- Co zawiera i jak działa Levopront - syrop?
- Kiedy stosować Levopront - syrop?
- Kiedy nie stosować preparatu Levopront - syrop?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Levopront- syrop?
- Dawkowanie preparatu Levopront - syrop
- Czy można stosować Levopront - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Levopront- syrop?
Co zawiera i jak działa Levopront - syrop?
Lewodropropizyna jest substancją czynną preparatu, który działa przeciwkaszlowo i rozkurczająco na oskrzela. Jej działanie przeciwkaszlowe polega na hamowaniu aktywacji włókien C i przewodzeniu bodźców czuciowych, co nie powoduje depresji oddechowej, zaburzeń sercowo-naczyniowych ani zaparć, oraz nie wpływa na oczyszczanie śluzowo-rzęskowe. Lek jest skuteczny w leczeniu różnych rodzajów kaszlu, w tym kaszlu spowodowanego rakiem płuca, infekcjami dróg oddechowych i kokluszem. Dodatkowo hamuje skurcz oskrzeli indukowany przez histaminę, serotoninę i bradykininę, ale nie wpływa na skurcz wywołany przez acetylocholinę (brak działania przeciwcholinergicznego).
Podawana doustnie lewodropropizyna szybko się wchłania, a jej dostępność biologiczna wynosi około 75%. Nie gromadzi się w organizmie, głównie wydalana jest z moczem w postaci niezmienionej oraz jako metabolity.
Kiedy stosować Levopront - syrop?
Produkt ten jest zalecany do leczenia suchego kaszlu bez wydzieliny.
Kiedy nie stosować preparatu Levopront - syrop?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu przed jego zastosowaniem.
Preparatu nie powinny stosować osoby z obfitą wydzieliną oskrzelową ani z zaburzeniami pracy rzęsek nabłonka oskrzelowego (np. zespołem Kartagenera, dyskinezą rzęsek).
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do drugiego roku życia oraz w okresie ciąży i karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Levopront- syrop?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania tego preparatu. W niektórych przypadkach należy wykonać określone badania kontrolne. Jeśli kaszel trwa dłużej niż 7 dni, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy. Należy zawsze ustalić przyczynę kaszlu. Preparat nie eliminuje przyczyny choroby, ale pomaga łagodzić jej objawy. Przyjmowanie preparatu nie zastępuje leczenia przyczynowego.
Ostrożność należy zachować u osób starszych, ze względu na możliwe indywidualne zmiany wrażliwości na leki w tej grupie wiekowej. Zazwyczaj nie jest konieczna zmiana dawkowania u osób starszych. U osób wrażliwych, trzeba być szczególnie ostrożnym, jeśli równocześnie przyjmowane są leki uspokajające. Zaleca się ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami pracy nerek, gdy klirens kreatyniny jest mniejszy niż 35 ml/min. Preparat zawiera pewne dodatkowe składniki, takie jak sacharoza, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, glikol propylenowy oraz sól, które mogą mieć określone skutki uboczne lub przeciwwskazania, dlatego należy je wziąć pod uwagę.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może spowodować senność i zwiększyć ryzyko zaburzeń koncentracji, dlatego należy być ostrożnym podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.
Dawkowanie preparatu Levopront - syrop
Produkt przyjmuje postać syropu i jest przeznaczony do spożycia doustnego. Proszę stosować preparat zgodnie z instrukcjami. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ to nie zwiększy skuteczności leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Syrop należy przyjmować między posiłkami; odstęp między dawkami powinien wynosić co najmniej 6 godzin. Do opakowania jest załączona miarka, która pozwala na odmierzenie dawki.
Dla dorosłych: 60 mg (10 ml) do 3 razy dziennie.
Dla dzieci powyżej 2. roku życia:
-dzieci o wadze 10–20 kg: 18 mg (3 ml) 3 razy dziennie;
-dzieci o wadze 20–30 kg: 30 mg (5 ml) 3 razy dziennie.
Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Nie stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.
Jeśli kaszel nie ustępuje po 7 dniach stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Czy można stosować Levopront - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, aby dokładnie omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z używaniem danego preparatu. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, najpierw porozmawiaj z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania preparatów w trakcie ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę.
Nie zaleca się stosowania preparatów w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Upewnij się, że powiadomiłeś lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, nawet tych, które są dostępne bez recepty.
Nie zauważono, aby ten preparat miał wpływ na działanie leków oddziałujących na centralny układ nerwowy (np. benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina). Osoby szczególnie wrażliwe powinny zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających (np. benzodiazepiny).
Nie zaobserwowano interakcji między tym preparatem a innymi lekami stosowanymi w chorobach układu oddechowego, takimi jak beta-2 mimetyki, metyloksantyny i ich pochodne, kortykosteroidy, antybiotyki, leki regulujące wydzielanie śluzu oraz leki przeciwhistaminowe.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Levopront- syrop?
Jak każdy lek, także Levopront może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zażycia leku z reguły są większe niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: problemy żołądkowo-jelitowe, nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, senność, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenia, uczucie mrowienia czy drętwienia, drażliwość, zaburzenia percepcji siebie i otoczenia, uczucie kołatania serca, tachykardia, obniżenie ciśnienia krwi, duszność, kaszel, obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, uczucie wyczerpania, osłabienie, zmęczenie, osłabienie nóg, złe samopoczucie, reakcje alergiczne, zapalenie języka, aftowe zapalenie jamy ustnej z gorączką, cholestatyczne zapalenie wątroby, śpiączka hipoglikemiczna, uogólniony obrzęk, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, napady padaczkowe, rozszerzone źrenice i utrata zdolności widzenia (objawy ustąpiły po zaprzestaniu przyjmowania leku).