Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Helicid

Helicid
14.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Helicid 20 - kapsułki dojelitowe twarde?

Omeprazol to substancja czynna preparatu, należąca do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez blokowanie enzymu - pompy protonowej w komórkach błony żołądka, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania kwasu solnego. Zależność między dawką a stopniem zahamowania wydzielania kwasu jest istotna zarówno dla podstawowego, jak i stymulowanego wydzielania.
Omeprazol, będący wrażliwym na kwas żołądkowy, jest podawany doustnie w postaciach dojelitowych. Szybko wchłania się z jelita cienkiego, a stężenie maksymalne we krwi osiągane jest po około 1-2 godzinach. Pokarm nie wpływa na jego biodostępność. Po jednorazowym podaniu, hamowanie wydzielania kwasu solnego utrzymuje się przez całą dobę. Metabolizowany jest głównie w wątrobie, a metabolity wydalane są z moczem i częściowo z żółcią.

Kiedy stosować Helicid 20 - kapsułki dojelitowe twarde?

Preparat jest zalecany dla osób dorosłych do leczenia chorób żołądkowo-jelitowych, w tym choroby wrzodowej i refluksowego zapalenia przełyku. Może być także stosowany u dzieci i młodzieży w różnych jednostkach chorobowych.

Kiedy nie stosować preparatu Helicid 20 - kapsułki dojelitowe twarde?

Niestety, mimo wskazań do stosowania preparatu, istnieją sytuacje, w których nie można go używać. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników lub inne leki z grupy benzimidazolu.
Preparat jest przeciwwskazany w przypadku jednoczesnego stosowania nelfinawiru (lek przeciwwirusowy).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Helicid 20- kapsułki dojelitowe twarde?

Niektóre schorzenia oraz inne warunki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych testów kontrolnych.
Przed rozpoczęciem terapii należy wykluczyć nowotworowy charakter schorzenia. Używanie leku może zatuszować objawy chorób nowotworowych, takich jak rak żołądka, dlatego istotne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w razie zmiany charakteru dolegliwości lub pojawienia się niepokojących objawów.
Jeśli objawy nie ustępują pomimo stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dalsze badania diagnostyczne.
Współużywanie leku z atazanawirem nie jest zalecane. W przypadku konieczności takiej kombinacji terapeutycznej, należy być pod ścisłą kontrolą lekarską.
Omeprazol, podobnie jak inne leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania, może prowadzić do zaburzeń wchłaniania witaminy B12. Zaleca się regularne badania kontrolne u osób z niedoborem witaminy B12 lub czynnikami ryzyka zaburzeń wchłaniania.
Omeprazol jest metabolizowany w wątrobie przez układ enzymów cytochromu P450, co może powodować interakcje z innymi lekami metabolizowanymi przez ten sam układ enzymatyczny.
Stosowanie inhibitorów pompy protonowej może prowadzić do zwiększenia liczby bakterii w przewodzie pokarmowym i zwiększyć ryzyko zakażeń pokarmowych.
W przypadku długotrwałego stosowania leku, szczególnie przez ponad rok, zaleca się regularne monitorowanie pod okiem lekarza.
Preparat zawiera laktozę i sacharozę, więc osoby z nietolerancją niektórych cukrów powinny unikać jego stosowania.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
U niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy inne objawy utrudniające sprawność psychofizyczną. W takiej sytuacji nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwanie maszyn.

Dawkowanie preparatu Helicid 20 - kapsułki dojelitowe twarde

Preparat dostępny jest w postaci kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać przekraczania zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Dawkowanie dla dorosłych oraz dzieci jest dokładnie określone w zależności od rodzaju choroby. Preparat należy przyjmować rano, unikać jednoczesnego stosowania z posiłkiem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. W razie wątpliwości lub braku poprawy stanu zdrowia należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Helicid 20 - kapsułki dojelitowe twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku!
Niebezpieczne może być przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem w okresie ciąży bądź karmienia piersią.
Należy poinformować lekarza o ciąży lub planach na nią przed zastosowaniem recepty na lek.
Omeprazol może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią, jednak bezpośredni wpływ preparatu na dziecko jest niewielki w zalecanych dawkach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty.
Preparat może wpływać na działanie innych leków, których wchłanianie zależy od pH.
Należy unikać stosowania omeprazolu razem z niektórymi lekami przeciwwirusowymi.
Omeprazol może zwiększyć stężenie niektórych równolegle stosowanych leków, dlatego należy być ostrożnym, zwłaszcza u osób starszych. Konieczne może być dostosowanie dawki niektórych leków.
Omeprazol może także mieć wpływ na skuteczność niektórych leków, takich jak warfaryna czy diazepam.
Należy unikać równoczesnego stosowania omeprazolu i klopidogrelu.
Preparat zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co może wpłynąć na wchłanianie niektórych leków, takich jak azole przeciwgrzybicze czy erlotynib.
Omeprazol jest metabolizowany w wątrobie, co może powodować interakcje z innymi lekami metabolizowanymi przez ten układ enzymatyczny.
Należy być ostrożnym przy stosowaniu omeprazolu z innymi lekami, aby uniknąć niepożądanych interakcji.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Helicid 20- kapsułki dojelitowe twarde?

Podobnie jak każdy inny lek, Helicid 10, -20, -Forte może wywoływać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z ewentualnych skutków ubocznych.
Do częstych lub mniej powszechnych działań niepożądanych należą: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, bóle brzucha, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bezsenność, senność, parestezje, zwiększone enzymy wątrobowe, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka), złe samopoczucie, obrzęki kończyn. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia hematologiczne (np. małopłytkowość, agranulocytoza), reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne, niedobory sodu i magnezu, omamy, splątanie, depresja, agresja, problemy ze smakiem, zaburzenia widzenia, suchość w ustach, drożdżyca, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, bóle mięśni i stawów, osłabienie mięśni, zapalenie nerek, ginekomastia, nadmierne pocenie się, wypadanie włosów, nadwrażliwość na światło, poważne reakcje skórne.