- Co zawiera i jak działa Carzap - tabletki?
- Kiedy stosować Carzap - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Carzap - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Carzap- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Carzap - tabletki
- Czy można stosować Carzap - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Carzap- tabletki?
Co zawiera i jak działa Carzap - tabletki?
Preparat zawiera substancję czynną, która blokuje receptory angiotensyny II, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Sartany, do których należy kandesartan, są skuteczne w leczeniu nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych. Działają ochronnie na nerki, zmniejszając ryzyko powikłań.
Kandesartan obniża ciśnienie tętnicze bez wpływu na rytm serca. Rozwój działania przeciwnadciśnieniowego wykazuje się po 2 godzinach od przyjęcia dawki i utrzymuje przez długi czas.
Kiedy stosować Carzap - tabletki?
Preparat jest zalecany w przypadkach:
• leczenia pierwotnego nadciśnienia tętniczego u osob dorosłych
• leczenia nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat
• u dorosłych cierpiących na niewydolność serca i zaburzoną czynność skurczową lewej komory (jeśli frakcja wyrzutowa lewej komory serca nie przekracza 40%), w przypadku nietolerancji inhibitorów ACE lub jako dodatek do inhibitora ACE u pacjentów z utrzymującymi się objawami niewydolności serca mimo optymalnego leczenia, gdy leki z grupy antagonistów receptora mineralokortykoidowego nie są tolerowane.
Kiedy nie stosować preparatu Carzap - tabletki?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu.
Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku:
• ciężkich zaburzeń czynności wątroby i/lub zastoju żółci
• równoczesnego stosowania preparatów zawierających aliskiren u chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami czynności nerek
oraz
• u dzieci do ukończenia 1. roku życia
• u kobiet w II i III trymestrze ciąży
• w okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się stosowania produktu w I trymestrze ciąży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Carzap- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przyczyną do zmiany dawkowania danego produktu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Nie zaleca się jednoczesnego blokowania układu renina-angiotensyna-aldosteron poprzez stosowanie danego preparatu i inhibitorów ACE lub aliskirenu. Jeśli jednak konieczne jest podwójne blokowanie, należy prowadzić leczenie pod nadzorem specjalisty, monitorując regularnie funkcję nerek, poziom elektrolitów i ciśnienie tętnicze. Pacjentom z nefropatią cukrzycową nie zaleca się równoczesnego przyjmowania preparatu i inhibitorów ACE.
U osób z grupy o zwiększonym ryzyku zaburzeń funkcji nerek, których stan zależy od aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron (np. pacjenci z ciężką niewydolnością serca, dwustronnym zwężeniem tętnic nerkowych lub zwężeniem tętnicy nerkowej jedynej czynnej nerki) stosowanie leków działających na ten układ może skutkować wystąpieniem skąpomoczu, wzrostem poziomu mocznika i kreatyniny we krwi oraz ostrej niewydolności nerek. W przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym i towarzyszącą niewydolnością nerek zaleca się regularną kontrolę parametrów oceniających funkcję nerek, takich jak poziom kreatyniny i potasu we krwi. Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u osób z bardzo ciężką lub terminalną niewydolnością nerek; w każdym przypadku lekarz ustala odpowiednią dawkę. Chorym z niewydolnością serca, zwłaszcza powyżej 75. roku życia lub z zaburzeniami czynności nerek, zaleca się systematyczną kontrolę funkcji nerek (poziom kreatyniny i potasu we krwi). Monitorowanie funkcji nerek jest również wskazane podczas zwiększania dawki.
Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci z zaburzeniami czynności nerek, GFR poniżej 30 ml/min. U pacjentów z niewydolnością serca jednoczesne stosowanie preparatu i inhibitorów ACE zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak niedociśnienie, zaburzenia czynności nerek i hiperkaliemia. Należy zachować ostrożność, pozostając pod kontrolą lekarza; konieczna jest regularna ocena funkcji nerek, poziomu elektrolitów i ciśnienia tętniczego. Takiego połączenia leków nie zaleca się u pacjentów z nefropatią cukrzycową. Należy zachować ostrożność u pacjentów poddawanych hemodializom. W tej grupie pacjentów obserwuje się zwiększoną aktywność układu renina-angiotensyna-aldosteron, a leki hamujące ten układ (w tym kandesartan) mogą powodować nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego. Lekarz ustala odpowiednią dawkę na podstawie pomiarów ciśnienia tętniczego. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u pacjentów po niedawnej przeszczepie nerki. Należy zachować ostrożność, ponieważ możliwe jest wystąpienie objawowego niedociśnienia tętniczego, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością serca oraz u osób z małą objętością krwi krążącej, odwodnionych lub z niedoborem sodu (np. osoby stosujące wcześniej duże dawki leków moczopędnych, ograniczające sól w diecie, po biegunce lub wymiotach). Przed rozpoczęciem terapii należy zrównoważyć niedobory elektrolitów i zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. U dzieci z małą objętością krwi krążącej rozpoczęcie stosowania preparatu powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza, który może zalecić zmniejszenie początkowej dawki. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym lub innym zabiegiem wymagającym znieczulenia należy poinformować lekarza o stosowaniu preparatu. W rzadkich przypadkach stosowanie preparatu może wiązać się z ryzykiem wystąpienia ciężkiego niedociśnienia tętniczego podczas zabiegu i/lub znieczulenia.
