Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clindamycin Mip 600

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Clindamycin Mip 600
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Substancją czynną preparatu jest klindamycyna, która należy do antybiotyków z grupy linkozamidów. Jej działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów. Jest szeroko stosowana w zakażeniach u osób uczulonych na penicylinę.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do terapii poważnych infekcji spowodowanych przez mikroorganizmy wrażliwe na klindamycynę, takich jak:
· infekcje kości i stawów
· zapalenie ucha środkowego, gardła, nosa
· infekcje zębów oraz zapalenia kości szczęki i żuchwy
· infekcje dolnych dróg oddechowych
· infekcje w jamie brzusznej
· infekcje w miednicy i żeńskich narządach płciowych
· infekcje skóry i tkanek miękkich
· płonica.

Kiedy nie stosować preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którekolwiek ze składników lub na linkomycynę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać dostosowania dawki leku. Czasami konieczne jest regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u osób z:- problemami z wątrobą- zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (jak miastenia gravis, choroba Parkinsona)- chorobami układu pokarmowego (szczególnie po zapaleniu jelita grubego).Przy długotrwałym stosowaniu leku (ponad 3 tygodnie) zaleca się regularne monitorowanie morfologii krwi oraz funkcji nerek i wątroby.Antybiotyki, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu, mogą powodować rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W czasie terapii zaleca się obserwację ewentualnych objawów nowych infekcji. W przypadku wystąpienia nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych (np. zakażeń grzybicą Candida) należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.Jeśli podczas terapii lub po jej zakończeniu wystąpi biegunka, nie należy stosować samodzielnie żadnych leków, ale skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które może przebiegać bardzo poważnie (szczególnie u osób starszych lub osłabionych). W takim przypadku leki hamujące perystaltykę jelit są przeciwwskazane. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.Stosowanie leku, zwłaszcza u osób uczulonych na penicylinę, może powodować ciężkie reakcje alergiczne, włącznie z obrzękiem naczynioruchowym lub reakcjami anafilaktycznymi. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji należy bezzwłocznie szukać pomocy medycznej. Dlatego należy zachować ostrożność stosując lek u osób z nadwrażliwością na penicylinę.Lek słabo przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego i nie jest zalecany w leczeniu zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych.Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji dróg oddechowych wywołanych przez wirusy.Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?Nie ma danych potwierdzających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane

Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do stosowania doustnego. Należy zażywać go zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając przekraczania zalecanych dawek. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia zalecana dawka wynosi zazwyczaj 600–1800 mg na dobę, podzielona na 3–4 dawki. W przypadku potrzeby można zastosować lek w postaci dożylnej. Dzieci powyżej 5. roku życia zazwyczaj stosują 8–25 mg/kg masy ciała na dobę, również podzielone w 3–4 dawki. Konieczne jest zachowanie ostrożności w przypadku osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Klindamycyna nie jest usuwana z organizmu podczas hemodializy, więc osoby poddawane tej terapii nie potrzebują dodatkowej dawki leku. Preparat należy przyjmować doustnie, popijając go płynem, a czas trwania leczenia określa lekarz.

Czy można stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Należy upewnić się, że potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem leku w czasie ciąży lub karmienia piersią zostały omówione z lekarzem. Jeśli planujesz zajście w ciążę lub już jesteś w ciąży, koniecznie poinformuj o tym lekarza, który zapisuje Ci receptę na lek.
Jeżeli nie ma innych możliwości, preparat można stosować w okresie ciąży zgodnie z zaleceniem lekarza.
Należy unikać przyjmowania preparatu podczas karmienia piersią, ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionych piersią niemowląt.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także o tych dostępnych bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza, jeśli stosujesz: erytromycynę lub inne antybiotyki z grupy makrolidów, linkomycynę, leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, leki zwiotczające takie jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium, doustne preparaty antykoncepcyjne. Erytromycyna i inne antybiotyki z grupy makrolidów podawane jednocześnie z klindamycyną mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie i zmniejszać skuteczność klindamycyny. Mikroorganizmy odporne na klindamycynę są także odporne na linkomycynę (oporność krzyżowa). Klindamycyna może nasilać efekty leków blokujących połączenia nerwowo-mięśniowe, w tym leków zwiotczających takich jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium. To może prowadzić do nieprzewidzianych i potencjalnie zagrażających życiu powikłań śródoperacyjnych. Klindamycyna (i inne antybiotyki o szerokim spektrum działania) może zmniejszać skuteczność doustnych preparatów antykoncepcyjnych; warto skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?

Podobnie jak każdy lek, Clindamycin-MIP 300, -600 może spowodować skutki uboczne, chociaż nie będą one obecne u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści wynikające z zażywania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Możliwe skutki uboczne obejmują: nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zapalenie przełyku, owrzodzenia przełyku, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (objawiające się m.in. biegunką), wzrost aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczkę, zapalenie wątroby, neutropenię/leukopenię/agranulocytozę (zmniejszenie liczby granulocytów neutrofilów/zmniejszenie liczby leukocytów/znaczne zmniejszenie liczby granulocytów), eozynofilię, małopłytkowość, nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami (stany zapalne błon śluzowych i skóry, zapalenie pochwy), hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, gorączkę lekową, zapalenie wielostawowe, zaburzenia smaku. Możliwe reakcje nadwrażliwości (włącznie z ciężkimi reakcjami anafilaktycznymi) mogą obejmować: wysypkę, świąd, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy (łącznie z obrzękiem ust, języka, gardła, krtani utrudniającym oddychanie), niedociśnienie tętnicze, duszność, wstrząs anafilaktyczny, a także ciężkie reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, złuszczające i pęcherzowe zapalenie skóry, martwicę toksyczną rozpływną. Jeśli pojawiają się pierwsze objawy którejkolwiek z powyższych reakcji nadwrażliwości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł