Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Fungotac

Fungotac
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Fungotac - krople do uszu, roztwór?

Preparat zawiera substancję czynną o nazwie klotrimazol, który jest lekiem przeciwgrzybicznym z grupy pochodnych imidazolu. Jest skuteczny w zwalczaniu wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Klotrimazol działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu, istotnego składnika błony komórkowej grzybów. To prowadzi do uszkodzenia błony komórkowej, co z kolei powoduje zgon komórki grzyba.

Preparat stosowany miejscowo praktycznie nie jest wchłaniany przez skórę, ale przenika do głębszych warstw naskórka.

Kiedy stosować Fungotac - krople do uszu, roztwór?

Produkt jest przeznaczony do leczenia miejscowego infekcji grzybiczych ucha zewnętrznego i środkowego, spowodowanych przez drożdżaki, pleśnie i inne patogeny grzybowe.

Kiedy nie stosować preparatu Fungotac - krople do uszu, roztwór?

Niestety, nie zawsze można używać preparatu mimo istniejących wskazań do jego stosowania. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fungotac- krople do uszu, roztwór?

Pewne schorzenia lub sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego, do ucha.

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi.

Jakie jest działanie tego leku na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Fungotac - krople do uszu, roztwór

Produkt występuje w postaci kropli do uszu. Zaleca się stosowanie preparatu zgodnie z instrukcjami. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy podać do ucha 2-3 krople 2-3 razy dziennie, a po ustąpieniu objawów kontynuować przez co najmniej 2 tygodnie, aby zapobiec nawrotom infekcji.

Czy można stosować Fungotac - krople do uszu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

W czasie ciąży przyjmowanie leku jest dozwolone tylko za wyraźnym zaleceniem lekarza i jedynie w przypadku, gdy lekarz uważa to za absolutnie konieczne.

Klotrimazol przenika do mleka matki karmiącej. Należy przerwać karmienie piersią w czasie leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, których ostatnio używałeś, nawet te bez recepty.

Nie ma informacji o ewentualnych interakcjach tego preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Fungotac- krople do uszu, roztwór?

Jak każdy lek, również Fungotac może wywołać pewne skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że spodziewane korzyści z używania leku zazwyczaj przeważają nad szkodami wynikającymi z potencjalnych działań niepożądanych.

Może zaistnieć: miejscowe podrażnienie, dyskomfort, świąd, wysypka, pęcherze, złuszczanie skóry, obrzęk, rumień. Możliwe reakcje alergiczne obejmujące obrzęk, wysypkę skórną, rumień, pokrzywkę, duszność, niedociśnienie, a nawet wstrząs.