Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Lanzul

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Lanzul
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Lanzul - kapsułki?

Substancją czynną preparatu jest lanzoprazol, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Ten składnik blokuje enzym odpowiedzialny za wydzielanie kwasu solnego przez komórki błony śluzowej żołądka, zmniejszając kwasowość soku żołądkowego. Lanzoprazol jest podawany doustnie w postaciach dojelitowych, szybko się wchłania z dwunastnicy i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 1,5–2 godzinach. Pokarm może spowolnić wchłanianie i zmniejszyć biologiczną dostępność lanzoprazolu o 25%. Po pojedynczej dawce efekt zahamowania wydzielania kwasu żołądkowego utrzymuje się przez ponad 24 godziny. Po kilku tygodniach leczenia większość chorych z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy odczuwa poprawę. Lanzoprazol jest metabolizowany głównie w wątrobie, a u pacjentów z niewydolnością wątroby konieczne jest dostosowanie dawkowania ze względu na wydłużony okres półtrwania i zwiększoną dostępność biologiczną.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Lanzul - kapsułki?

Preparat jest polecany do stosowania w następujących przypadkach:- leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy potwierdzonej endoskopią lub badaniem radiologicznym- leczenie refluksowego zapalenia przełyku- długotrwała profilaktyka nawrotów refluksowego zapalenia przełyku- zespół Zollingera-Ellisona- leczenie łagodnych owrzodzeń żołądka i dwunastnicy u pacjentów przyjmujących regularnie NLPZ- zapobieganie nawrotom wrzodów żołądka i dwunastnicy u pacjentów stosujących NLPZ z ryzykiem choroby wrzodowej- eradykacja Helicobacter pylori w połączeniu z antybiotykami oraz prewencja nawrotów owrzodzeń związanych z zakażeniem H. pylori.

Kiedy nie stosować preparatu Lanzul - kapsułki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z produktu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno używać produktu, jeśli masz uczulenie (jestes nadwrażliwy) na którąkolwiek z substancji zawartych w preparacie.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lanzul- kapsułki?

Określone choroby i inne sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać dostosowania dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie specjalistycznych badań kontrolnych.
Przed rozpoczęciem terapii zaleca się wykluczenie obecności nowotworu. Stosowanie preparatu może zamaskować objawy choroby nowotworowej, w tym raka żołądka, i opóźnić jej diagnozę. W przypadku zmiany charakteru dolegliwości lub pojawienia się niepokojących objawów, takich jak utrata masy ciała, nawracające wymioty, trudności z połykaniem, krwawe wymioty, niedokrwistość, ciemne stolce oraz w przypadku rozpoznania lub podejrzenia wrzodu żołądka, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Jeśli objawy nie ustępują mimo stosowania preparatu, konieczna może być dalsza diagnostyka zalecana przez lekarza.
W przypadku długotrwałego leczenia, zwłaszcza gdy trwa dłużej niż rok, zaleca się regularną opiekę lekarską. W razie problemy ze wzrokiem podczas długotrwałego stosowania preparatu, zaleca się konsultację z lekarzem okulistą.
W celu potwierdzenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz refluksowego zapalenia przełyku, lekarz może zlecić badanie endoskopowe i inne odpowiednie badania. W niektórych sytuacjach gastroskopia może nie wystarczyć do postawienia poprawnej diagnozy.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób z zaburzeniami czynności wątroby; nie zaleca się stosowania preparatu u osób z poważnymi zaburzeniami czynności wątroby.
Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej mogą zwiększać ilość bakterii w przewodzie pokarmowym, co wiązać się może z minimalnym wzrostem ryzyka zakażeń przewodu pokarmowego przez bakterie takie jak Salmonella i Campylobacter.
W leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy warto wziąć pod uwagę możliwość infekcji H. pylori jako przyczyny schorzenia; w takim przypadku konieczne jest odpowiednie leczenie.
Preparat zawiera sacharozę, dlatego osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny go stosować.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
U niektórych osób preparat może powodować działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zmęczenie i inne objawy, które mogą wpłynąć na zdolność reakcji i sprawność psychofizyczną. W przypadku wystąpienia takich objawów nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwanie urządzeń i maszyn.

Dawkowanie preparatu Lanzul - kapsułki

Preparat występuje w postaci kapsułek i jest przeznaczony do stosowania doustnego zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, a w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie zależy od rodzaju choroby, na przykład leczenie choroby wrzodowej żołądka to 30 mg na dobę przez 4–8 tygodni, zaś w przypadku refluksowego zapalenia przełyku zalecana jest dawka 30 mg na dobę przez 4–8 tygodni. Preparat należy przyjmować na czczo, połykając kapsułkę w całości lub otwierając ją i połykając zawartość, popijając wodą. Należy również pamiętać, że preparatu nie należy stosować u dzieci ani u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Czy można stosować Lanzul - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Należy pamiętać, że zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś już w ciąży, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swojej sytuacji.
Niebezpieczne jest stosowanie leków w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty. Lanzoprazol podlega metabolizmowi w wątrobie za pośrednictwem enzymów cytochromu P450. Istnieje ryzyko interakcji lanzoprazolu z innymi lekami metabolizowanymi przez ten układ enzymatyczny. Leki hamujące izoenzym 2C19 (np. fluwoksamina) i 3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, inhibitory proteazy, makrolidy) mogą zwiększyć stężenie lanzoprazolu we krwi. Lanzoprazol zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co może wpłynąć na wchłanianie niektórych leków, co prowadzi do zmniejszenia ich skuteczności. Należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków. Lek może wpłynąć na stężenie innych stosowanych leków, takich jak digoksyna, takrolimus, karbamazepina, fenytoina i warfaryna, dlatego konieczne jest monitorowanie stężeń i dostosowywanie dawek. Przy równoczesnym stosowaniu z lekami przeciwzakrzepowymi i lekami zobojętniającymi sok żołądkowy zalecane jest zachowanie ostrożności. Preparat może zmniejszyć wchłanianie teofiliny, a interakcje mogą wystąpić także z antybiotykami stosowanymi do zwalczania H. pylori. Zaleca się stosowanie lanzoprazolu przed posiłkiem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lanzul- kapsułki?

Jak każdy lek, Lanzul 30 mg może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zwykle przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Często można zaobserwować nudności, biegunkę, wymioty, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, bóle głowy, zmęczenie, reakcje alergiczne (świąd, wyprysk, pokrzywka). Rzadziej może dojść do zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadko mogą wystąpić objawy suchości w ustach lub gardle, zapalenie języka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, czarne zabarwienie języka, kandydoza przełyku, zapalenie trzustki, zapalenie okrężnicy, zaburzenia smaku, zaburzenia wzroku, niepokój, bezsenność, senność, depresja, omamy, splątanie, drżenie, zapalenie wątroby, żółtaczka, podwyższone stężenie cholesterolu i triglicerydów, zapalenie nerek, zaburzenia krwi (małopłytkowość, eozynofilia, pancytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość, leukopenia), obrzęki, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, bóle mięśni i stawów, gorączka, nadmierne pocenie się, skurcz oskrzeli, impotencja, ginekomastia, wyciek mleka, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy np. dotyczący twarzy, krtani, języka, gardła mogący spowodować trudności w oddychaniu, wstrząs anafilaktyczny), wybroczyny, plamica, wypadanie włosów, poważne reakcje skórne, w tym zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł