- Co zawiera i jak działa Controloc 20 - tabletki dojelitowe?
- Kiedy stosować Controloc 20 - tabletki dojelitowe?
- Kiedy nie stosować preparatu Controloc 20 - tabletki dojelitowe?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Controloc 20- tabletki dojelitowe?
- Dawkowanie preparatu Controloc 20 - tabletki dojelitowe
- Czy można stosować Controloc 20 - tabletki dojelitowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Controloc 20- tabletki dojelitowe?
Co zawiera i jak działa Controloc 20 - tabletki dojelitowe?
Składnikiem aktywnym preparatu jest pantoprazol, który jest pochodną benzimidazolu i należy do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Działa on poprzez blokowanie enzymu - pompy protonowej (ATP-azy K+/H+) w komórkach błony śluzowej żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. W rezultacie kwasowość soku żołądkowego jest redukowana. Pantoprazol po podaniu doustnym szybko się wchłania, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 2,5 godziny. Posiłek nie wpływa na działanie leku, jedynie może opóźnić jego efekt. Po dwóch tygodniach terapii pantoprazolem większość pacjentów odczuwa ulgę w objawach. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie przy udziale cytochromu P450, a jego metabolity są wydalane głównie z moczem i częściowo z żółcią. Pantoprazol przenika przez łożysko i dostaje się do mleka matki.
Kiedy stosować Controloc 20 - tabletki dojelitowe?
· objawowej postaci choroby refluksowej przełyku
· długotrwałego leczenia refluksowego zapalenia przełyku i zapobiegania nawrotom.
Lek jest zalecany dla osób dorosłych:
· w zapobieganiu wystąpienia owrzodzeń żołądka i dwunastnicy spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów zwiększonego ryzyka, którzy wymagają długotrwałego przyjmowania NLPZ.
Kiedy nie stosować preparatu Controloc 20 - tabletki dojelitowe?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Controloc 20- tabletki dojelitowe?
Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykluczenie nowotworowego charakteru choroby. Przyjmowanie preparatu może zamaskować objawy choroby nowotworowej, w tym raka żołądka, i opóźnić właściwe zdiagnozowanie. Zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem, jeśli zmienia się charakter dolegliwości lub pojawiają się niepokojące objawy, takie jak znaczna utrata masy ciała, nawracające wymioty, dysfagia, krwawe wymioty, niedokrwistość, smołowate stolce oraz w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia owrzodzenia żołądka.
Jeśli objawy nie ustępują pomimo stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne.
Przy długotrwałym leczeniu, zwłaszcza gdy trwa ponad rok, zaleca się regularne monitorowanie przez lekarza.
Gdy lekarz zaleci długotrwałe stosowanie preparatu, konieczne jest regularne monitorowanie funkcji wątroby, szczególnie u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. W przypadku wzrostu aktywności enzymów wątrobowych należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ zazwyczaj wymaga to przerwania stosowania preparatu.
Stosowanie preparatu w profilaktyce owrzodzeń żołądka i dwunastnicy u pacjentów leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) jest zalecane tylko u pacjentów, u których kontynuacja leczenia NLPZ jest konieczna i istnieje zwiększone ryzyko powikłań żołądkowo-jelitowych. Ocena ryzyka lekarz powinien przeprowadzić indywidualnie, uwzględniając takie czynniki jak wiek pacjenta (powyżej 65 lat), owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, wcześniejsze krwawienia z przewodu pokarmowego.
Nie zaleca się równoczesnego stosowania preparatu z atazanawirem. Jeśli jednak lekarz uzna takie leczenie za niezbędne, należy być pod stałą opieką lekarską. Może być konieczne zwiększenie dawki leków przeciwwirusowych. Nie należy przekraczać dawki pantoprazolu wynoszącej 20 mg na dobę.
Pantoprazol, podobnie jak inne leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu, może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania witaminy B12 i objawów niedoboru tej witaminy. Osoby z niedoborem witaminy B12 lub czynnikami ryzyka zaburzeń wchłaniania powinny poddawać się regularnym badaniom kontrolnym.
Przyjmowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej może zwiększyć liczbę bakterii w górnym odcinku przewodu pokarmowego i zwiększyć ryzyko zakażeń bakteryjnych, takich jak Salmonella i Campylobacter. Po 3 miesiącach stosowania preparatu lub dłużej, zalecana jest okresowa kontrola stężenia magnezu we krwi, ponieważ długotrwałe stosowanie może prowadzić do niedoborów magnezu i hipomagnezemii, która może przebiegać z różnymi objawami takimi jak zmęczenie, tężyczka, majaczenie, drgawki, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca. Konieczne będzie wówczas uzupełnienie niedoborów magnezu oraz ewentualne przerwanie stosowania inhibitorów pompy protonowej.
Długotrwałe i/lub wysokie dawki pantoprazolu lub innych inhibitorów pompy protonowej mogą zwiększyć ryzyko złamań kości, zwłaszcza u osób starszych lub z czynnikami ryzyka osteoporozy. Osoby zwiększonym ryzykiem osteoporozy powinny skonsultować się z lekarzem w celu zapewnienia odpowiedniej podaży witaminy D i wapnia.
Czy lek ten wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
U niektórych osób stosowanie preparatu może powodować działania niepożądane, takie jak zaburzenia widzenia, zawroty głowy i inne objawy mogące zaburzać sprawność psychofizyczną. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie urządzeń czy maszyn.
Dawkowanie preparatu Controloc 20 - tabletki dojelitowe
Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, zalecana dawka w przypadku objawowej postaci choroby refluksowej przełyku wynosi 20 mg raz dziennie. W razie nieskuteczności, lekarz może zalecić zwiększenie dawki lub stosowanie leku w sposób ciągły. Długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku wymaga zazwyczaj dawki 20 mg raz dziennie, z możliwością zwiększenia do 40 mg w przypadku nawrotu choroby.
Dla osób dorosłych, w profilaktyce owrzodzeń żołądka i dwunastnicy wywołanych stosowaniem niektórych leków, zalecana dawka to 20 mg raz dziennie.
Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 12. roku życia ani u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u osób w podeszłym wieku ani u osób z zaburzeniami czynności nerek.
Tabletki należy przyjmować jedną godzinę przed posiłkiem, popijając wodą i nie rozgryzając ani nie krusząc ich.
Czy można stosować Controloc 20 - tabletki dojelitowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Należy szczególnie dbać o to, aby przed użyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub laktacji omówić to z lekarzem w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o zamiarze przyjęcia tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży, chyba że lekarz uznaje to za niezbędne.
Nie stosować leku w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Controloc 20- tabletki dojelitowe?
Niedawno: problemy ze snem, bóle głowy, nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, wzdęcia, suchość w ustach, ból oraz dyskomfort w górnej części brzucha, zwiększone enzymy wątrobowe, osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, złamania kości, reakcje alergiczne. Rzadziej: zaburzenia krwi, reakcje alergiczne, wzrost stężenia lipidów, zmiany w masie ciała, depresja, zaburzenia widzenia, bóle stawów, obrzęki, itp. Ponadto, z nieznaną częstością mogą wystąpić: obniżenie poziomu sodu i magnezu, omamy, uszkodzenie wątroby, problemy nerkowe, nadwrażliwość na światło oraz ciężkie reakcje skórne.