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania preparatu u pacjentów z upośledzonym odpływem krwi z lewej komory serca (np. z zawężeniem zastawki aortalnej lub mitralnej, kardiomiopatią przerostową). Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów z pierwotnym hiperaldosteronizmem, ponieważ preparat w takich przypadkach jest nieskuteczny. Stosowanie preparatu może powodować hiperkaliemię (zwiększenie poziomu potasu we krwi), co może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca. Lekarz zaleca monitorowanie poziomu potasu we krwi, zwłaszcza u osób zwiększonym ryzykiem hiperkaliemii (z zaburzeniami funkcji nerek, w podeszłym wieku, z cukrzycą, odwodnionych, z niewydolnością serca lub kwasicą metaboliczną, przyjmujących leki zwiększające poziom potasu we krwi, w tym sole potasu, leki moczopędne oszczędzające potas lub heparynę).
Jednoczesne stosowanie preparatu, leków moczopędnych oszczędzających potas i inhibitorów ACE nie jest zalecane. U osób, których napięcie naczyń krwionośnych i funkcja nerek zależą od aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron (np. pacjentów z ciężką zastoinową niewydolnością serca lub chorobą nerek, w tym ze zwężeniem tętnicy nerkowej), stosowanie preparatu może wiązać się z ryzykiem gwałtownego obniżenia ciśnienia tętniczego. U osób z chorobą niedokrwienną serca lub chorobami naczyń mózgowych (np. osoby ze zwężeniem tętnic wieńcowych lub naczyń mózgowych), znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu. Preparat zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, z niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować tego preparatu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy jednak pamiętać, że preparat może powodować zawroty głowy, zmęczenie lub inne objawy, które mogą wpływać na sprawność psychofizyczną i zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń i maszyn.
Dawkowanie preparatu Carzap - tabletki
Preparat dostępny jest w postaci tabletek doustnych. Stosuj zalecaną dawkę i unikaj przekraczania jej, aby zachować zdrowie. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Dla dorosłych z nadciśnieniem tętniczym zalecana jest początkowa dawka 8 mg raz dziennie, z możliwością zwiększenia do 16 mg i maksymalnie 32 mg raz dziennie. Pełne działanie leku występuje po 4 tygodniach.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków moczopędnych. Dla osób starszych, z ryzykiem niedociśnienia tętniczego, oraz z zaburzeniami nerek lub wątroby, dawki mogą się różnić. W przypadku niewydolności serca u dorosłych zalecana dawka początkowa to 4 mg raz dziennie, z możliwością stopniowego zwiększania do maksymalnie 32 mg raz dziennie. Preparat można stosować w skojarzeniu z innymi lekami.
Dla dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym dawka początkowa wynosi 4 mg raz dziennie, z możliwością zwiększenia w zależności od masy ciała. Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 1. roku życia. Preparat należy przyjmować raz dziennie, niezależnie od posiłków.
Czy można stosować Carzap - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie stosuj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z używaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym podczas wizyty.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w pierwszym trymestrze ciąży. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze jest to przeciwwskazane. Jeśli kobieta ma zamiar zajść w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem w celu zmiany terapii przeciwnadciśnieniowej. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia ciąży podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leki.
Nie stosuj tego preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, nawet tych bez recepty. Stosowanie preparatu jednocześnie z wyżej wymienionymi lekami nie wykazało istotnych interakcji klinicznych. Uważaj na równoległe stosowanie leków wpływających na stężenie potasu we krwi, ponieważ może to prowadzić do hiperkaliemii. Konieczne jest regularne monitorowanie stężenia potasu we krwi.
Preparat, podobnie jak inhibitory ACE, może nasilać działanie toksyczne soli litu. Nie zaleca się stosowania litu jednocześnie z preparatem, ale jeśli jest to konieczne, należy kontrolować stężenie litu we krwi. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą osłabić przeciwnadciśnieniowe działanie preparatu i zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerek oraz hiperkaliemii. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i regularnie kontrolować funkcjonowanie nerek, szczególnie u osób starszych.
Należy unikać podwójnego blokowania układu renina-angiotensyna-aldosteron poprzez stosowanie preparatu i inhibitorów ACE lub aliskirenu. W przypadku konieczności podwójnej blokady, leczenie powinno być monitorowane przez specjalistę, a czynność nerek, poziomy elektrolitów i ciśnienie tętnicze należy ściśle kontrolować. W przypadku nefropatii cukrzycowej nie zaleca się stosowania jednocześnie preparatu i inhibitorów ACE.
Stosowanie preparatu i aliskirenu u osób z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek jest przeciwwskazane.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Carzap- tabletki?
Jak każdy lek, również Carzap, może wywołać efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten produkt. Należy pamiętać, że korzyści płynące z zażywania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnego wystąpienia działań niepożądanych.
U dorosłych
Często można zaobserwować: zawroty głowy, bóle głowy, infekcje dróg oddechowych, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia nerek, hiperkaliemia.
Wyjątkowo rzadko: leukopenia/agranulocytoza, neutropenia, hiponatremia, anemia, kaszel, nudności, biegunka, zwiększone enzymy wątrobowe, dysfunkcje wątroby, zapalenie wątroby, ból pleców, bóle stawów, bóle mięśni, zaburzenia nerek, niewydolność nerek u predysponowanych osób, reakcje alergiczne, takie jak wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk naczynioruchowy.
U dzieci i młodzieży
W tej grupie wiekowej częstość występowania działań niepożądanych jest wyższa w porównaniu z populacją dorosłych.
Bardzo często: bóle głowy, zawroty głowy, infekcje układu oddechowego, kaszel, bóle jamy ustnej i gardła
Często lub rzadziej: hiperkaliemia, hiponatremia, zaburzenia wątroby, arytmie serca, zapalenie nosogardzieli, gorączka, wysypka.