Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cartexan 400 Mg

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Cartexan 400 Mg
05.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Cartexan - kapsułki twarde?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest sól kwasu chondroitynosiarkowego, który należy do grupy związków chemicznych zwanych glikozaminoglikanami. Te związki wraz z białkami tworzą proteoglikany, ważne składniki tkanki łącznej, w tym chrzęstnej. Działanie preparatu polega na hamowaniu enzymów litycznych w chrząstce oraz stymulowaniu produkcji proteoglikanów, co może je spowolnić lub zatrzymać proces degeneracji chrząstki. Sód chondroitynosiarczan po podaniu doustnym szybko się wchłania, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30 minutach.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Cartexan - kapsułki twarde?

Produkt jest zalecany do stosowania w leczeniu objawowym zapalenia stawów kolanowych i biodrowych.

Kiedy nie stosować preparatu Cartexan - kapsułki twarde?

Niestety, choć są sygnały wskazujące na potrzebę używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku występowania uczulenia (nadwrażliwości) na jakikolwiek składnik preparatu.

Stosowanie preparatu jest niezalecane u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cartexan- kapsułki twarde?

Pewne schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

U osób z zaburzeniami pracy serca i/lub zaburzeniami pracy nerek możliwe jest bardzo rzadkie wystąpienie obrzęku i/lub zatrzymywania płynów, wynikających z osmotycznego działania siarczanu chondroityny.

Z powodu braku doświadczenia, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu u osób z zaburzeniami pracy wątroby.

W przypadku jednoczesnego stosowania preparatu z lekami hamującymi agregację płytek, takimi jak kwas acetylosalicylowy, dipirydamol, klopidogrel i tiklopidyna, należy zachować ostrożność.

Dawkę stosowanych jednocześnie leków przeciwbólowych powinien regularnie kontrolować lekarz, ponieważ siarczan chondroityny może zmniejszać zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.

Nie należy stosować preparatu w leczeniu ostrych bólów, ponieważ jego działanie jest opóźnione.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Brak danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność do kierowania pojazdami oraz obsługiwanie urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Cartexan - kapsułki twarde

Produkt występuje w postaci kapsułek przeznaczonych do zażycia doustnego. Należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to nie przynieść dodatkowej skuteczności leku, a wręcz zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, warto skonsultować się z lekarzem.

Standardowa dawka wynosi 800 mg raz na dobę przez minimum 3 miesiące. W razie potrzeby lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 1200 mg raz na dobę lub podzieleniu jej na 3 mniejsze dawki przez maksymalnie 6 pierwszych tygodni leczenia, a następnie stosowanie 800 mg raz na dobę do końca trzymiesięcznego okresu leczenia.

Pomiędzy kolejnymi 3-miesięcznymi okresami leczenia należy przestrzegać 2-miesięcznej przerwy.

Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Z uwagi na brak dostatecznych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u osób z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby, należy zachować ostrożność.

Metoda aplikacji:
Produkt przeznaczony jest do spożycia doustnego. Kapsułki powinny być połknięte w całości, popijając dużą ilością wody. Jeśli inny lek wywołał wcześniej podrażnienie żołądka pacjenta, zaleca się przyjmowanie preparatu po posiłku.

Czy można stosować Cartexan - kapsułki twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści z jego stosowania. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie powiadom swojego lekarza o tym leku.

Z powodu braku danych, nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży ani podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.

Podczas jednoczesnego stosowania preparatu z lekami wpływającymi na agregację płytek krwi, takimi jak kwas acetylosalicylowy, dipirydamol, klopidogrel i tiklopidyna, należy być ostrożnym.

W przypadku łączenia preparatu z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn (np. warfaryną), zaleca się monitorowanie INR po rozpoczęciu lub przerwaniu stosowania siarczanu chondroityny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Cartexan- kapsułki twarde?

Podobnie jak każdy lek, Cartexan może wywoływać pewne skutki uboczne, które nie muszą występować u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy jednak pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkodliwe skutki działania niepożądanego.

W przypadkach rzadkich mogą wystąpić: problemy żołądkowo-jelitowe, ból w górnej części brzucha, nudności, biegunka, rumień, swędzenie skóry, grudkowate zmiany skórne.

Bardzo rzadko mogą pojawić się: reakcje alergiczne, pokrzywka, egzema, obrzęk.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł