Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dexketoprofen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Dexketoprofen
12.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Metafen Dexketoprofen - tabletki powlekane?

Składnikiem aktywnym preparatu jest deksketoprofen, substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o pochodzeniu kwasu propionowego. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania deksketoprofenu polega na hamowaniu produkcji prostaglandyn, substancji biorącej udział w procesie zapalnym. Lek jest skuteczny w łagodzeniu bólu, jednak nie posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Szybko i efektywnie wchłania się z układu pokarmowego, a pierwsze efekty przeciwbólowe można zaobserwować już po 30 minutach. Jego działanie utrzymuje się przez około 4-6 godzin, a maksymalne stężenie we krwi osiąga się po 30 minutach. Deksketoprofen przenika przez łożysko oraz do mleka matki podczas karmienia piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Metafen Dexketoprofen - tabletki powlekane?

Produkt jest zalecany do stosowania w łagodzeniu objawów bólu o umiarkowanym nasileniu, takich jak ból mięśniowo-kostny, ból menstruacyjny, ból zębów.

Kiedy nie stosować preparatu Metafen Dexketoprofen - tabletki powlekane?

Niestety, mimo wskazań do stosowania preparatu, istnieją czynniki, które uniemożliwiają jego zastosowanie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którekolwiek składniki preparatu lub inne NLPZ. Stosowanie preparatu jest niezalecane w przypadku wystąpienia objawów uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Objawy uczulenia mogą objawiać się reakcjami alergicznymi, takimi jak astma, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, jak pokrzywka, wysypka czy rumień.

Preparatu nie powinny stosować osoby z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, przewlekłą niestrawnością, krwawieniem z przewodu pokarmowego, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego i Crohna, reakcjami fotoalergicznymi lub fototoksycznymi, ciężką niewydolnością serca, umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek, ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, skazą krwotoczną, kobiet w III trymestrze ciąży, oraz kobiet karmiących piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Metafen Dexketoprofen- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania albo wskazaniem do zmiany dawkowania produktu. W pewnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Korzystanie z produktu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy okres zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym selektywnymi inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko działań niepożądanych). Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko krwotoków z przewodu pokarmowego, owrzodzeń lub perforacji, które mogą prowadzić do zgonu. Objawy te mogą pojawić się w każdej chwili podczas leczenia, także u osób bez wcześniejszych problemów z układem pokarmowym.

Powikłania te są szczególnie niebezpieczne u osób starszych. Zawsze należy natychmiast poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach związanych z przewodem pokarmowym (szczególnie o krwawieniu). W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania preparatu. Ryzyko owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego jest większe u osób z historią chorób przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna), po przebytych owrzodzeniach, szczególnie z krwawieniem lub perforacją. W tych przypadkach produkt może być stosowany tylko pod ścisłym nadzorem lekarskim, w najmniejszych skutecznych dawkach. Duże dawki oraz wiek podeszły zwiększają ryzyko działań niepożądanych. Więcej...

Dawkowanie preparatu Metafen Dexketoprofen - tabletki powlekane

Opisywany produkt występuje w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Zaleca się stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza i unikanie przekraczania zaleconych dawek, aby uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia i życia. W przypadku wątpliwości co do sposobu stosowania preparatu, zaleca się konsultację z lekarzem.

Dla dorosłych zaleca się dawkowanie od 12,5 mg co 4-6 godzin do 25 mg co 8 godzin, maksymalnie nie więcej niż 75 mg na dobę. Leczenie nie powinno być prowadzone długotrwale, a przy jedzeniu tabletki należy przyjmować pół godziny przed posiłkiem w celu opóźnienia wchłaniania.

Osobom starszym, z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby lub nerek, zaleca się początkowe dawkowanie 50 mg na dobę, z możliwością zwiększenia dawki w przypadku dobrej tolerancji.

Preparat jest przeciwwskazany u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby oraz umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek. Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci i młodzieży.

Czy można stosować Metafen Dexketoprofen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie korzystaj z żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza przepisującego receptę na dany lek (zobacz ostrzeżenia w akapicie "Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując preparat?").

Preparat jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Nie należy go stosować w I i II trymestrze ciąży. Tylko na wyraźne zalecenie lekarza i pod jego nadzorem można stosować preparat w I i II trymestrze ciąży oraz u kobiet planujących ciążę, jeśli lekarz uzna to za absolutną konieczność po rozważeniu korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu (tylko krótkotrwałe stosowanie najmniejszej skutecznej dawki). Ocena korzyści do ryzyka w Twoim przypadku powinna być dokonana jedynie przez lekarza.
Stosowanie preparatu przez kobiety karmiące piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy powiadomić lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych, które są dostępne bez recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu w połączeniu z niektórymi lekami, takimi jak kwas acetylosalicylowy, lekami przeciwzakrzepowymi, kortykosteroidami, litem, metotreksatem, lekami przeciwdrgawkowymi, a także innymi.

Zaleca się zachowanie ostrożności podczas jednoczesnego stosowania deksketoprofenu z lekami moczopędnymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi, antybiotykami aminoglikozydowymi, metotreksatem, pentoksyfiliną, zydowudyną, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, cyklosporyną, takrolimusem, lekami trombolitycznymi, lekami hamującymi agregację płytek krwi, probenecydem, sulfinpirazonem, glikozydami nasercowymi, antybiotykami z grupy chinolonów, tenofowirem, deferazyroksem oraz pemetreksedem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Metafen Dexketoprofen- tabletki powlekane?

Podobnie jak inne leki, Metafen Dexketoprofen może powodować niekorzystne skutki, ale nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że spodziewane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przeważają nad ewentualnymi szkodami związanymi z wystąpieniem działań niepożądanych.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi dotyczącymi układu pokarmowego są: niestrawność, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Mogą również wystąpić: zapalenie błony śluzowej żołądka, suchość w jamie ustnej, zaparcia, wzdęcia, krwawienie z przewodu pokarmowego (w tym smołowate stolce, krwawe wymioty), choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, czasami z perforacją, zaostrzenie zapalenia okrężnicy lub choroby Leśniowskiego-Crohna, jadłowstręt, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, rzadko uszkodzenie hepatocytów, zapalenie trzustki. Mogą pojawić się także bóle głowy, zawroty głowy, senność, parestezje, omdlenia, zaburzenia widzenia, szumy uszne, bezsenność, niepokój, aseptyczne zapalenie opon mózgowych (szczególnie u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym lub mieszaną chorobą tkanki łącznej). Zdarzają się też poważne zaburzenia czynności nerek, obrzęki obwodowe, duża ilość moczu, zespół nerczycowy, zapalenie nerek. Możliwe jest przyspieszenie rytmu serca, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, zaczerwienienie twarzy, spowolnienie oddechu, nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia krwi (niedokrwistość, neutropenia, małopłytkowość, przedłużenie krwawienia, zaburzenia szpiku kostnego). Pacjenci mogą odczuwać bóle pleców, zmęczenie, bóle mięśni, osłabienie, złe samopoczucie. Możliwe są reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło, łysienie, nadmierna potliwość) oraz reakcje anafilaktyczne, w tym zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny (gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca), obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła utrudniający oddychanie), skurcz oskrzeli, atak astmy oraz ciężkie reakcje skórne: martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona. Długotrwałe stosowanie deksketoprofenu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł