Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Bluefish

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Bluefish
27.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Escitalopram Bluefish - tabletki powlekane?

Escitalopram to substancja czynna, która należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest jednym z neuroprzekaźników odpowiedzialnych za komunikację między neuronami poprzez synapsę. Escitalopram hamuje proces wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do wydłużenia czasu jej działania w synapsie i zwiększonej stymulacji komórek zależnych od tego neuroprzekaźnika. Dzięki temu impulsy nerwowe są wysyłane częściej, co ma wpływ na działanie farmakologiczne i kliniczne escitalopramu. Preparat ten ma bardzo ograniczone powinowactwo do innych rodzajów receptorów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Escitalopram Bluefish - tabletki powlekane?

Preparat jest skuteczny w terapii:

  • silnych epizodów depresji
  • zaburzeń lękowych z napadami paniki z agorafobią lub bez niej
  • społecznego zaburzenia lękowego
  • uogólnionego zaburzenia lękowego
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.

Kiedy nie stosować preparatu Escitalopram Bluefish - tabletki powlekane?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Należy również unikać jednoczesnego stosowania inhibitorów MAO z escitalopramem. Escitalopram jest przeciwwskazany u pacjentów z wydłużeniem odstępu QT w EKG lub wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT. Leczenie skojarzone escitalopramem z lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT jest niezalecane.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Escitalopram Bluefish- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu oraz sugerować potrzebę zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie regularnych badań kontrolnych. Brak jednak danych dotyczących bezpieczeństwa długotrwałego stosowania escitalopramu u osób poniżej 18. roku życia, dlatego konieczne jest monitorowanie rozwoju i zachowania dzieci i młodzieży, szczególnie pod kątem ewentualnych myśli samobójczych. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Mogą wystąpić przypadki paradoksalnego nasilenia objawów lękowych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia escitalopramem. Aby zapobiec temu zjawisku, zaleca się rozpoczęcie przyjmowania leku od niskich dawek. Natomiast w przypadku osób z niestabilną padaczką, preparat jest przeciwwskazany, a u pacjentów z kontrolowaną padaczką konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia. W przypadku wzrostu częstości napadów drgawkowych lub ich pojawienia się u osób dotychczas niechorujących na padaczkę, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. W trakcie leczenia escitalopramem osoby powinny podlegać ścisłej kontroli lekarskiej, zwłaszcza jeśli mają skłonność do manii, stosują leki przeciwzakrzepowe lub cierpią na skazy krwotoczne.

Pacjenci z cukrzycą mogą wymagać dostosowania dawki leków przeciwcukrzycowych. Efekty terapeutyczne escitalopramu są widoczne po kilku tygodniach stosowania leku, jednak osobom z tendencjami samobójczymi związanymi z depresją należy zapewnić stałą opiekę lekarską. Preparat może wywoływać akatyzję u niektórych osób, szczególnie we wczesnym okresie leczenia. Istnieją także doniesienia o hiponatremii związanej z przyjmowaniem escitalopramu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność u osób w podeszłym wieku czy z marskością wątroby. Pacjenci mający zaburzenia elektrolitowe powinni je wyrównać przed rozpoczęciem leczenia escitalopramem. Escitalopram może wywoływać niebezpieczny zespół serotoninowy, dlatego w przypadku wystąpienia objawów takich jak pobudzenie, hipertermia czy drgawki należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy unikać nagłego odstawienia preparatu, ponieważ może prowadzić to do objawów odstawiennych.

Preparat przedłuża odstęp QT oraz może prowadzić do nieregularności rytmu serca, dlatego także tutaj konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Escitalopram może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania leku, ze względu na możliwe działania psychoaktywne preparatu.

Dawkowanie preparatu Escitalopram Bluefish - tabletki powlekane

Preparat występuje w postaci tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, gdyż może to nie przynieść dodatkowej skuteczności leku, a wręcz zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. Warto skonsultować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu.

Dla dorosłych zalecana dawka to zazwyczaj 10 mg na dobę, a w przypadku ciężkich epizodów depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych czy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnie 20 mg na dobę. Ważne jest kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po ustąpieniu objawów depresji, aby uzyskać trwałą reakcję na terapię. W przypadku fobii społecznej zaleca się zwykle dawkę 10 mg na dobę, a podczas stosowania przez 12 tygodni lekarz może zadecydować o zmianie dawki w zależności od reakcji pacjenta. Konieczne jest regularne monitorowanie efektów prowadzonej terapii.

