Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Imuran

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Imuran
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Imuran - tabletki powlekane?

W związku z terapią kortykosteroidami i/lub innymi lekami immunosupresyjnymi oraz innymi metodami wydłużania czasu przetrwania przeszczepionych narządów, takich jak nerki, serce i wątroba, oraz zmniejszenia dawek kortykosteroidów u pacjentów po przeszczepie nerek.

Zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą być poddawani leczeniu immunosupresyjnemu w zależności od zastosowanego schematu terapeutycznego. Leczenie powinno być kontynuowane nawet przy małych dawkach ze względu na ryzyko odrzucenia przeszczepu. Leczenie chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim nasileniem objawów.

Terapia może być stosowana w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami (najczęściej kortykosteroidami) i metodami wpływającymi na odpowiedź immunologiczną w chorobach takich jak ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów, tocznia rumieniowatego układowego, zapalenie skórno-mięśniowe, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, pęcherzyca, guzkowe zapalenie tętnic, autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, przewlekła oporna samoistna plamica małopłytkowa.

Dawki i czas trwania leczenia powinny być dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem efektów klinicznych i możliwych skutków ubocznych. Dzieci z nadwagą mogą wymagać większych dawek leku, dlatego zaleca się regularne monitorowanie odpowiedzi na terapię.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Imuran - tabletki powlekane?

Azatiopryna to lek immunosupresyjny stosowany w leczeniu różnych chorób, takich jak zapalenie stawów, tocznia rumieniowatego układowego, zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie wątroby, czy pęcherzyca. Może być również stosowana w leczeniu zapalnych chorób jelit oraz celem wydłużenia czasu przeżycia przeszczepionych narządów.

Jest to lek, który wymaga cierpliwości, ponieważ jego działanie może ujawnić się dopiero po kilku tygodniach stosowania. Jego zaletą jest również to, że może zmniejszyć zapotrzebowanie na kortykosteroidy, co przynosi ulgę pacjentom i łagodzi objawy choroby.

Kiedy nie stosować preparatu Imuran - tabletki powlekane?

Nie zaleca się przyjmowania preparatu w przypadku nadwrażliwości na azatioprynę, 6-merkaptopurynę lub jakikolwiek inny składnik.

Ponadto, nie powinno się rozpoczynać leczenia u kobiet w ciąży lub planujących ciążę bez wcześniejszego dokładnego oszacowania korzyści i ryzyka związanego z terapią.

Dawkowanie preparatu Imuran - tabletki powlekane


Systematycznie na czczo lub z jedzeniem; podawanie po posiłku może zmniejszyć nudności, ale może obniżyć wchłanianie leku, dlatego należy monitorować odpowiedź po podaniu w ten sposób. Podawać co najmniej 1 h przed lub 2 h po spożyciu mleka lub produktów mlecznych.
 
U osób z problemami z nerkami i/lub wątrobą warto rozważyć zmniejszenie początkowej dawki. Przy jednoczesnym podawaniu inhibitorów oksydazy ksantynowej (np. allopurynolu) dawkę azatiopryny należy zmniejszyć do 25% zalecanej dawki. Osoby z wrodzoną małą aktywnością S-metylotransferazy tiopuryny (TPMT) lub z jej brakiem zazwyczaj potrzebują znacznego zmniejszenia dawki. Nie ustalono optymalnej dawki początkowej dla pacjentów z homozygotycznym niedoborem TPMT. Większość pacjentów z heterozygotycznym niedoborem tego enzymu może tolerować azatioprynę w zalecanych dawkach, ale niektórzy mogą potrzebować ich zmniejszenia.
 
U pacjentów z wrodzoną mutacją genu NUDT15 występuje większe ryzyko ciężkiej toksyczności azatiopryny. W tych przypadkach konieczne jest zmniejszenie dawki, zwłaszcza u pacjentów homozygotycznych dla wariantu genu NUDT15. Przed rozpoczęciem leczenia warto rozważyć przeprowadzenie genotypowania w celu zidentyfikowania wariantów genu NUDT15. W każdym przypadku konieczne jest dokładne monitorowanie morfologii krwi.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł