Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Groprinosin Syrop Dawkowanie

Groprinosin Syrop Dawkowanie
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Groprinosin - syrop?

Substancją aktywną w preparacie jest inozyyna pranobeks, lek o działaniu przeciwwirusowym, który pobudza układ immunologiczny. Stymuluje on różne typy limfocytów i zwiększa syntezę przeciwciał. Po podaniu doustnym szybko się wchłania.

Kiedy stosować Groprinosin - syrop?

Preparat jest przeznaczony do użycia u osób z osłabionym układem odpornościowym, którzy cierpią na częste infekcje górnych dróg oddechowych. Może być również stosowany do leczenia opryszczki na wargach i twarzy spowodowanej wirusem opryszczki.

Kiedy nie stosować preparatu Groprinosin - syrop?

Niestety, pomimo istnienia wskazań do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie wolno stosować preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. Preparatu nie powinno się stosować u osób cierpiących na dny moczanowej lub mających podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią, chyba że lekarz uzna to za konieczne.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Groprinosin- syrop?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przyczyną do niedopuszczenia do stosowania lub wskazania do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach mogą być konieczne określone badania kontrolne.

Lek może prowadzić do przejściowego wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi i moczu, zwłaszcza u mężczyzn i osób starszych obu płci. Należy zachować ostrożność u osób, u których kiedykolwiek zdiagnozowano lub podejrzewano dny moczanowe, zwiększone stężenie kwasu moczowego, kamienie nerkowe lub zaburzenia czynności nerek. Jeśli lekarz zaleca stosowanie leku u tych pacjentów, konieczne jest ścisłe monitorowanie stężenia kwasu moczowego.

U niektórych osób mogą wystąpić poważne reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, anafilaksja). W takim przypadku należy przerwać podawanie leku.

Podczas długotrwałego leczenia mogą tworzyć się kamienie nerkowe.

Podczas leczenia trwającego 3 miesiące lub dłużej u każdego pacjenta należy regularnie kontrolować stężenie kwasu moczowego we krwi i moczu, czynność wątroby, morfologię krwi oraz parametry czynności nerek.

Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach leku:
• lek w postaci syropu zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy oraz galaktozy lub niedoborem sacharazy nie powinny stosować leku;
• zawartość sacharozy w leku w postaci syropu (1 ml syropu zawiera 650 mg sacharozy) powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę;
• lek w postaci syropu zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, który może powodować reakcje alergiczne (w tym typu późnego);
• lek w postaci syropu zawiera około 2,5% etanolu (1 ml syropu zawiera 20 mg etanolu 96%); należy wziąć to pod uwagę w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy zwiększonego ryzyka, takich jak np. chorzy na padaczkę, z chorobą wątroby czy też osoby uzależnione od alkoholu;
• lek w postaci kropli zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (również typu późnego).

Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn jest mało prawdopodobny. Jednakże, jeśli wystąpią działania niepożądane leku takie jak ból głowy, zawroty głowy lub senność, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn, ani wykonywać innych czynności wymagających wzmożonej koncentracji.

Dawkowanie preparatu Groprinosin - syrop

Preparat jest dostępny w postaci syropu, kropli lub tabletek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i nie przekraczać wskazanej ilości preparatu, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Leczenie zazwyczaj trwa od 5 do 14 dni, a lek powinno się stosować jeszcze przez 1 do 2 dni po ustąpieniu objawów.Dla dorosłych preparat w postaci syropu lub kropli należy przyjmować w ilości 50 mg/kg masy ciała na dobę, zazwyczaj 3 g (60 ml syropu lub 300 kropli) dziennie, podzielonych na 3-4 dawki. Maksymalna dawka wynosi 4 g na dobę.Dla dzieci po 1. roku życia dawkowanie zależy od masy ciała. Schemat dawkowania dla syropu to: masa ciała 10-14 kg - 5 ml 3 razy na dobę, masa ciała 15-20 kg - 5-7,5 ml 3 razy na dobę, masa ciała 21-30 kg - 7,5-10 ml 3 razy na dobę, masa ciała 31-40 kg - 10-15 ml 3 razy na dobę, masa ciała 41-50 kg - 15-17,5 ml 3 razy na dobę.Dla tabletek dawkowanie dla dorosłych to 50 mg/kg masy ciała na dobę, zazwyczaj 1 g (2 tabletki) 3-4 razy na dobę, nie więcej niż 4 g (8 tabletek) na dobę. Dla dzieci po 1. roku życia zalecany jest preparat w postaci syropu dla tych, które nie potrafią połykać tabletek.Preparat w postaci tabletek należy popić dużą ilością wody. Można też rozkruszyć tabletkę i rozpuścić w niewielkiej ilości wody.

Czy można stosować Groprinosin - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem leku w czasie ciąży lub karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie.

Należy unikać stosowania tego preparatu w ciąży lub podczas karmienia piersią, jeśli lekarz nie uzna tego za konieczne. Jeśli po dokładnej analizie korzyści i ryzyka lekarz zdecyduje, że stosowanie preparatu jest niezbędne, to zaleci odpowiednie środki ostrożności i konieczne badania.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które można dostać bez recepty.Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób przyjmujących leki wpływające na stężenie kwasu moczowego, np. allopurynol lub inne inhibitory oksydazy ksantynowej, leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego (w tym diuretyki tiazydowe i diuretyki pętlowe).Nie należy stosować preparatu podczas przyjmowania leków immunosupresyjnych, takich jak niektóre stosowane po przeszczepach narządów lub w leczeniu atopowego zapalenia skóry.Preparat zwiększa działanie zydowudyny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Groprinosin- syrop?

Jak każdy lek, Groprinosin może wywoływać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Najczęściej obserwowane jest zwiększenie stężenia kwasu moczowego, które normalizuje się kilka dni po zaprzestaniu przyjmowania leku. Często można również zaobserwować nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększone stężenie azotu mocznikowego we krwi, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, bóle stawów, świąd i wysypkę. Mniej często występują: biegunka, zaparcia, nerwowość, senność, bezsenność, zwiększona ilość moczu.