- Co zawiera i jak działa Lirra - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Lirra - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Lirra - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lirra- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Lirra - tabletki powlekane
- Czy można stosować Lirra - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lirra- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Lirra - tabletki powlekane?
Substancją czynną preparatu jest lewocetyryzyna, która jest enancjomerem cetyryzyny. Działa poprzez blokowanie receptora histaminowego typu 1 i hamowanie działania histaminy, łagodząc objawy alergiczne.
Lewocetyryzyna jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji, który działa dłużej niż leki I generacji i nie wykazuje działań uspokajających. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalana głównie z moczem.
Kiedy stosować Lirra - tabletki powlekane?
Specyfikacja jest zalecana dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 lat w leczeniu objawowym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub sezonowego, a także pokrzywki.
Kiedy nie stosować preparatu Lirra - tabletki powlekane?
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników, cetyryzynę, hydroksyzynę lub inne pochodne piperazyny.
Preparatu nie powinno się stosować również w przypadku występowania poważnych zaburzeń czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lirra- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Należy być ostrożnym, gdy preparat jest używany: - u pacjentów z czynnikami ryzyka zatrzymania moczu (na przykład uszkodzony rdzeń kręgowy, przerost gruczołu krokowego); lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu - u pacjentów cierpiących na padaczkę lub zwiększone ryzyko wystąpienia napadów. Przed planowanym wykonaniem testów skórnych należy przerwać stosowanie preparatu na około 3 dni. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek powlekanych u dzieci do 6. roku życia, ponieważ ta forma nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki; zaleca się stosowanie odpowiedniej postaci lewocetyryzyny dla dzieci. Podczas leczenia zaleca się ostrożność przy spożywaniu alkoholu. Preparat zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy - galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.
Czy preparat ten wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny być wyjątkowo ostrożne i sprawdzić reakcję na lewocetyryzynę. U niektórych osób mogą wystąpić niepożądane działania, takie jak senność, zaburzenia widzenia, zmęczenie, które mogą upośledzać zdolności psychofizyczne i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki. Lewocetyryzyna w większych ilościach niż zalecane może wpłynąć na układ nerwowy. Lewocetyryzyna może potęgować działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (na przykład leków przeciwbólowych, leków uspokajających) na zdolność reakcji i skupienia.
Dawkowanie preparatu Lirra - tabletki powlekane
Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Dorośli oraz dzieci powyżej 6 roku życia powinni stosować 5 mg preparatu raz na dobę. Dla dzieci poniżej 6 roku życia nie zaleca się stosowania tego leku, ponieważ trudno jest dostosować odpowiednią dawkę. Osoby starsze z problemami nerkowymi powinny skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania dawki.
U pacjentów z zaburzeniami nerek konieczne jest indywidualne dostosowanie dawkowania. Preparat jest przeciwwskazany u osób z zaawansowaną niewydolnością nerek. W przypadku chorych z zaburzeniami wątroby bez zaburzeń nerek nie ma konieczności zmiany dawkowania. Natomiast u pacjentów z problemami zarówno nerkowymi, jak i wątrobowymi, konieczne jest dostosowanie dawki przez lekarza. Leczenie powinno być przerywane po ustąpieniu objawów w okresowym zapaleniu błony śluzowej nosa i wznowione po ich ponownym wystąpieniu. Natomiast w przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa lekarz może zalecić stosowanie leku przez cały okres narażenia na alergeny. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem, niezależnie od posiłków.
Czy można stosować Lirra - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.
Należy pamiętać, że przed użyciem leku w ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz być, poinformuj swojego lekarza o zażywaniu tego leku.
Nie ma wystarczających danych na temat stosowania tego preparatu w ciąży. Należy go stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, jeśli uzna on to za konieczne i jeśli korzyści będą przeważać nad ryzykiem. Ostateczną decyzję o stosowaniu preparatu podejmuje jedynie lekarz!
Stosowanie tego preparatu podczas karmienia piersią może prowadzić do działań niepożądanych u niemowląt związanych z jego działaniem. W razie konieczności lekarz może zalecić stosowanie leku wraz z odpowiednimi środkami ostrożności.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie niedawno przyjmowane leki, także te dostępne bez recepty.
Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji leków z lewocetyryzyną. Testy z racemiczną cetyryzyną (mieszaniną postaci lewo- i prawoskrętnej cetyryzyny) nie wykazały interakcji z: antypiryną, ketokonazolem, erytromycyną, azytromycyną, glipizydem, pseudoefedryną, diazepamem lub cymetydyną. Teofilina (lek stosowany w leczeniu astmy) w dawce 400 mg na dobę może spowolnić wydalanie cetyryzyny. Rytonawir może zwiększyć ogólnoustrojową ekspozycję na cetyryzynę.
Podczas leczenia należy zachować ostrożność przy spożyciu alkoholu.
Lewocetyryzyna w połączeniu z alkoholem lub lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki nasenne, uspokajające, miorelaksanty, przeciwbólowe) może zwiększyć ich działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy oraz obniżyć zdolność reakcji, sprawność psychofizyczną i koncentrację.
Preparat może wpłynąć na wyniki testów alergicznych skóry.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lirra- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, także Lirra może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta stosującego ten lek. Należy pamiętać, że potencjalne korzyści z stosowania leku zwykle przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Najczęstsze działania niepożądane to: bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, senność, suchość w jamie ustnej, słabość, bóle brzucha. Mogą również wystąpić: zwiększone łaknienie, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, ruchy rotacyjne gałek ocznych, przyspieszone bicie serca (tachykardia), uczucie kołatania serca, problemy z wątrobą, zapalenie wątroby, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, obrzęki, przyrost masy ciała, bóle mięśni i stawów, agresja, pobudzenie, halucynacje, depresja, bezsenność, myśli samobójcze, koszmary senne, drgawki, parestezje, omdlenia, drżenie, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd, wyprysk polekowy) oraz reakcje anafilaktyczne (takie jak obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, duszność, obniżenie ciśnienia krwi i wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia). Dodatkowo, po przerwaniu stosowania preparatu mogą wystąpić intensywne swędzenie i/lub pokrzywka.