Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Glucophage

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Glucophage
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Glucophage 500 - tabletki powlekane?

Substancją aktywną w preparacie jest metformina, lek doustny stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Metformina zmniejsza produkcję glukozy, zwiększa jej wychwyt i zużycie oraz opóźnia wchłanianie jelitowe. Stabilizuje masę ciała, wpływa korzystnie na metabolizm lipidów i nie powoduje hipoglikemii. U osób z nadwagą jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu cukrzycy. Po podaniu doustnym, maksymalne stężenie metforminy we krwi osiąga się po około 2,5 godzinach, a stężenie ustala się po 24-48 godzinach leczenia. Metformina nie jest metabolizowana w wątrobie, tylko wydalana z moczem w postaci niezmienionej. W przypadku zaburzeń nerek, wydalanie metforminy zmniejsza się, co prowadzi do zwiększenia jej stężenia w osoczu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Glucophage 500 - tabletki powlekane?

Specyfik jest zalecany do stosowania w terapii cukrzycy typu 2, szczególnie u osób z nadwagą, u których dieta i aktywność fizyczna nie są skuteczne w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy we krwi.

U osób dorosłych preparat może być stosowany jako leczenie jednoosobowe lub w połączeniu z innymi lekami doustnymi przeciwcukrzycowymi lub insuliną.

U dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży preparat może być stosowany jako leczenie jednoosobowe lub w połączeniu z insuliną.

Stwierdzono zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych z cukrzycą typu 2 i nadwagą, którzy byli leczeni metforminą jako lekiem pierwszego wyboru po niepowodzeniu diety.

Kiedy nie stosować preparatu Glucophage 500 - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieje wskazanie do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników preparatu.

Preparatu nie można także stosować w przypadku:

• kwasicy metabolicznej każdego rodzaju (w tym kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą, kwasicy mleczanowej)

• stanu przedśpiączkowego w cukrzycy

• ciężkich zaburzeń czynności nerek (GFR mniejszy niż 30 ml/min)

• ostrych stanów wiążących się z ryzykiem zaburzenia czynności nerek, takich jak: odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs

• ostrych lub przewlekłych chorób mogących spowodować niedotlenienie tkanek, takich jak: niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał serca, wstrząs

• niewydolności wątroby

• ostrego zatrucia alkoholem, choroby alkoholowej.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glucophage 500- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.W bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania preparatu może dojść do wystąpienia poważnej kwasicy mleczanowej, która wymaga natychmiastowego leczenia. Powikłanie to szczególnie zagraża pacjentom z cukrzycą, u których występuje znacząca niewydolność nerek. Dodatkowe czynniki ryzyka to m.in. ketonemia, nadużywanie alkoholu, długotrwałe głodzenie, niewydolność wątroby, posocznicę, czy choroby układu oddechowego.W przypadku odwodnienia należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Przyjmując inne leki wpływające negatywnie na funkcjonowanie nerek, należy zachować szczególną ostrożność.Objawy kwasicy mleczanowej to m.in. duszność, ból brzucha, kurcze mięśni, osłabienie, hipotermia i śpiączka. W razie podejrzenia kwasicy, należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.Preparat jest wydalany przez nerki, dlatego osoby ze stanami wpływającymi na ich funkcjonowanie powinny konsultować się z lekarzem w sprawie stosowania metforminy.Kontrola czynności nerek jest zalecana zarówno przed rozpoczęciem leczenia, jak i w jego trakcie. Dla pacjentów ryzykujących pogorszenie nerek lub w podeszłym wieku zalecana jest częstsza kontrola.Należy być ostrożnym przy stosowaniu preparatu u pacjentów z niewydolnością serca. Przed badaniami radiologicznymi z użyciem środków kontrastowych, a także przed zabiegami chirurgicznymi, należy przerwać stosowanie metforminy.Dieta i regularny wysiłek fizyczny mają istotny wpływ na kontrolę stężenia glukozy. Preparat nie powoduje hipoglikemii, ale w połączeniu z insuliną lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi może zwiększać ryzyko hipoglikemii.Stosując preparat w monoterapii nie ma się obaw co do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jednak w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi istnieje ryzyko hipoglikemii, co może mieć negatywny wpływ na zdolności psychofizyczne.Czy preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? W monoterapii nie, natomiast w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi tak. Należy być ostrożnym w przypadku hipoglikemii, która może wpłynąć negatywnie na sprawność psychofizyczną.

