Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Lexotan

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Lexotan
21.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Lexotan - tabletki?

Aktywnym składnikiem tego preparatu jest bromazepam, substancja pochodna benzodiazepiny o średnim czasie działania. Leki należące do tej grupy poprzez oddziaływanie na układ GABA-ergiczny, zwiększają hamujące działanie GABA (kwasu gamma-aminomasłowego) w centralnym układzie nerwowym, szczególnie w układzie limbicznym, podwzgórzu i wzgórzu. Bromazepam w niewielkich dawkach selektywnie redukuje uczucie lęku i napięcia, natomiast w dużych dawkach działa uspokajająco i rozluźnia mięśnie.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Lexotan - tabletki?

Preparat jest przeznaczony do leczenia:
· zaburzeń emocjonalnych o charakterze ogólnym
· dysfunkcji autonomicznych, które manifestują się objawami somatycznymi (np. zmiany skórne, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia krążenia, problemu z układem moczowo-płciowym)
· stanów lękowych związanych z przewlekłymi schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego
· zaburzeń lękowych po urazach z objawami lęku
· adaptacyjnych zaburzeń psychologicznych.

Kiedy nie stosować preparatu Lexotan - tabletki?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do zastosowania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne benzodiazepiny.
Przeciwwskazania do jego stosowania obejmują również:
· ciężką niewydolność oddechową
· ciężką niewydolność wątroby
· zespół bezdechu sennego.
Preparatu nie powinno się podawać dzieciom i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lexotan- tabletki?

Niektóre choroby i inne sytuacje mogą być powodem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach mogą być konieczne badania kontrolne. Podczas terapii istnieje ryzyko uzależnienia, które wzrasta wraz z dawką i czasem trwania leczenia. Osoby z predyspozycjami do nadużywania substancji, alkoholu lub zaburzeń osobowości są bardziej narażone. Przy odstawianiu leku powinno się stopniowo zmniejszać dawkę, aby uniknąć zespołu odstawiennego i innych nieprzyjemnych objawów. Leki tej grupy mogą powodować niepamięć następczą. Należy być ostrożnym u osób z problemami z alkoholem, niewydolnością oddechową i innymi schorzeniami. W przypadku długotrwałego stosowania leków z tej grupy, może wystąpić tolerancja, co wymaga zwiększenia dawki. Preparat nie jest odpowiedni jako jedyny lek w depresji lub związanych z nią stanach lękowych. Bromazepam może powodować działanie zwiotczające mięśnie, co zwiększa ryzyko upadków u osób starszych. Osoby z miastenią gravis powinny być pod ścisłym nadzorem. Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu powinny być uwzględnione. Z uwagi na działanie uspokajające, należy być ostrożnym podczas wykonywania czynności wymagających skupienia i szybkiej reakcji.

Dawkowanie preparatu Lexotan - tabletki

Lek występuje w postaci tabletek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększenie ich może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych zalecana dawka wynosi zazwyczaj 1,5–3 mg do 3 razy dziennie; w przypadku ciężkich przypadków stosuje się 6–12 mg 2–3 razy dziennie. Leczenie rozpoczyna się od najmniejszej dawki, stopniowo zwiększając do optymalnej. Terapia powinna trwać jak najkrócej. Całkowity okres leczenia (łącznie z odstawianiem leku) nie powinien przekraczać 8–12 tygodni.
Dla osób starszych i z zaburzeniami czynności wątroby zalecana jest mniejsza dawka.

Czy można stosować Lexotan - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjmowaniem jakichkolwiek leków!
Należy dokładnie omówić z lekarzem potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem leku zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o tym przed zastosowaniem recepty na ten lek.
Nie zaleca się używania preparatu w czasie ciąży.
Nie należy stosować tego preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich niedawno zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
· substancji hamujących określone enzymy wątrobowe (szczególnie izoenzymu 3A4 cytochromu P450); mogą one zwiększyć stężenie bromazepamu i wzmocnić jego działanie
· cymetydyny, ponieważ wydłuża ona czas działania bromazepamu
· leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak: leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe, neuroleptyki, leki nasenne, uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym, ponieważ może dojść do wzmożenia ich działania uspokajającego oraz zwiększenia ich wpływu hamującego na oddychanie i hemodynamikę
· opioidowych leków przeciwbólowych, ponieważ może wystąpić stan euforii, zwiększający ryzyko uzależnienia psychicznego.
W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lexotan- tabletki?

Jak każdy lek, również Lexotan może wywołać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Podczas leczenia mogą wystąpić różne objawy, takie jak splątanie, zaburzenia emocjonalne, zmniejszenie libido, depresja, a także paradoksalne reakcje, jak np. niepokój, pobudzenie, agresja, koszmary senne, omamy, psychoza i inne zaburzenia zachowania. W przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić uzależnienie psychiczne i/lub fizyczne, natomiast nagłe zaprzestanie leczenia może prowadzić do zespołu odstawiennego, charakteryzującego się objawami takimi jak senność, ból głowy, zawroty głowy, zmniejszenie czujności, podwójne widzenie, zaburzenia żołądka i jelit, reakcje skórne, osłabienie mięśniowe, zmęczenie i inne symptomy. U osób starszych istnieje zwiększone ryzyko upadków i złamań kości, a także wystąpienia niewydolności oddechowej, niewydolności serca i zatrzymania krążenia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł