Co zawiera i jak działa Diuramid - tabletki?
Jaskra przewlekła z otwartym kątem przesączania. Dorośli. 250 mg 1–4 ×/d; dawki >1000 mg/d nie zwiększają skuteczności leczenia.
Jaskra wtórna. Dorośli. 250 mg co 4 h, niekiedy wystarcza dawka 250 mg 2 ×/d.
Jaskra z zamkniętym kątem przesączania (krótkotrwałe leczenie przedoperacyjne w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego). Ostry napad jaskry. Dorośli. 250 mg 4 ×/d.
Padaczka (petit mal u dzieci, grand mal oraz postacie mieszane) w skojarzeniu z innymi lekami. Dorośli i dzieci. Zwykle 8–30 mg/kg mc. 1 ×/d lub w 2–4 daw. podz. (zazwyczaj 375–1000 mg/d). W skojarzeniu z innymi lekami przeciwdrgawkowymi początkowo 250 mg 1 ×/d, w razie potrzeby dawkę zwiększać. U dzieci dawka maks. 750 mg/d.
Obrzęki w niewydolności serca i wywołane przez leki. Początkowo 250–375 mg 1 ×/d, rano. Korzystne jest stosowanie leku co 2. dzień lub przez kolejne 2 dni z jednodniową przerwą.
Ostra choroba wysokościowa. 500–1000 mg/d w daw. podz. na 24–48 h przed wspinaczką, w razie wystąpienia objawów choroby kontynuować leczenie przez następne 48 h lub dłużej. Lek skraca czas aklimatyzacji, ale jego działanie na objawy choroby wysokościowej jest niewielkie.
Kiedy nie stosować preparatu Diuramid - tabletki?
Nadwrażliwość na któreś z składników leku lub sulfonamidy, niskie poziomy sodu i/lub potasu we krwi, problemy z funkcjonowaniem wątroby i nerek, niedoczynność nadnerczy, kwasica hiperchloremiczna, marskość wątroby, przewlekłe niekontrolowane nadciśnienie oczne z zamkniętym kątem przesączania podczas długotrwałego leczenia, ciąża (zwłaszcza I trymestr), okres karmienia piersią.
Dawkowanie preparatu Diuramid - tabletki
Podając ustnie, bez względu na posiłki.