Dawkowanie preparatu Glucophage 500 - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Dla dorosłych z normalnym funkcjonowaniem nerek zalecana jest dawka początkowa 500-850 mg 2-3 razy dziennie, w trakcie lub po posiłku. Po 10-15 dniach lekarz dostosuje dawkowanie na podstawie wyników pomiaru stężenia glukozy we krwi, zaleca się stopniowe zwiększanie dawki. Dawkę maksymalną ustala lekarz na poziomie 3 g dziennie w 3 podzielonych dawkach.Dla osób starszych lekarz dobiera dawkę na podstawie parametrów czynności nerek, którą należy regularnie monitorować. U osób z zaburzeniami nerek należy mierzyć wartość GFR przed rozpoczęciem leczenia metforminą oraz regularnie podczas terapii. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek stosowanie metforminy jest przeciwwskazane.Dla dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży zalecana dawka początkowa wynosi 500-850 mg raz dziennie, w trakcie lub po posiłku. Po 10-15 dniach lekarz dostosuje dawkę na podstawie wyników pomiaru stężenia glukozy we krwi. Maksymalna zalecana dawka wynosi 2 g dziennie w 2-3 podzielonych dawkach.

Czy można stosować Glucophage 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o przyjmowanych lekach.

Przyjmowanie tego preparatu podczas ciąży jest niewskazane. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę lub planuje ciążę podczas stosowania preparatu, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu zmiany leczenia na insulinę.

Przyjmowanie tego preparatu podczas karmienia piersią jest również niezalecane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj doktora o wszelkich niedawno zażywanych lekach, także tych bez recepty. Podczas kuracji metforminą należy unikać spożywania alkoholu i przyjmowania preparatów z alkoholem. Leczenie może skutkować kwasicą mlekową, szczególnie przy głodzeniu, niedożywieniu lub problemach z wątrobą. Unikaj podawania kontrastowych środków zawierających jod, może to spowodować problemy z nerkami. Inhibitory ACE, leki moczopędne, NLPZ i inne mogą zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej. Kontroluj funkcje nerek. Glikokortykosteroidy i inne leki mogą przeciwdziałać metforminie, monitoruj poziom glukozy we krwi. Leki kationowe mogą współzawodniczyć z metforminą w nerkach, starannie dobieraj dawki. Inhibitory ACE mogą obniżać stężenie glukozy, dostosuj dawkę metforminy. Jeśli stosujesz metforminę z insuliną, zwiększ ryzyko hipoglikemii, dostosuj dawki leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Glucophage 500- tabletki powlekane?

Podobnie jak wszystkie leki, Etform może wywoływać pewne skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów stosujących ten środek. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają negatywne skutki pojawiające się w postaci działań niepożądanych.

Dość często mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, dolegliwości brzuszne oraz utrata apetytu; objawy te zwykle pojawiają się na początku leczenia i w większości przypadków ustępują samoistnie. Aby je zminimalizować, zaleca się stopniowe zwiększanie dawki. Często obserwowane są również zaburzenia smaku. Bardzo rzadko może dojść do kwasicy mleczanowej, poważnego zaburzenia metabolicznego, które może prowadzić do zgonu. Ponadto, bardzo rzadko występuje zmniejszone wchłanianie witaminy B12 oraz obniżone stężenie tej witaminy we krwi (co może prowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej), nieprawidłowe wyniki testów funkcji wątroby, zapalenie wątroby ustępujące po zaprzestaniu stosowania metforminy, a także reakcje skórne, takie jak rumień, świąd i pokrzywka. Podczas leczenia łącznego z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić hipoglikemia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł