- Co zawiera i jak działa Efient - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Efient - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Efient - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Efient- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Efient - tabletki powlekane
- Czy można stosować Efient - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Efient- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Efient - tabletki powlekane?
Lek prasugrel ma działanie przeciwpłytkowe, czyli hamujące sklejanie się płytek krwi. Proces krzepnięcia krwi, zwany kaskadą krzepnięcia, składa się z wielu etapów, które następują po sobie. Po uszkodzeniu naczynia, płytki krwi przylepiają się do ściany naczynia w miejscu uszkodzenia i tworzą pierwszy czop hemostatyczny, który zapobiega wypływowi krwi. Ten czop jest jednak nietrwały i musi zostać wzmocniony. Płytki krwi stymulują produkcję fibryny, która tworzy rozbudowane sieci wzmacniające czop płytkowy. W rezultacie powstaje skrzep płytkowo-włóknikowy. Procesy tworzenia patologicznych zakrzepów mogą prowadzić do zawału serca, udaru i zakrzepicy naczyń obwodowych. Dlatego opracowano leki hamujące sklejanie się płytek krwi, które mogą działać poprzez różne mechanizmy, wykazując sumujący efekt działania. Mechanizm działania prasugrelu polega na nieodwracalnym hamowaniu receptorów purynergicznych na powierzchni płytek krwi, co prowadzi do zablokowania sklejania się płytek. Lek nie wpływa na cyklooksygenazę ani syntezę prostaglandyn czy tromboksanu. Ponieważ modyfikacja receptora płytkowego jest nieodwracalna, płytki poddane działaniu prasugrelu pozostają zahamowane przez resztę życia (około 7-10 dni), a powrót do prawidłowej czynności płytek krwi zachodzi zgodnie z naturalnymi procesami.
Kiedy stosować Efient - tabletki powlekane?
Specyfikacja ma zastosowanie w profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób dorosłych cierpiących na ostre zespoły wieńcowe (tj. niestabilna dławica piersiowa, zawał serca bez uniesienia odcinka ST lub zawał serca z uniesieniem odcinka ST) i poddawanych pierwotnej lub odroczonej przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI). Wskazane jest stosowanie preparatu w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym.
Kiedy nie stosować preparatu Efient - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
• z czynnym patologicznym krwawieniem
• u których w przeszłości wystąpił udar mózgu lub przemijający napad niedokrwienny
• z ciężką niewydolnością wątroby.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Efient- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do używania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach mogą być konieczne określone badania kontrolne. Należy być ostrożnym u osób z większym ryzykiem krwawienia, zwłaszcza u pacjentów: - powyżej 75. roku życia (dawka podtrzymująca powinna wynosić 5 mg), - ze skłonnością do krwawienia (np. związaną z niedawnym urazem lub zabiegiem chirurgicznym, niedawnym krwawieniem z przewodu pokarmowego lub chorobą wrzodową), - o masie ciała do 60 kg (zaleca się dawkę podtrzymującą 5 mg), - którzy jednocześnie stosują leki zwiększające ryzyko krwawienia. Decyzję o zastosowaniu preparatu u tych osób podejmie lekarz po uwzględnieniu korzyści płynących z zapobiegania zdarzeniom niedokrwiennym oraz ryzyka ciężkich krwawień.
U pacjentów z aktywnym krwawieniem, którzy wymagają neutralizacji działania prasugrelu, może być konieczne przetoczenie płytek krwi. Doświadczenie w stosowaniu preparatu u osób z zaburzeniami funkcji nerek (w tym niewydolnością nerek) oraz pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami wątroby jest ograniczone, dlatego zaleca się ostrożność z powodu zwiększonego ryzyka krwawienia. Podczas leczenia preparatem (w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym) zahamowanie krwawienia może trwać dłużej niż zazwyczaj. W przypadku nietypowego krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem. U pacjentów z zawałem serca bez uniesienia odcinka ST, u których przewiduje się angiografię naczyń wieńcowych w ciągu 48 godzin od przyjęcia do szpitala, dawkę nasycającą preparatu podaje się podczas przezskórnej interwencji wieńcowej. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym należy przerwać stosowanie preparatu na co najmniej 7 dni. W ciągu 7 dni po zaprzestaniu przyjmowania prasugrelu może wystąpić częstsze i silniejsze krwawienia u pacjentów, którzy będą poddani operacji pomostowania aortalno-wieńcowego. Należy dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko stosowania preparatu u osób, u których nieznana jest anatomia tętnic wieńcowych i konieczne może być nagłe wykonanie operacji pomostowania aortalno-wieńcowego. W trakcie leczenia mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy (również u pacjentów, u których wcześniej wystąpiła nadwrażliwość na klopidigrel).
Osoby uczulone na pochodne tienopirydyny powinny być monitorowane pod kątem objawów reakcji alergicznych. W przypadku zakrzepowej plamicy małopłytkowej konieczne jest odpowiednie postępowanie. Stosowanie prasugrelu jednocześnie z morfiną może obniżyć skuteczność leczenia. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go stosować.
Dawkowanie preparatu Efient - tabletki powlekane
Tabletki doustne to postać tego preparatu. Aby uzyskać najlepsze efekty, stosuj go zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Dla dorosłych początkowa dawka nasycająca wynosi 60 mg, następnie dla osób powyżej 60 kg - 10 mg raz dziennie, a dla tych poniżej 60 kg - 5 mg raz dziennie. U pacjentów po zawale serca bez uniesienia odcinka ST, u których wykonuje się angiografię wieńcowych w ciągu 48 godzin po przyjęciu do szpitala, dawkę nasycającą należy podać przed zabiegiem przezskórnej interwencji wieńcowej.
Preparat należy stosować razem z kwasem acetylosalicylowym w dawce 75-325 mg na dobę. Leczenie powinno trwać do 12 miesięcy, chyba że istnieją przeciwwskazania kliniczne.
Nie zaleca się stosowania u osób powyżej 75. roku życia, chyba że korzyści przewyższają ryzyko krwawień. W takich sytuacjach po podaniu dawki nasycającej 60 mg stosuje się lek w dawce 5 mg raz dziennie.
Nie trzeba zmieniać dawkowania u osób z niewydolnością nerek lub łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby. Przeciwwskazane jest stosowanie u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Preparat należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłków. Stosowanie na czczo może przyspieszyć działanie preparatu.
Czy można stosować Efient - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Bardzo istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z używaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem preparatu.
Preparat można stosować w trakcie ciąży tylko wtedy, gdy korzyść z jego stosowania znacząco przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.
Nie jest znane czy lek przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich niedawno zażywanych lekach, również tych dostępnych bez recepty. Szczególnie ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli zażywasz którykolwiek z poniższych leków, ponieważ może być konieczna zmiana dawki lub zaprzestanie stosowania określonego preparatu.
Z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia krwawień, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu warfaryny lub innych leków z grupy kumaryn, a także niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitorów COX-2) przyjmowanych przez dłuższy czas.
Prasugrel może być stosowany razem z lekami metabolizowanymi przez enzymy cytochromu P-450 (w tym statynami) lub wpływającymi na aktywność tych enzymów, a także z kwasem acetylosalicylowym, heparyną, digoksyną, lekami obniżającymi pH treści żołądkowej (w tym z inhibitorami pompy protonowej i antagonistami receptora H2).
Inhibitory CYP3A (leki przeciwgrzybicze azolowe, inhibitory proteazy HIV, klarytromycyna, telitromycyna, werapamil, diltiazem, indynawir, cyprofloksacyna, sok grejpfrutowy) oraz induktory izoenzymów cytochromu P-450 (np. ryfampicyna, karbamazepina) nie mają istotnego wpływu na farmakokinetykę aktywnego metabolitu prasugrelu.
Prasugrel jest słabym inhibitorem izoenzymu CYP2B6, co może mieć znaczenie kliniczne w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami metabolizowanymi wyłącznie przez ten izoenzym, które charakteryzują się małym indeksem terapeutycznym (np. cyklofosfamid, efawirenz).
Prasugrel nie wykazuje działania hamującego na izoenzym CYP2C9.
Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji przy jednoczesnym stosowaniu z heparyną drobnocząsteczkową, biwalirudyną i inhibitorami GP IIb/IIIa.
Skuteczność prasugrelu może być zmniejszona u osób, które przyjmują go jednocześnie z morfiną. W przypadku pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, u których niemożliwe jest odstawienie morfiny, a szybkie zahamowanie P2Y12 jest kluczowe, rozważane jest podanie inhibitora P2Y12 pozajelitowo.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Efient- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, również Efient może wywoływać skutki uboczne, jednakże nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że spodziewane korzyści z stosowania leku z reguły przewyższają negatywne skutki wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: niedokrwistość, krwiak, krwawienie z nosa, krwotok z żołądka i jelit, wysypka, siniak, krwiomocz, krwiak w miejscu nakłucia naczynia krwionośnego, krwotok w miejscu podania, stłuczenie.
Do mniej powszechnych skutków ubocznych należą: nadwrażliwość (w tym obrzęk naczynioruchowy), krwotok do oka, krwioplucie, krwotok do przestrzeni zaotrzewnowej, krwotok z odbytu, obecność świeżej krwi w kale, krwawienie dziąseł, krwotok po zabiegu.
Rzadziej mogą wystąpić: małopłytkowość, krwiak podskórny.
Z nieokreśloną częstotliwością mogą wystąpić: zakrzepowa plamica małopłytkowa.