- Co zawiera i jak działa Groprinosin - syrop?
- Kiedy stosować Groprinosin - syrop?
- Kiedy nie stosować preparatu Groprinosin - syrop?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Groprinosin- syrop?
- Dawkowanie preparatu Groprinosin - syrop
- Czy można stosować Groprinosin - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Groprinosin- syrop?
Co zawiera i jak działa Groprinosin - syrop?
Kiedy stosować Groprinosin - syrop?
Preparat jest przeznaczony do użycia u osób z osłabionym układem odpornościowym, którzy cierpią na częste infekcje górnych dróg oddechowych. Może być również stosowany do leczenia opryszczki na wargach i twarzy spowodowanej wirusem opryszczki.
Kiedy nie stosować preparatu Groprinosin - syrop?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Groprinosin- syrop?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przyczyną do niedopuszczenia do stosowania lub wskazania do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach mogą być konieczne określone badania kontrolne.
Lek może prowadzić do przejściowego wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi i moczu, zwłaszcza u mężczyzn i osób starszych obu płci. Należy zachować ostrożność u osób, u których kiedykolwiek zdiagnozowano lub podejrzewano dny moczanowe, zwiększone stężenie kwasu moczowego, kamienie nerkowe lub zaburzenia czynności nerek. Jeśli lekarz zaleca stosowanie leku u tych pacjentów, konieczne jest ścisłe monitorowanie stężenia kwasu moczowego.
U niektórych osób mogą wystąpić poważne reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, anafilaksja). W takim przypadku należy przerwać podawanie leku.
Podczas długotrwałego leczenia mogą tworzyć się kamienie nerkowe.
Podczas leczenia trwającego 3 miesiące lub dłużej u każdego pacjenta należy regularnie kontrolować stężenie kwasu moczowego we krwi i moczu, czynność wątroby, morfologię krwi oraz parametry czynności nerek.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach leku:
• lek w postaci syropu zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy oraz galaktozy lub niedoborem sacharazy nie powinny stosować leku;
• zawartość sacharozy w leku w postaci syropu (1 ml syropu zawiera 650 mg sacharozy) powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę;
• lek w postaci syropu zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, który może powodować reakcje alergiczne (w tym typu późnego);
• lek w postaci syropu zawiera około 2,5% etanolu (1 ml syropu zawiera 20 mg etanolu 96%); należy wziąć to pod uwagę w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy zwiększonego ryzyka, takich jak np. chorzy na padaczkę, z chorobą wątroby czy też osoby uzależnione od alkoholu;
• lek w postaci kropli zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (również typu późnego).
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn jest mało prawdopodobny. Jednakże, jeśli wystąpią działania niepożądane leku takie jak ból głowy, zawroty głowy lub senność, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn, ani wykonywać innych czynności wymagających wzmożonej koncentracji.
Dawkowanie preparatu Groprinosin - syrop
Czy można stosować Groprinosin - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem leku w czasie ciąży lub karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie.
Należy unikać stosowania tego preparatu w ciąży lub podczas karmienia piersią, jeśli lekarz nie uzna tego za konieczne. Jeśli po dokładnej analizie korzyści i ryzyka lekarz zdecyduje, że stosowanie preparatu jest niezbędne, to zaleci odpowiednie środki ostrożności i konieczne badania.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Groprinosin- syrop?
Jak każdy lek, Groprinosin może wywoływać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Najczęściej obserwowane jest zwiększenie stężenia kwasu moczowego, które normalizuje się kilka dni po zaprzestaniu przyjmowania leku. Często można również zaobserwować nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększone stężenie azotu mocznikowego we krwi, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, bóle stawów, świąd i wysypkę. Mniej często występują: biegunka, zaparcia, nerwowość, senność, bezsenność, zwiększona ilość moczu.