Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Devikap działanie

Devikap działanie
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Devikap - kapsułki miękkie?

Suplement zawiera cholekalcyferol, który jest kluczowym składnikiem dla organizmu. Choć nasz organizm może wytwarzać witaminę D3 (cholekalcyferol) pod wpływem promieniowania UV, spożywanie jej w diecie ma dodatkowe znaczenie. Cholekalcyferol, jako nieaktywna forma witaminy, musi być przekształcona do aktywnej postaci - kalcytriolu. Proces ten zachodzi w dwóch etapach, w wątrobie i nerkach. Witamina D3 działa biologicznie poprzez związanie się z receptorem, który reguluje ekspresję genów. Jej działanie obejmuje regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforanów, poprawę mineralizacji kości oraz wspieranie funkcjonowania mięśni i układu odpornościowego. Niedobory witaminy D3 mogą prowadzić do wielu powikłań, takich jak krzywica, osteoporoza i zaburzenia układu immunologicznego.

Kiedy stosować Devikap - kapsułki miękkie?

Produkt o stężeniu 2000 j.m. na kapsułkę jest przeznaczony do stosowania:

• w celu zapobiegania niedoborom witaminy D i stanom z nimi związanym u osób dorosłych i dzieci powyżej 11. roku życia z czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość czy wiek dojrzały

• w leczeniu niedoborów witaminy D i stanów z nimi związanym u osób dorosłych i dzieci powyżej 11. roku życia.

Produkt o stężeniu 4000 j.m. na kapsułkę jest przeznaczony do stosowania:

• w celu zapobiegania niedoborom witaminy D i stanom z nimi związanym u osób dorosłych z czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość czy wiek dojrzały

• w leczeniu niedoborów witaminy D i stanów z nimi związanym u osób dorosłych.

Produkt o stężeniu 10000 j.m. na kapsułkę jest przeznaczony do stosowania:

• w leczeniu niedoborów witaminy D i stanów z nimi związanym u osób dorosłych.

Kiedy nie stosować preparatu Devikap - kapsułki miękkie?

Niestety, nawet jeżeli istnieją okazje do zastosowania produktu, nie zawsze możesz go używać. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którekolwiek z składników preparatu.

Nie stosować w przypadku:

• hiperkalcemii i/lub hiperkalcyurii (podwyższone stężenie wapnia we krwi i/lub zwiększone wydalanie wapnia z moczem)

• kamicy nerkowej i/lub nefrokalcynozy

• ciężkiej niewydolności nerek

• nadmiaru witaminy D.

Produktu 2000 j.m. w 1 kapsułce nie stosować u dzieci poniżej 11 roku życia.

Produktu 4000 j.m. w 1 kapsułce ani produktu 10000 j.m. w 1 kapsułce nie stosować u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Devikap- kapsułki miękkie?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do przyjmowania leku lub wskazaniem do zmiany dawki. W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Warto monitorować poziom wapnia i fosforanów oraz zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

- z zaburzeniami funkcji nerek (nie zaleca się stosowania leku w przypadku ciężkiej niewydolności nerek)

- którzy jednocześnie przyjmują glikozydy nasercowe (w tym naparstnicę).

Szczególną ostrożność należy zachować u osób cierpiących na sarkoidozę, u których możliwe jest zwiększone przemiany cholekalcyferolu do aktywnej postaci witaminy D; w tej grupie pacjentów należy monitorować poziom wapnia we krwi oraz w moczu.

Dawki witaminy D powinny być ustalane indywidualnie przez lekarza i dostosowywane zgodnie z wynikami badań poziomu wapnia we krwi, z uwzględnieniem zawartości witaminy D w diecie oraz ekspozycji na słońce.

Ze względu na ryzyko hiperkalcemii, dodatkowe dawki wapnia i suplementy z wapniem powinny być przyjmowane wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza i na jego zalecenie.

Długotrwałe stosowanie witaminy D3 w dawkach przekraczających 1000 j.m. dziennie wymaga monitorowania poziomu wapnia we krwi i w moczu oraz kontroli funkcji nerek (badania stężenia kreatyniny we krwi). Jest to szczególnie istotne w przypadku osób w podeszłym wieku, osób jednocześnie przyjmujących glikozydy nasercowe lub leki moczopędne, a także osób zwiększonym ryzykiem kamicy nerkowej.

Jeśli wystąpi hiperkalcemia lub wydalanie wapnia z moczem przekroczy 300 mg dziennie (7,5 mmol dziennie) lub pojawią się objawy zaburzeń funkcji nerek, lekarz może zmniejszyć dawkę leku lub zalecić przerwanie jego stosowania.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono, by lek miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Devikap - kapsułki miękkie

Produkt występuje w postaci kapsułek do przyjmowania przez jamę ustną. Stosuj zalecaną dawkę i nie przekraczaj jej, gdyż może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Inne składniki diety mogą zawierać witaminę D, dlatego przed rozpoczęciem leczenia warto skonsultować dietę z lekarzem.

Indywidualna dawka dla dorosłych powinna być ustalona przez lekarza.

Dorośli:

Zapobieganie dla osób z ryzykiem:

Zazwyczaj 2000 j.m. dziennie dla osób z prawidłową masą ciała; dla osób z otyłością zazwyczaj 4000 j.m. dziennie.

W razie potrzeby lekarz zaleci badanie poziomu 25-hydroksycholekalcyferolu we krwi.

Leczenie:

Zazwyczaj 2000-4000 j.m. dziennie. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować większych dawek.

Dla dorosłych z potwierdzonym niedoborem witaminy D laboratoryjnie zaleca się 10 000 j.m. dziennie.

Leczenie można kontynuować przez 1-3 miesiące lub do osiągnięcia wartości 25-hydroksycholekalcyferolu we krwi powyżej 30-50 ng/ml.

Dla dzieci i młodzieży:

Zapobieganie dla dzieci powyżej 11. roku życia z ryzykiem:

Zazwyczaj 2000 j.m. dziennie w zależności od stopnia otyłości.

W razie potrzeby lekarz zaleci badanie poziomu 25-hydroksycholekalcyferolu we krwi.

Leczenie dzieci powyżej 11. roku życia:

Zazwyczaj 2000-4000 j.m. dziennie. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować większych dawek.

Leczenie można kontynuować przez 1-3 miesiące lub do osiągnięcia wartości 25-hydroksycholekalcyferolu we krwi powyżej 30-50 ng/ml.

Uwaga: Preparat 10 000 j.m. w 1 kapsułce oraz preparat 4 000 j.m. w 1 kapsułce nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Specjalne grupy chorych:

Nie ma konieczności zmiany dawki u pacjentów z zaburzeniami wątroby.

W przypadku ciężkich zaburzeń nerek stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

U pacjentów z niedowagą może być konieczne zmniejszenie dawki.

Osoby narażone na niedobór witaminy D to m.in.: osoby mieszkające na wysokich szerokościach geograficznych, osoby pracujące w pomieszczeniach zamkniętych, osoby z ciemną karnacją, osoby stosujące dietę niskotłuszczową, osoby z nadwagą.

Sposób stosowania:

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej w trakcie posiłku.

Czy można stosować Devikap - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!

Niezmiernie istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka w trakcie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ją, powiadom lekarza, który przepisuje ten lek.

Nie zaleca się stosowania dużych ilości witaminy D u kobiet w okresie ciąży. W trakcie ciąży i karmienia piersią ważne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia witaminy D. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Należy unikać nadmiernego spożycia witaminy D w czasie ciąży, ponieważ hiperkalcemia (zwiększone stężenie wapnia we krwi) może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, stenozy aortalnej i retinopatii u dziecka.

Witamina D i jej metabolity przenikają do mleka matki, co należy uwzględnić przy podawaniu dodatkowej dawki witaminy D dziecku. Nie zaleca się przyjmowania dużych ilości witaminy D w okresie karmienia piersią. Należy postępować ostrożnie i stosować się do zaleceń lekarza.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. Niektóre leki mogą zmniejszać skuteczność witaminy D, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności.

Kontrola stężenia wapnia we krwi i moczem jest kluczowa przy równoczesnym stosowaniu preparatu i niektórych leków. Warto również unikać innych preparatów zawierających witaminę D, chyba że zaleci to lekarz. Pamietaj o ścisłym nadzorze medycznym przy stosowaniu dodatkowych dawek wapnia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Devikap- kapsułki miękkie?

Jak wszystkie leki, również Devikap może spowodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że potencjalne korzyści wynikające z zażycia leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Występowanie działań niepożądanych, choć rzadkie, może obejmować zwiększenie stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) oraz zwiększenie wydalania wapnia z moczem (hiperkalciuria).

Możliwe są także reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, wysypka, czy pokrzywka.

W przypadku niektórych pacjentów mogą pojawić się również inne objawy, takie jak zaparcia, biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, nudności oraz reakcje alergiczne, np. obrzęk naczynioruchowy i obrzęk krtani, jednak ich dokładna częstość występowania nie jest znana.