- Co zawiera i jak działa Clemastinum Hasco - syrop?
- Kiedy stosować Clemastinum Hasco - syrop?
- Kiedy nie stosować preparatu Clemastinum Hasco - syrop?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clemastinum Hasco- syrop?
- Dawkowanie preparatu Clemastinum Hasco - syrop
- Czy można stosować Clemastinum Hasco - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clemastinum Hasco- syrop?
Co zawiera i jak działa Clemastinum Hasco - syrop?
Substancją czynną tego produktu jest klemastyna, substancja pochodna etanoloaminy, lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji przeznaczony do ogólnego stosowania. Klemastyna działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1, niestety nie zapobiega uwalnianiu histaminy. Dodatkowo wykazuje także działanie cholinolityczne poprzez blokowanie receptorów muskarynowych. Ma także działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy.
Działa łagodząco na objawy alergiczne związane z histaminą, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błony śluzowej nosa oraz łzawienie. Po podaniu doustnym klemastyna szybko się wchłania z przewodu pokarmowego. Najwyższe stężenie we krwi osiąga się po 4-6 godzinach od przyjęcia leku.
Spożywanie pokarmu nie ma wpływu na wchłanianie klemastyny. Substancja jest metabolizowana w wątrobie, a następnie głównie wydalana z moczem, w postaci różnych metabolitów.
Kiedy stosować Clemastinum Hasco - syrop?
Produkt jest zalecany w terapii objawowej:
• alergii skórnej, takiej jak: pokrzywka, zapalenie skóry, świąd oraz objawy skórne obrzęku naczynioruchowego (obrzęk Quinckego)
• alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak: wodnisty katar, kichanie, łzawienie.
Kiedy nie stosować preparatu Clemastinum Hasco - syrop?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno używać preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub inne leki o podobnej budowie do klemastyny (chlorfeniramina, difenhydramina).
Należy unikać stosowania u osób, które przyjmują leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).
Nie powinno się stosować u niemowląt do ukończenia 1. roku życia.
Preparatu nie należy używać w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clemastinum Hasco- syrop?
Niektóre schorzenia mogą lekowac stosowanie preparatu lub jego dawkowania. W niektorych przypadkach mogą być wymagane określone badania kontrolne.
Ze względu na działanie cholinolityczne (klemastyna blokuje receptory muskarynowe), preparat należy ostrożnie stosować u pacjentów: - zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym - z jaskrą z zamykającym się kątem przesączania - z nadciśnieniem tętniczym - z chorobami układu sercowo-naczyniowego - z nadczynnością tarczycy - ze zwężeniem odźwiernika - z wrzodem trawiennym - z astmą oskrzelową - z zatrzymaniem moczu lub problemami z oddawaniem moczu - z porfirią - w podeszłym wieku, zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
W trakcie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu, który może zwiększyć hamujące działanie klemastyny na układ nerwowy. Należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny z lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy oraz z niektórymi lekami przeciwlękowymi. Preparat może wpłynąć na wyniki testów alergicznych. Przy planowaniu testów skórnych należy przerwać stosowanie preparatu.
Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu: - zawiera maltitol, nie powinny go stosować osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy - zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu, co może powodować reakcje alergiczne - zawiera glikol propylenowy Preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W okresie stosowania preparatu należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Dawkowanie preparatu Clemastinum Hasco - syrop
Preparat jest dostępny w postaci syropu do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to nie zwiększyć skuteczności leku, a wręcz zaszkodzić zdrowiu i życiu. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie 1 mg (10 ml syropu) 2 razy dziennie, rano i wieczorem; dawka maksymalna to 6 mg (60 ml) na dzień.
Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat zaleca się stosowanie 0,5-1 mg (5-10 ml syropu) 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat zaleca się stosowanie 0,5 mg (5 ml syropu) 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat zaleca się stosowanie 0,25-0,5 mg (2,5-5 ml syropu) 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca odmierzenie dawki.
Nie należy stosować u niemowląt poniżej 1. roku życia.
Czy można stosować Clemastinum Hasco - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed użyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem!
Przed zastosowaniem preparatu podczas ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści z jego stosowania. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza zapisującego receptę na ten lek.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Leki z grupy inhibitorów MAO mogą nasilać działanie cholinolityczne preparatu. U osób przyjmujących inhibitory MAO, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.
Należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny: - z lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy (np. leki nasenne, uspokajające, barbiturany, neuroleptyki), ze względu na ryzyko nasilenia działania hamującego na ośrodkowy układ nerwowy; - z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, ze względu na ryzyko nasilenia cholinolitycznego działania klemastyny; - z hydroksyzyną, ze względu na ryzyko nasilenia cholinolitycznego działania klemastyny.
Jednoczesne stosowanie klemastyny z lekami o działaniu cholinolitycznym może nasilać ich działanie cholinolityczne. Należy unikać spożywania alkoholu podczas przyjmowania preparatu, ponieważ klemastyna może nasilać działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Preparat może wpłynąć na wyniki alergicznych testów skórnych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clemastinum Hasco- syrop?
Jak każdy lek, Clemastinum Hasco również może wywołać niechciane efekty, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Trzeba pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku z reguły przeważają nad ewentualnymi szkodami wynikającymi z wystąpienia działań niepożądanych.
Najczęściej występujące skutki uboczne to: senność, zawroty głowy, bóle głowy, nadmierna senność (sedacja), zaburzenia koordynacji, suchość w ustach, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle żołądka. Dodatkowo mogą pojawić się: uczucie zmęczenia, splątanie, zmiany nastroju (euforia, nadmierna pobudliwość, podniecenie), niepokój, bezsenność, drżenia, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, nieostre widzenie), szumy w uszach, drgawki, trudności w skupieniu uwagi, utrata apetytu, suchość błony śluzowej nosa i gardła, chrypka, uczucie zatkanej nosa, zwiększona gęstość wydzieliny w drogach oddechowych, świst w płucach, niskie ciśnienie krwi, dodatkowe skurcze serca, uczucie kołatania serca, przyspieszone tętno (tachykardia), małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza, problemy z oddawaniem moczu, zatrzymanie moczu, nadmierne pocenie się, dreszcze, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, rumień, nadwrażliwość na światło) oraz reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. U osób starszych istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza zawrotów głowy, niskiego ciśnienia krwi, senności i zmęczenia.