Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Gastrocaps

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Gastrocaps
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Gasec-20 Gastrocaps - kapsułki?

Substancja czynną preparatu to omeprazol, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Omeprazol blokuje enzym - pompę protonową w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka, co prowadzi do hamowania wydzielania kwasu solnego. Działanie leku jest uzależnione od dawki i dotyczy zarówno podstawowego, jak i stymulowanego wydzielania kwasu solnego. Omeprazol jest wrażliwy na kwas żołądkowy, dlatego podawany jest doustnie w postaciach dojelitowych. Po podaniu doustnym szybko się wchłania, osiągając stężenie maksymalne we krwi po około 1–2 godzinach. Pokarm nie wpływa na jego dostępność biologiczną. Po jednorazowym podaniu zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego utrzymuje się przez całą dobę. Omeprazol jest metabolizowany w wątrobie i większość metabolitów jest wydalana z moczem, częściowo także z żółcią.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Gasec-20 Gastrocaps - kapsułki?

Preparat jest polecany do stosowania w przypadku:
· choroby owrzodowej dwunastnicy
· choroby owrzodowej żołądka
· choroby owrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy z zakażeniem bakterią ()
· refluksowego zapalenia przełyku
· zespołu Zollingera-Ellisona
· zapobiegania i leczenia owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów z ryzykiem powikłań.

Kiedy nie stosować preparatu Gasec-20 Gastrocaps - kapsułki?

Niestety, nawet jeśli istnieje podstawa do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik lub inne leki związane z benzimidazolem.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gasec-20 Gastrocaps- kapsułki?

Pewne schorzenia mogą być powodem rezygnacji z przyjmowania leku lub konieczności zmiany dawki. W niektórych sytuacjach istotne jest wykonywanie określonych testów monitorujących.
Przed zastosowaniem leku należy wykluczyć obecność nowotworu. Przyjmowanie leku może ukryć objawy choroby nowotworowej, takiej jak rak żołądka, i opóźnić diagnozę. W przypadku zmiany charakteru dolegliwości lub pojawienia się niepokojących symptomów, takich jak drastyczna utrata wagi, nawracające wymioty, trudności z przełykaniem, krwawe wymioty, anemia, tarry stolce, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub jeśli podejrzewa się wrzód żołądka.
Jeśli objawy nie ustępują pomimo przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dalsze badania diagnostyczne.
Dodatkowe informacje dotyczące składników leku:
· lek zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi schorzeniami związanymi z niemożnością przyswajania fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny przyjmować leku.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
U niektórych osób lek może wywołać działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, zaburzenia widzenia i inne objawy mogące osłabić sprawność psychofizyczną. W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń czy maszyn.

Dawkowanie preparatu Gasec-20 Gastrocaps - kapsułki

Preparat występuje w postaci kapsułek. Należy go przyjmować doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy polega na przyjmowaniu 20 mg preparatu raz na dobę przez 2 tygodnie. W razie potrzeby lekarz może zalecić wydłużenie leczenia do 4 tygodni lub zwiększenie dawki do 40 mg na dobę.W przypadku choroby wrzodowej żołądka zalecana dawka to 20 mg na dobę przez 4–8 tygodni. Ponownie, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 40 mg.Preparat może być również stosowany w celu zapobiegania nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, gdzie zwykle przyjmuje się 20 mg raz na dobę.W przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy współistniejącej z zakażeniem H. pylori zaleca się przyjmowanie 20 mg preparatu 2 razy na dobę przez 7 dni, w połączeniu z odpowiednimi antybiotykami.Leczenie refluksowego zapalenia przełyku to zazwyczaj 20 mg 1–2 razy na dobę przez 8–12 tygodni. Preparat może być stosowany długotrwale jako leczenie podtrzymujące lub zapobiegawcze.W przypadku zespołu Zollingera i Ellisona zalecana początkowa dawka to zazwyczaj 60 mg na dobę, a dawka podtrzymująca wynosi od 20 do 120 mg. W przypadku dawek powyżej 80 mg na dobę zaleca się podział dawki na 2 razy.Preparat może być stosowany także w przypadku owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem NLPZ oraz zapobieganiu im u pacjentów z grupy ryzyka.Należy pamiętać, że nie należy łączyć preparatu z innymi lekami hamującymi wydzielanie kwasu solnego. W przypadku konieczności zmiany dawki należy skonsultować się z lekarzem.Preparat jest odpowiedni dla osób w podeszłym wieku i z zaburzeniami czynności nerek. Osoby z zaburzeniami czynności wątroby powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie dostosowania dawki.Sposób stosowania preparatu to przyjmowanie kapsułek doustnie rano, popijając wodą. Nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek przed połknięciem. W razie trudności w połykaniu można otworzyć kapsułkę i połknąć jej zawartość popijając wodą lub innym płynem.

Czy można stosować Gasec-20 Gastrocaps - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży, przed zastosowaniem jakiejkolwiek substancji, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą!
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w ciąży lub w okresie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem i omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego przyjmowaniem. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.
Stosowanie leków w ciąży i podczas karmienia piersią jest dozwolone jedynie w przypadkach, gdy lekarz uzna to za konieczne i korzyści przeważają nad ryzykiem. Decyzję o przyjmowaniu leku w Twojej sytuacji powinien podjąć wyłącznie lekarz!

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich zażywanych niedawno lekach, nawet tych bez recepty. Preparat może wpływać na działanie innych leków, których wchłanianie zależy od pH. Omeprazol zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku, co może wpływać na wchłanianie innych leków, takich jak azole przeciwgrzybicze. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu omeprazolu i leków takich jak digoksyna, warfaryna, cilostazol, diazepam, fenytoina, takrolimus, sakwinawir i klarytromycyna. Omeprazol może także wpływać na skuteczność działania klopidogrelu. Ważne jest unikanie równoczesnego stosowania obu leków. Pamiętaj, że omeprazol metabolizowany jest w wątrobie, co może prowadzić do interakcji z innymi lekami metabolizowanymi przez ten sam układ enzymatyczny. Leki hamujące aktywność izoenzymu 2C19 lub 3A4 mogą zwiększać stężenie omeprazolu we krwi, podczas gdy leki zwiększające aktywność tych izoenzymów mogą obniżać stężenie omeprazolu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Gasec-20 Gastrocaps- kapsułki?

Jak każdy lek, także Gasec 20 Gastrocaps może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści wynikające z zażywania leku z reguły przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Często lub rzadziej: bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, ból brzucha. Rzadko lub bardzo rzadko: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia (widzenie nieostre), bezsenność, senność, parestezje, omamy, splątanie, pobudzenie, depresja, agresja, uczucie suchości w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, drożdżyca przewodu pokarmowego, zaburzenia smaku, bóle stawów i mięśni, osłabienie siły mięśniowej, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, żółtaczka, niewydolność wątroby, encefalopatia u osób z wcześniejszym schorzeniem wątroby, zaburzenia hematologiczne (pancytopenia, agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość), impotencja, ginekomastia, wypadanie włosów, złe samopoczucie, zmniejszenie stężenia sodu i/lub magnezu we krwi, śródmiąższowe zapalenie nerek, obfite pocenie się, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy np. dotyczący twarzy, krtani, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie, wstrząs anafilaktyczny), skurcz oskrzeli, gorączka, ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł