Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ketonal

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Ketonal
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Ketonal DUO - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Składnikiem aktywnym preparatu jest ketoprofen, lek przeciwzapalny. Ketoprofen hamuje tworzenie prostaglandyn, które odgrywają rolę w zapaleniach. Działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz. Lek zmniejsza objawy zapalenia, takie jak obrzęk, ból i sztywność stawów. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Po podaniu doustnym szybko się wchłania. Postać kapsułek zapewnia zarówno natychmiastowe, jak i przedłużone uwalnianie leku. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 1 godzinie i 45 minutach. Ketoprofen przedostaje się do płynu maziowego, przestrzeni stawowych, przez łożysko i do mleka kobiet karmiących.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Ketonal DUO - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Preparat można stosować w przypadku:
• schorzeń reumatycznych, takich jak zapalenie stawów związane z reumatyzmem
• zapalenia stawów o różnym pochodzeniu
• stanów zapalnych poza stawowych, na przykład zapalenia osłon ścięgien czy zespołu bóleń barku
• choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, charakteryzującej się silnym bólem i znacznym ograniczeniem ruchu u chorego.

Kiedy nie stosować preparatu Ketonal DUO - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Niestety, nawet w sytuacji, gdy istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którekolwiek składniki preparatu.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w przypadku wystąpienia objawów uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie znany jako aspiryna) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen, kwas tiaprofenowy). Uczulenie to mogło manifestować się poprzez reakcje alergiczne, takie jak astma, skurcz oskrzeli, katar alergiczny, pokrzywka, wysypka, rumień.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:

  • z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, szczególnie po zastosowaniu NLPZ
  • u których kiedykolwiek wystąpiła perforacja przewodu pokarmowego
  • z ciężką niewydolnością nerek i/lub wątroby
  • z ciężką niewydolnością serca
  • ze skazą krwotoczną
  • oraz u kobiet w III trymestrze ciąży.

Nie stosować u dzieci i młodzieży do 15. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ketonal DUO- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre sytuacje zdrowotne mogą uniemożliwić lub wymagać dostosowania dawki leku. W celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki leku przez krótki okres czasu. Korzystanie z ketoprofenu, podobnie jak innych leków przeciwzapalnych, może zwiększać ryzyko trudności wynikających z układu pokarmowego. Należy unikać łączenia go z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz inhibitorami COX-2, ponieważ grozi to poważnymi skutkami niepożądanymi.

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych niesie ryzyko poważnych powikłań, takich jak krwotok, owrzodzenie lub perforacja przewodu pokarmowego, które mogą być śmiertelne i nie zawsze poprzedza je ostrzegawcze symptomy. Dlatego należy natychmiast poinformować lekarza o nietypowych objawach ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza o krwawieniu. W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest zaprzestanie stosowania preparatu. Osoby z chorobami przewodu pokarmowego powinny przyjmować lek pod nadzorem lekarza, stosując minimalne dawki.

Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z istniejącymi problemami zdrowotnymi powinni zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku przyjmowania innych leków zwiększających ryzyko działań niepożądanych, takich jak kortykosteroidy czy leki przeciwzakrzepowe. W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie leków osłonowych.

Podsumowując, należy zachować szczególną ostrożność u osób z różnymi problemami zdrowotnymi, które mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują jakiekolwiek wskazania do ostrożności.

Dawkowanie preparatu Ketonal DUO - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Preparat dostępny jest w postaci kapsułek o wydłużonym uwalnianiu. Można go stosować doustnie. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia zalecana dawka to zazwyczaj 150 mg (1 kapsułka) dziennie.

Maksymalna dawka ketoprofenu to 200 mg na dobę.

U starszych pacjentów istnieje większe ryzyko działań niepożądanych, w tym krwawień z przewodu pokarmowego; w przypadku terapii podtrzymującej należy stosować jak najniższą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Co 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia należy monitorować pacjenta pod kątem ewentualnego krwawienia z przewodu pokarmowego.

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia.

Sposób aplikacji:

Preparat w postaci kapsułek jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Kapsułki należy zażywać w trakcie posiłku, połykając w całości (nie żując) i popijając co najmniej 100 ml wody lub mleka. Równoczesne przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy zmniejsza ryzyko szkodliwego działania preparatu na przewód pokarmowy.

Czy można stosować Ketonal DUO - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza, który przepisuje receptę na ten lek.


Stosowanie leku jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży ze względu na ryzyko wcześniejszego zamykania przewodu tętniczego u płodu, uszkodzenia nerek płodu oraz zahamowania skurczów macicy. Nie stosuj leku w I i II trymestrze ciąży, chyba że zlecenie to wystawia lekarz i regularnie kontroluje jego przyjmowanie, decydując o konieczności stosowania leku. Tylko lekarz może ocenić relację korzyści do ryzyka w Twoim przypadku.
Nie stosuj leku w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych bez recepty. Nie zaleca się stosowania ketoprofenu z wybranymi lekami, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu ketoprofenu z innymi lekami, które mogą wpływać na skuteczność jego działania lub zwiększać ryzyko działania uszkadzającego nerki. Ketoprofen może również nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, hydantoiny i sulfonamidów, dlatego konieczne może być dostosowanie dawkowania przez lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ketonal DUO- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Ketonal DUO, tak jak każdy inny lek, może wywołać skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Warto pamiętać, że korzyści związane ze stosowaniem tego leku z reguły są większe od możliwych szkód wynikających z niepożądanych działań.

Najczęściej zaobserwowane skutki uboczne dotyczą układu pokarmowego.

Często można zaobserwować: podwyższenie wyników testów czynnościowych wątroby do granicznej wartości.

Dość często występują: depresja, nerwowość, koszmary senne, senność, osłabienie, uczucie zmęczenia, parestezje, obrzęki, nudności, jadłowstręt, wymioty.

Niedość często: niedokrwistość, hemoliza, plamica, ból głowy, zawroty głowy, senność, krwioplucie, duszność, zapalenie gardła lub krtani (objawy reakcji alergicznych), zaparcie, biegunka, zapalenie żołądka, wysypka, łysienie, świąd, wyprysk, nadmierne pocenie się, złuszczające zapalenie skóry, krwotoki miesiączkowe, zwiększenie aktywności aminotransferaz, obrzęk, uczucie zmęczenia.

Rzadko zaobserwowano: niedokrwistość pokrwotoczną, majaczenie z omamami, zaburzenia orientacji, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, astmę, zapalenie jamy ustnej, wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie okrężnicy, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności aminotransferaz, zwiększenie stężenia bilirubiny z powodu zapalenia wątroby.

Bardzo rzadko zgłaszano przypadki: rzekomego guza mózgu, zapalenia spojówek, nawrotów wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, enteropatii, perforacji okrężnicy, ostrego zapalenia nerek.

Ketoprofen może wpłynąć na agregację płytek krwi, prowadząc do wydłużenia czasu krwawienia.

Skutki uboczne takie jak owrzodzenie, krwawienie czy nawet perforacja przewodu pokarmowego mogą wystąpić u 1-4% pacjentów po długotrwałym stosowaniu NLPZ.

Reakcje alergiczne mogą objawiać się astmą, zaostrzeniem astmy, skurczem oskrzeli czy dusznościami, zwłaszcza u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ.

Istnieje ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem niektórych NLPZ, które może prowadzić do zatorów tętnic, zawałów serca czy udarów.

Wysokie dawki ketoprofenu mogą powodować hamowanie agregacji płytek krwi, wydłużać czas krwawienia oraz zwiększać skłonność do krwawień z nosa i powstawania siniaków.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł