Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Doreta Lek

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Doreta Lek
01.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Doreta - tabletki powlekane?

Tramadol to potężny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który działa głównie poprzez receptory µ. Jego skuteczność jest porównywalna do morfiny, a dodatkowo wpływa na komunikację między komórkami nerwowymi zależnymi od noradrenaliny i serotoniny.

Tramadol hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny, co prowadzi do wydłużenia działania substancji w synapsie. Ponadto zwiększa uwalnianie serotoniny i ma działanie przeciwkaszlowe.

W przeciwieństwie do morfiny, nie ma negatywnego wpływu na układ oddechowy ani motorykę przewodu pokarmowego. Natomiast paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Doreta - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego u pacjentów, którzy mogą jednocześnie przyjmować paracetamol i tramadol. Preparat Doreta SR jest polecany dla tych pacjentów, którzy mogliby skorzystać z leczenia o przedłużonym uwalnianiu zgodnie z opinią lekarza.

Kiedy nie stosować preparatu Doreta - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu.

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są także: - ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi, opioidami lub lekami psychotropowymi - padaczka nie poddająca się leczeniu - równoległe stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO (tramadol nie powinien być stosowany podczas leczenia inhibitorami MAO ani przez 14 dni po zakończeniu ich stosowania) - ciężka niewydolność wątroby. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Doreta- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie tego preparatu lub być wskazaniem do zmiany dawki. Kontrolne badania mogą być konieczne w określonych sytuacjach.

Należy unikać przekraczania dawki 8 tabletek na dobę, aby uniknąć przypadkowego przedawkowania. Nie należy łączyć paracetamolu z innymi lekami zawierającymi tę substancję, ani z tramadolem chlorowodorkiem bez nadzoru lekarza, ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby.

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do niewydolności wątroby, dlatego konieczne jest długotrwałe monitorowanie pacjenta. Preparat Doreta SR to lek o przedłużonym uwalnianiu, co może wydłużyć proces wchłaniania w przypadku przedawkowania. Należy ostrożnie stosować preparat u osób uzależnionych od opioidów, po urazie głowy, w stanie wstrząsu, z zaburzeniami świadomości, problemami oddechowymi, z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

Stosowanie tramadolu może prowadzić do uzależnienia i tolerancji, dlatego wymaga szczególnej ostrożności. Preparat może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Doreta - tabletki powlekane

Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby nie zaszkodzić zdrowiu. Konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu.

Dawkowanie jest dostosowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając jego potrzeby i charakter chorób. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, dawka zalecana inicjalnie to 2 tabletki 37,5 mg + 325 mg lub 1 tabletka 75 mg + 650 mg. Nie należy przekraczać dawki maksymalnej. Preparat należy stosować doustnie, niezależnie od posiłków, połykając tabletki w całości.

Czy można stosować Doreta - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży zaleca się omówienie wszelkich leków z lekarzem przed ich zastosowaniem. Ważne jest, aby zrozumieć potencjalne ryzyko i korzyści związane z zażyciem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. W przypadku planowania ciąży lub w trakcie jej trwania, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o stosowanych wcześniej lekach, także tych dostępnych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z inhibitorami MAO, ponieważ może to prowadzić do problemów z układem nerwowym.

Inhibitory MAO są używane m.in. w leczeniu depresji i nadciśnienia. Leczenie tramadolem można rozpocząć dopiero po 14 dniach od odstawienia inhibitora MAO. Równoległe stosowanie leków, które działają na te same receptory co tramadol, może osłabić jego skuteczność. Tramadol może także interakcjonować z innymi lekami, takimi jak SSRI, lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwpsychotycznymi i innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy.

Ważne jest zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu tramadolu z różnymi innymi lekami, takimi jak leki przeciwbólowe, leki przeciwkaszlowe, benzodiazepiny, barbiturany, leki przeciwhistaminowe, leki nasenne i wiele innych. W trakcie leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Doreta- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, Doreta i Doreta SR mogą wywoływać skutki uboczne, które nie występują u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści ze stosowania leku zwykle przewyższają szkody wynikające z potencjalnych działań niepożądanych.

Po zastosowaniu tramadolu mogą wystąpić różnorodne zaburzenia psychiczne, różniące się intensywnością i objawami, zależne od osobowości pacjenta i czasu trwania leczenia. Mogą to być zmiany nastroju, aktywności oraz zdolności poznawcze. Lek może prowadzić do uzależnienia.

Najczęstsze skutki uboczne to: zawroty głowy, senność i nudności.

Często mogą wystąpić: bóle głowy, drżenie, splątanie, zmiany nastroju, zaburzenia snu, wymioty, zaparcia, suchość w ustach, biegunka i inne.

Mniej często mogą pojawić się: depresja, halucynacje, koszmary senne, skurcze mięśni, parestezje, amnezja, szum w uszach, szybkie bicie serca, nadciśnienie, duszność, dysfagia, ciemne stolce, reakcje skórne, albuminuria, problemy z oddawaniem moczu, dreszcze, ból w klatce piersiowej i inne.

Rzadko mogą wystąpić: majaczenie, ataksja, drgawki, omdlenia, problemy z mową, zmiany w źrenicach i inne.

W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do nadużywania preparatu.

Ponadto, z nieznaną częstotliwością, mogą wystąpić: hipoglikemia, zespół serotoninowy, czkawka.

Podczas stosowania tramadolu mogą pojawić się dodatkowe skutki uboczne, takie jak: niedociśnienie ortostatyczne, spowolnienie rytmu serca, zapaść, problemy z krzepnięciem, reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego, anafilaksja, zmiany apetytu, osłabienie ruchowe, zaburzenia oddychania oraz psychiczne.

Podczas stosowania paracetamolu mogą wystąpić rzadkie reakcje alergiczne, zaburzenia składu krwi i inne skutki uboczne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł