Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Levosol

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Levosol
01.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Levosol - syrop?

Substancją aktywną preparatu jest lewodropropizyna, lek o działaniu przeciwkaszlowym i rozkurczającym oskrzela. Działanie przeciwkaszlowe lewodropropizyny polega na blokowaniu aktywacji włókien C i przewodzenia bodźców czuciowych.

W odróżnieniu od opioidów, nie wywołuje depresji oddechowej ani innych poważnych objawów. Jest skuteczny w leczeniu kaszlu o różnym pochodzeniu, hamując skurcz oskrzeli spowodowany histaminą, serotoniną i bradykininą. Preparat szybko się wchłania po podaniu doustnym, a jego dostępność biologiczna wynosi około 75%. Jest wydalany głównie z moczem w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Levosol - syrop?

Preparat jest skuteczny w terapii suchego kaszlu bez odkrztuszania.

Kiedy nie stosować preparatu Levosol - syrop?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.

Nie zaleca się stosowania u osób z obfitym wydzielaniem oskrzelowym ani z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek).

Nie zaleca się stosowania u dzieci do ukończenia 2. roku życia.

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Levosol- syrop?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą w stosowaniu leku lub wskazaniem do zmiany jego dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być również regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłużej niż 7 dni, konieczna jest konsultacja lekarska w celu potwierdzenia diagnozy. Należy zachować ostrożność u osób starszych ze względu na potencjalne zmiany wrażliwości na leki w tej grupie wiekowej.

Zazwyczaj nie ma konieczności dostosowywania dawek u osób w podeszłym wieku. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek, zaleca się ostrożność przy klirensie kreatyniny poniżej 35 ml/min. Osoby szczególnie wrażliwe powinny być ostrożne przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających. Zawsze należy ustalić przyczynę kaszlu. Lek nie leczy przyczyny choroby, ale pomaga łagodzić jej objawy. Stosowanie preparatu nie zastępuje leczenia przyczynowego.

Informacje dodatkowe na temat składników preparatu: - preparat zawiera sorbitol, dlatego osoby z dziedzicznymi problemami z nietolerancją fruktozy powinny unikać jego stosowania; - sorbitol może wpływać na wchłanianie innych leków przyjmowanych doustnie, oraz działać łagodnie przeczyszczająco; - preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, zarówno typu późnego (np. kontaktowe zapalenie skóry), jak i rzadziej reakcje natychmiastowe, np. pokrzywkę czy skurcz oskrzeli; - w 30 ml syropu znajduje się mniej niż 23 mg sodu, więc preparat jest uznawany za „wolny od sodu”.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? U niektórych osób preparat może powodować senność i zaburzyć zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Levosol - syrop

Preparat w postaci syropu przeznaczony jest do zażycia doustnego. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Syrop należy przyjmować między posiłkami, zachowując co najmniej 6-godzinny odstęp między dawkami.

U dorosłych zalecana dawka to 60 mg (10 ml) do 3 razy na dobę. Dzieci powyżej 2. roku życia powinny stosować odpowiednio dostosowane dawki w zależności od masy ciała. Preparatu nie wolno podawać dzieciom poniżej 2. roku życia. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni bez konsultacji lekarskiej. W przypadku utrzymującego się kaszlu po 7 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Levosol - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Czy można używać tego produktu podczas ciąży i karmienia piersią?

Zaleca się nie używać żadnego leku w okresie ciąży bez konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem produktu.

Nie zaleca się stosowania tego produktu podczas ciąży oraz u kobiet planujących ciążę. Nie należy używać u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji.

Stosowanie tego produktu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.

Nie zaobserwowano zwiększenia działania leków wpływających na centralny układ nerwowy (np. benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina) przez preparat. W przypadku osób szczególnie wrażliwych należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających (np. benzodiazepiny).

Nie wykryto interakcji preparatu z innymi lekami stosowanymi w chorobach oskrzeli i płuc, takimi jak beta-2 mimetyki, metyloksantyny i ich pochodne, kortykosteroidy, antybiotyki, leki regulujące wydzielanie śluzu, leki przeciwhistaminowe.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Levosol- syrop?

Leczenie lekiem Levosol może prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, choć nie muszą one dotyczyć wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że potencjalne korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi wystąpieniami działań niepożądanych.

Możliwe, chociaż bardzo rzadkie, skutki uboczne leczenia Levosolem to: problemy żołądkowo-jelitowe, nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, senność, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenia, parestezje (mrowienie lub drętwienie), drażliwość, depersonalizacja (zaburzenia percepcji własnej osoby i otoczenia), kołatanie serca, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), obniżenie ciśnienia krwi, duszność, kaszel, obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, osłabienie (astenia), osłabienie nóg, ogólne złe samopoczucie, reakcje alergiczne (np. rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy - włącznie z obrzękiem powiek), ciężkie reakcje skórne (np. epidermoliza z wynikiem śmiertelnym), reakcje anafilaktyczne. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić: zapalenie języka, aftowe zapalenie jamy ustnej z gorączką, cholestatyczne zapalenie wątroby, przypadki śpiączki hipoglikemicznej, ogólny obrzęk, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, drgawki toniczno-kloniczne, mały napad padaczkowy, rozszerzenie źrenic i utrata wzroku (objawy zniknęły po zaprzestaniu przyjmowania leku).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł