Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Floxal Krople

Floxal Krople
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Floxal - krople do oczu?

Substancją czynną preparatu jest ofloksacyna, syntetyczny lek przeciwbakteryjny o szerokim spektrum działania. Działa poprzez hamowanie działania enzymu bakteryjnego niezbędnego do powstawania prawidłowej struktury kwasu nukleinowego (DNA) bakterii, co prowadzi do zahamowania podziałów i śmierci komórki bakteryjnej. Ofloksacyna jest skuteczna w leczeniu zakażeń oczu, przenikając dobrze przez rogówkę po podaniu do worka spojówkowego. Działanie leku jest wyłącznie miejscowe i nie wywołuje skutków ubocznych o znaczeniu ogólnoustrojowym.

Kiedy stosować Floxal - krople do oczu?

Preparat jest przeznaczony do leczenia infekcji oka spowodowanych przez bakterie wrażliwe na ofloksacynę, takich jak: zapalenie spojówki, zapalenie rogówki, wrzód rogówki, zapalenie brzegów powiek i woreczka łzowego, jęczmień oraz zakażenia chlamydiowe.

Kiedy nie stosować preparatu Floxal - krople do oczu?

Niestety, chociaż są wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest on bezpieczny. Jeśli masz uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, nie możesz go stosować.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Floxal- krople do oczu?

Pewne schorzenia mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być również regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat przeznaczony jest jedynie do zewnętrznego stosowania, lokalnie w worku spojówkowym.
Niezaleca się stosowania soczewek kontaktowych podczas leczenia tym preparatem.

Czy ten środek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie powinien wpływać negatywnie na zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn. Niemniej jednak, zaleca się ostrożność, ponieważ możliwe są działania niepożądane mogące wpłynąć na zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn.

Dawkowanie preparatu Floxal - krople do oczu

Preparat ma postać maści lub kropli do oczu. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących używania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Preparat w postaci kropli do oczu zazwyczaj stosuje się 1 kroplę do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Natomiast preparat w postaci maści do oczu należy nakładać niewielką ilość maści (około 1 cm) do worka spojówkowego 3 razy na dobę, a w przypadku zakażeń spowodowanych przez chlamydie 5 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 2 tygodnie. Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, nie wolno dotykać końcówki zakraplacza/tuby jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki).

Czy można stosować Floxal - krople do oczu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku!
Zanim zdecydujesz się na zażycie leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje ci receptę na ten lek.
Produkt w postaci kropli do oczu nie powinien być używany w okresie ciąży ani karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty.
Nie są znane interakcje ofloksacyny stosowanej miejscowo do oka z innymi lekami.
Jeśli stosujesz inne preparaty do oczu, zachowaj co najmniej 15 minut przerwy między podaniami leków. Floxal powinien być stosowany jako ostatni.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Floxal- krople do oczu?

Jak każdy lek, również Floxal może spowodować efekty uboczne, jednakże nie wystąpią one u wszystkich pacjentów korzystających z tego środka. Miej na uwadze, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić, zazwyczaj krótkotrwałe, reakcje nadwrażliwości (np. świąd, zaczerwienienie spojówek). W rzadkich przypadkach mogą pojawić się uogólnione reakcje nadwrażliwości.