparatu nie powinno przekraczać 2 tygodni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zaleca się regularne monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego u tych pacjentów. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację pod kątem ewentualnych nowych zakażeń. W przypadku wystąpienia nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych po zastosowaniu preparatu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Możliwość grzybiczej infekcji rogówki należy brać pod uwagę, jeśli po zastosowaniu preparatu pojawi się uporczywe owrzodzenie rogówki. WTórne zakażenia oka mogą wystąpić u pacjentów z osłabioną odpornością. Kortykosteroidy mogą maskować rozwój ostrego zakażenia ropnego. Miejscowe stosowanie steroidów w chorobach prowadzących do zcieńczenia rogówki lub twardówki może prowadzić do perforacji. Preparat może wywołać reakcje nadwrażliwości (świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówek). Należy być ostrożnym. Jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne przerwanie stosowania preparatu. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów do oka może spowolnić proces gojenia się uszkodzeń rogówki. W okresie stosowania preparatu zaleca się zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych. Preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może osadzać się w miękkich soczewkach kontaktowych i je niszczyć (zmieniać ich kolor). Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je zdjąć przed aplikacją preparatu do oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy preparat ten wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Należy zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po aplikacji preparatu do oka mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia, które mogą utrudniać prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do momentu ustąpienia zaburzeń i powrotu normalnego widzenia.

Dawkowanie preparatu Maxitrol - maść do oczu

Preparat dostępny jest w postaci maści lub kropli, przeznaczony jest do stosowania miejscowego do oka. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Dorośli i młodzież powinni zakraplać 1-2 krople do worka spojówkowego 4-6 razy na dobę, z możliwością zwiększenia częstotliwości podawania w przypadku cięższych objawów. Maść do oczu powinno się nakładać pasek o długości 1,5 cm 3-4 razy na dobę. Należy zachować odstęp czasowy między podaniami leków ocznych. Nie dotykać końcówką tuby lub zakraplacza powierzchni oka ani powiek, aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu. Preparatu nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u dzieci. Osoby z zaburzeniami nerek i/lub wątroby nie muszą modyfikować dawkowania ze względu na niskie wchłanianie substancji czynnych.

Czy można stosować Maxitrol - maść do oczu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, aby omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas wizyty.Nie jest znane, czy miejscowe stosowanie preparatu może prowadzić do wystarczającego wchłonięcia substancji czynnych, które mogą mieć toksyczne działanie na płód i noworodka, ale nie można wykluczyć takiej możliwości. Dlatego należy unikać stosowania preparatu w ciąży. Jeśli lekarz uzna to za niezbędne, preparat może być stosowany tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Ocenę korzyści i ryzyka powinien przeprowadzić jedynie lekarz.W okresie stosowania preparatu należy przerwać karmienie piersią ze względu na ryzyko przenikania substancji czynnych do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Koniecznie powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Preparat jest stosowany lokalnie. Nie zaobserwowano żadnych interakcji z innymi lekami.
Jeśli stosujesz inne leki do oczu, odczekaj co najmniej 10–15 minut między podaniami. Maść do oczu powinna być aplikowana jako ostatnia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Maxitrol- maść do oczu?

Jak każdy lek, Maxitrol również może wywołać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści wynikające z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody spowodowane przez działania niepożądane.
Może dojść do wystąpienia objawów dotyczących oczu, takich jak: pieczenie, kłucie, podrażnienie, swędzenie, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zaczerwienienie oka, zapalenie rogówki, łzawienie, obrzęk i swędzenie powiek. Wystąpić może także jaskra z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości widzenia oraz ograniczenia pola widzenia, a także zaćma podtorebkowa. Możliwe są również reakcje alergiczne.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł