- Co zawiera i jak działa Lerakta - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Lerakta - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Lerakta - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lerakta- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Lerakta - tabletki powlekane
- Czy można stosować Lerakta - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lerakta- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Lerakta - tabletki powlekane?
Substancją czynną w preparacie jest lerkanidypina, która blokuje kanały wapniowe w komórkach mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i obniżenia ciśnienia tętniczego.
Lerkanidypina ma przedłużone działanie przeciwnadciśnieniowe i przyjmowana raz dziennie kontroluje ciśnienie tętnicze przez całą dobę. Jest dobrze wchłaniana po doustnym podaniu, a jej metabolity są wydalane z organizmu naturalnie.
Kiedy stosować Lerakta - tabletki powlekane?
Lek jest przeznaczony do stosowania w przypadku łagodnego lub umiarkowanego samoistnego nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych.
Kiedy nie stosować preparatu Lerakta - tabletki powlekane?
Niestety, nawet gdy istnieją wskazania do wykorzystania leku, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników leku lub na inne pochodne dihydropirydyny. Dodatkowo nie należy stosować w przypadku zwężenia drogi odpływu z lewej komory serca, nieleczona niewydolność serca, niestabilna dławica piersiowa, świeży zawał serca, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek, oraz przy równoczesnym stosowaniu leków silnie zmniejszających aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, cyklosporyny, lub spożywaniu soku grejpfrutowego.
Preparatu nie powinny stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz kobiety w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod antykoncepcji.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lerakta- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub mogą wymagać zmiany dawkowania. W przypadku zespołu chorego węzła zatokowego, zaburzeń czynności lewej komory serca, choroby niedokrwiennej serca, dławicy piersiowej, łagodnych lub umiarkowanych zaburzeń czynności wątroby czy nerek, należy zachować ostrożność. Osoby poddawane dializie otrzewnowej nie powinny stosować lerkanidypiny, gdyż może to spowodować zmętnienie płynu odprowadzanego z otrzewnej. Preparat może być osłabiany przez leki zwiększające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Spożywanie alkoholu podczas leczenia przeciwnadciśnieniowymi lekami może pogłębić działanie tych leków. Preparat zawiera laktozę, więc osoby nietolerujące galaktozy, niedobór laktazy lub zespoły złego wchłaniania glukozy-galaktozy, powinny unikać stosowania tego preparatu.
Co do wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, należy zachować ostrożność, ponieważ może on powodować różnego rodzaju działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, senność, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Lerakta - tabletki powlekane
Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych, które należy przyjmować doustnie. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dla dorosłych zalecana dawka wynosi 10 mg raz na dobę, z możliwością zwiększenia do 20 mg na dobę, jednak zaleca się stopniowe zwiększanie dawki. Lekarz może również zalecić stosowanie preparatu w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
W przypadku osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, konieczne może być dostosowanie dawkowania przez lekarza. Tabletkę należy przyjmować codziennie o tej samej porze, minimum 15 minut przed posiłkiem, najlepiej rano.
Czy można stosować Lerakta - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie używaj żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych ryzyk i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, które nie używają skutecznych metod antykoncepcji.
Nie stosuj preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, łącznie z tymi dostępnymi bez recepty.
Nie powinno się stosować preparatu:
• z lekami zmniejszającymi aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (takimi jak np. ketokonazol, itrakonazol i inne azolowe leki przeciwgrzybicze, rytonawir, erytromycyna, troleandomycyna, klarytromycyna i inne antybiotyki makrolidowe), ponieważ mogą one hamować metabolizm lerkanidypiny i powodować znaczne zwiększenie jej stężenia i nasilenie działania
• z cyklosporyną, ponieważ możliwe jest zwiększenie stężenia lerkanidypiny i nasilenie jej działania oraz nasilenie działania cyklosporyny
• z grejpfrutem lub sokiem grejpfrutowym, ponieważ może wystąpić znaczne nasilenie działania przeciwnadciśnieniowego.
Nie zaleca się równoczesnego stosowania preparatu:
• z lekami zwiększającymi aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (takimi jak np. ryfampicyna, ziele dziurawca, fenobarbital, fenytoina i karbamazepina), ponieważ mogą one powodować znaczne zmniejszenie stężenia lerkanidypiny i osłabienie jej działania; należy częściej kontrolować ciśnienie tętnicze i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem
• z alkoholem; w okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu ze względu na ryzyko nasilenia działania przeciwnadciśnieniowego.
W razie równoczesnego stosowania preparatu i kortykosteroidów może dojść do osłabienia działania przeciwnadciśnieniowego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lerakta- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, także Lerakta, może wywoływać skutki uboczne, choć nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody spowodowane wystąpieniem działań niepożądanych.
Dość często mogą występować: bóle głowy, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), uczucie kołatania serca, uderzenia gorąca (nagłe zaczerwienienie twarzy), obrzęki obwodowe.
Niezbyt często mogą wystąpić: zawroty głowy, niskie ciśnienie tętnicze, niestrawność, ból w nadbrzuszu, nudności, bóle mięśni, częste oddawanie moczu, osłabienie, zmęczenie, wysypka, świąd.
Rzadko mogą wystąpić: senność, omdlenia, ból w klatce piersiowej (bardzo rzadko u pacjentów z uprzednio istniejącą dławicą piersiową czas trwania i ciężkość napadów dławicowych może ulec zwiększeniu; sporadycznie może wystąpić zawał serca), wymioty, biegunka, zwiększona częstość oddawania moczu, pokrzywka i reakcje alergiczne.
Częstotliwość nieznana: przerost dziąseł, zmętnienie płynu wydalanego podczas dializy otrzewnowej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, obrzęki naczynioruchowe.