Preparat powinien być przyjmowany raz na dobę rano, podczas posiłku lub niezależnie od niego, z odpowiednią ilością płynu. Tabletki nie powinny być rozgryzane. Konieczne jest również dostosowanie dawki preparatu w zależności od stanu zdrowia pacjenta, zwłaszcza u osób z chorobami nerek czy wątroby. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Czy można stosować Escitalopram Bluefish - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie używaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią w celu przeanalizowania potencjalnych zagrożeń i korzyści wynikających z jego stosowania. Przed zastosowaniem preparatu w czasie ciąży lub planowania ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Nie należy podawać leku kobietom w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutną konieczność (po rozważeniu innych możliwości terapeutycznych).
Składnik aktywny escitalopramu przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania go podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiedz lekarzowi o wszystkich lekach, które ostatnio zażywałeś, nawet te bez recepty. Nie powinno się łączyć escitalopramu z nieodwracalnymi inhibitorami MAO (dodatkowe ryzyko zespołu serotoninowego). Leczenie escitalopramem można zacząć 14 dni po zaprzestaniu leków z inhibitorami MAO. Jeśli konieczne jest stosowanie odwracalnych inhibitorów MAO (moklobemid, linezolid, selegilina o dawce powyżej 10 mg na dobę), należy je wprowadzać od najmniejszych dawek pod ścisłą kontrolą lekarską.

Bezpieczne jest stosowanie selegiliny w dawce do 10 mg na dobę razem z escitalopramem. Unikaj jednoczesnego stosowania escitalopramu z lekami wydłużającymi odstęp QT, takimi jak leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne, niektóre antybiotyki, leki przeciwhistaminowe itp.

Ostrożność jest wskazana przy przyjmowaniu escitalopramu razem z innymi lekami, które mogą obniżyć próg drgawkowy, litem, tryptofanem, dziurawcem, lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, inhibitorami CYP2C19, lekami o wąskim indeksie terapeutycznym i innymi lekami działającymi na OUN. Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Escitalopram Bluefish- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Escitalopram Bluefish może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Warto pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Bardzo często mogą wystąpić objawy takie jak nudności.
Do częstych działań niepożądanych należą: zmniejszenie lub zwiększenie apetytu, przyrost masy ciała, uczucie niepokoju, niepokój psychoruchowy, nieprawidłowe sny, zmniejszony popęd seksualny, brak orgazmu u kobiet, bezsenność, senność, zawroty głowy, parestezje, drżenia, zapalenie zatok, ziewanie, biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, bóle stawów, bóle mięśni, zaburzenia wytrysku, impotencja u mężczyzn, uczucie zmęczenia, gorączka.
Do rzadszych działań niepożądanych należą: utrata wagi, bruksizm, pobudzenie, nadmierna nerwowość, ataki paniki, splątanie, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, omdlenia, rozszerzone źrenice, zaburzenia widzenia, szumy w uszach, przyspieszone bicie serca, krwawienia z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, pokrzywka, łysienie, wysypka, swędzenie, krwawienia miesiączkowe u kobiet, obrzęki.
Do rzadkich działań niepożądanych należą: reakcje alergiczne, agresywne zachowanie, depersonalizacja, halucynacje, myśli samobójcze, zespół serotoninowy, bradykardia.
Ponadto, z nieznanej częstością mogą wystąpić: małopłytkowość, zaburzenia równowagi elektrolitowej, hiponatremia, utrata apetytu, mania, myśli samobójcze, zachowania samobójcze, dyskineza, zaburzenia ruchowe, wzmożone pobudzenie psychoruchowe, wydłużony odstęp QT, zaburzenia rytmu serca, włącznie z , niskie ciśnienie tętnicze, zapalenie wątroby, nieprawidłowe wyniki badań czynnościowych wątroby, siniaki, obrzęk naczynioruchowy, zatrzymanie moczu, wyciek pokarmu, priapizm u mężczyzn, mania, myśli i zachowania samobójcze.
Przypadki myśli samobójczych i zachowań samobójczych mogą się pojawić podczas trwania leczenia escitalopramem lub krótko po jego zakończeniu.
Badania epidemiologiczne wskazują na zwiększone ryzyko złamań kości u pacjentów stosujących leki z tej grupy, choć mechanizm działania nie jest do końca poznany.
Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłoszono przypadki wydłużenia odstępu QT i zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza u kobiet, osób z niedoborem potasu oraz u pacjentów z już istniejącym wydłużeniem odstępu QT bądź innymi chorobami serca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł