Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Berodual zastosowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Berodual zastosowanie
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Berodual - roztwór do nebulizacji?

Preparat zawierający fenoterol i bromek ipratropium jest skuteczny w leczeniu skurczu oskrzeli. Fenoterol rozszerza oskrzela poprzez aktywację receptorów adrenergicznych, podczas gdy bromek ipratropium działa cholinolitycznie, blokując receptory muskarynowe. Dzięki temu preparat działa skuteczniej niż każda substancja czynna osobno.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Berodual - roztwór do nebulizacji?

Produkt jest zalecany jako substancja rozszerzająca oskrzela w prewencji i terapii przewlekłych schorzeń dróg oddechowych z odwracalnym skurczem oskrzeli, takich jak:

• astma oskrzelowa

• przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc lub bez rozedmy płuc.

U pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zgodnie z obowiązującymi wytycznymi leczenia, lekarz może zalecić równoczesne stosowanie leków przeciwzapalnych.

Kiedy nie stosować preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którekolwiek z jego składników lub na atropinę i jej pochodne, takie jak tiotropium czy oksytropium.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest zaporowa kardiomiopatia przerostowa lub zaburzenia rytmu serca z szybką czynnością komór (tachyarytmia).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Berodual- roztwór do nebulizacji?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą w stosowaniu lub mogą wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.Jeśli duszność, która się pojawiła, jest nagła i jej objawy szybko nasilają się, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Rzadko preparat może wywoływać natychmiastowe reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, skurcz oskrzeli, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz wstrząs anafilaktyczny. W rzadkich przypadkach u niektórych osób, po zastosowaniu leku wziewnego rozszerzającego oskrzela, może dojść do paradoksalnego skurczu oskrzeli, czyli przeciwnego do zamierzonego efektu - skurczu oskrzeli. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie preparatu, użyć innego szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela i skonsultować się z lekarzem.Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. W przypadku wezwania do inhalacji należy używać ustnika. Osoby podatne na jaskrę powinny szczególnie uważać i chronić oczy w trakcie inhalacji, ponieważ preparat może wywołać różne schorzenia oczu. Stosowanie preparatu jest możliwe tylko pod nadzorem lekarza u pacjentów z określonymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, zaburzenia oddawania moczu, etc. Preparat, podobnie jak inne beta2-mimetyki, może wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Chorzy z zaburzeniami tego układu powinni być czujni i skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek objawów. Stosowanie preparatu może prowadzić do hipokaliemii, czyli obniżenia poziomu potasu we krwi. Osoby stosujące leki moczopędne lub teofilinę powinny regularnie sprawdzać poziom potasu we krwi. Chorzy na mukowiscydozę mogą być bardziej podatni na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. U chorych na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli regularna dawka preparatu nie łagodzi objawów lub jeśli konieczne jest zwiększenie dawki. Lekarz oceni sytuację i dostosuje leczenie. Preparat może wywołać dodatnie wyniki w testach antydopingowych. Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów, ponieważ preparat może wywołać działania niepożądane, które mogą wpłynąć na sprawność psychofizyczną. Jeśli pojawią się takie objawy, należy unikać prowadzenia pojazdów.

Dawkowanie preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji

Preparat w postaci płynu do inhalacji z nebulizatora jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie powinno być rozpoczęte i prowadzone pod kontrolą lekarza, a przy objawach duszności lub braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie preparatu zależy od wieku pacjenta. Należy również odpowiednio rozcieńczyć preparat przed inhalacją i pamiętać o zasadach higieny. Różne typy nebulizatorów różnią się konstrukcją, dlatego ważne jest stosowanie instrukcji dołączonej do urządzenia.

Czy można stosować Berodual - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży należy powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego preparatu. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas przepisywania recepty na dany lek.

Brak ustalonego bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży.

Fenoterol przenika do mleka matki. Nie wiadomo, czy bromek ipratropium przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, również tych, które możesz kupić bez recepty. Nie zaleca się długotrwałego jednoczesnego stosowania tego preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwcholinergicznym. Interakcje z lekami aktywującymi receptory beta-adrenergiczne, lekami przeciwcholinergicznymi i lekami pochodnymi ksantyny mogą nasilać działanie rozszerzające oskrzela oraz powodować nasilenie działań niepożądanych.Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne mogą zmniejszyć działanie rozszerzające oskrzela. Leki moczopędne, leki przeczyszczające i kortykosteroidy mogą nasilać hipokaliemię związaną ze stosowaniem tego preparatu. Zaleca się monitorowanie poziomu potasu we krwi u pacjentów przyjmujących ten preparat. Chorzy stosujący trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory MAO powinni być ostrożni, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko ciężkich działań niepożądanych.W przypadku znieczulenia ogólnego przy użyciu halogenowych środków wziewnych, wpływ fenoterolu na układ sercowo-naczyniowy może ulec nasileniu, co może prowadzić do poważnych działań niepożądanych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Berodual- roztwór do nebulizacji?

Jak każdy lek, Berodual może wywoływać skutki uboczne, ale nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Możliwe skutki uboczne preparatu są typowe dla obu składników leku. Nie stwierdzono dodatkowych skutków ubocznych wynikających z jednoczesnego stosowania obu składników.

Do częstych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zastosowaniu preparatu, należą: zwiększona pobudliwość nerwowa, suchość w jamie ustnej, łagodne drżenie mięśni, uczucie kołatania serca, przyspieszenie rytmu serca, bóle głowy oraz zawroty.

Mogą też pojawić się nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, zatrzymanie moczu, nadmierne pocenie się, osłabienie, bóle i skurcze mięśni, zmiany w ciśnieniu tętniczym, zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków i częstoskurcz nadkomorowy), niedokrwienie serca, zaburzenia psychiczne, hipokaliemia, a nawet ciężka hipokaliemia.

Jeśli preparat dostanie się do oka, może spowodować rozszerzenie źrenicy, podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskrę z zamkniętym kątem przesączania, ból oka oraz problemy z akomodacją wzroku. W przypadku wystąpienia objawów takich jak ból oka, dyskomfort, zaburzenia widzenia, aureola wokół źrenicy, kolorowe widzenie w połączeniu z zaczerwienieniem oka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Może pojawić się reakcja skórna nadwrażliwości (np. pokrzywka, wysypka), reakcje anafilaktyczne (obrzęk naczynioruchowy w ustach, języku, gardle utrudniający oddychanie i/lub połykanie, duszność, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia tętniczego, wstrząs anafilaktyczny).

Ten preparat, podobnie jak inne leki wziewne, może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej, zapalenie gardła, a nawet paradoksalny skurcz oskrzeli, który powoduje trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać przyjmowanie preparatu, zastosować inny szybko działający lek rozszerzający oskrzela i zasięgnąć opinii lekarza.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł