Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Baclofen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Baclofen
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Baclofen Polpharma - tabletki?

Preparat zawierający baklofen jako substancję czynną działa poprzez zwiększanie blokady bodźców wychodzących z rdzenia kręgowego, co prowadzi do osłabienia przekaźnictwa i zmniejszenia spastycznego napięcia mięśni. Baklofen jest środkiem zwiotczającym mięśnie o działaniu ośrodkowym, nie wpływającym na transmisję nerwowo-mięśniową. Wykazuje ogólne działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy, co objawia się uspokojeniem, sennością oraz hamującym działaniem na układ oddechowy i krążenia. Po podaniu doustnym szybko i całkowicie wchłania się, a około 15% metabolizuje się w wątrobie. Wydalany głównie przez nerki (70-80%), głównie w postaci niezmienionej.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Baclofen Polpharma - tabletki?

Preparat jest zalecany do redukcji napięcia mięśniowego w różnych stanach, takich jak stwardnienie rozsiane, uszkodzenie rdzenia kręgowego, udar mózgu, porażenie mózgowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz po urazie głowy.

Kiedy nie stosować preparatu Baclofen Polpharma - tabletki?

Nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z produktu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu oraz w przypadku choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Baclofen Polpharma- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz okoliczności mogą być przeciwwskazaniem lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W pewnych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy unikać abruptowego przerwania terapii, ponieważ może to spowodować stany lękowe, splątanie, halucynacje, zaburzenia psychotyczne, manię, paranoję oraz ataki padaczkowe. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku pod nadzorem lekarza przez około 2 tygodnie. Preparat powinien być stosowany ostrożnie u osób z zespołami psychotycznymi, schizofrenią, stanami padaczkowymi lub splątaniem, ponieważ objawy mogą ulec nasileniu. Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku zwiększając ryzyko działań niepożądanych. U osób chorujących na padaczkę zaobserwowano zmniejszenie skuteczności leków przeciwpadaczkowych przy jednoczesnym stosowaniu baklofenu. Osoby cierpiące na zaburzenia równowagi, zwiększone napięcie mięśni, przyjmujące leki na nadciśnienie, po udarze mózgu, z zaburzeniami oddechowymi, z nadmiernym napięciem zwieracza pęcherza moczowego oraz z zaburzeniami nerek powinny korzystać z preparatu pod ścisłą kontrolą lekarza. Osoby z chorobami wątroby lub cukrzycą powinny regularnie wykonywać badania laboratoryjne podczas leczenia baklofenem, ponieważ mogą wystąpić niekorzystne zmiany w wynikach. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z rzadkimi zaburzeniami metabolicznymi nie powinny go stosować.

Dawkowanie preparatu Baclofen Polpharma - tabletki

Preparat jest dostępny w postaci tabletek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie tylko nie zwiększy to skuteczności leku, ale może być szkodliwe dla zdrowia i życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Dla dorosłych:

Początkowa dawka wynosi 5 mg 3 razy dziennie, a następnie stopniowo co 3 dni można zwiększyć dawkę o 5 mg, aż do uzyskania pożądanego efektu (zazwyczaj w dawce 30-75 mg/dobę). Dawka maksymalna to 100 mg/dobę.

Dla dzieci:

U dzieci początkowa dawka wynosi 5 mg 2 razy dziennie, a następnie w razie konieczności można stopniowo zwiększać dawkę co 3 dni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Dawka podtrzymująca zazwyczaj wynosi 0,75-2 mg/kg masy ciała, zależnie od wieku dziecka:

  • Od 12. miesiąca życia do 2. roku życia – 10-20 mg/dobę
  • Od 2. do 6. roku życia – 20-30 mg/dobę
  • Od 6. do 10. roku życia – 30-60 mg/dobę
  • Po 10. roku życia maksymalna dawka wynosi 2,5 mg/kg masy ciała na dobę

Chorzy z zaburzeniami czynności nerek lub poddawani hemodializie powinni przyjmować 5 mg/dobę. Preparat należy stosować doustnie podczas posiłków.

Czy można stosować Baclofen Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem dowolnego leku w trakcie ciąży (oraz podczas karmienia piersią) ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zamierzasz, poinformuj lekarza o planowaniu stosowania tego leku.
W czasie ciąży lek można przyjmować tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka.
Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również tych bez recepty. Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu:
· innych leków działających na mózg, ponieważ ich działanie uspokajające może się nasilić
· soli litu, ponieważ może zwiększyć nadmierną aktywność ruchową u pacjentów
· trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, ponieważ mogą one wzmocnić działanie baklofenu i znacznie zmniejszyć napięcie mięśniowe
· leków obniżających ciśnienie krwi, ponieważ ich działanie może się zwiększyć, a konieczna może być zmiana dawkowania przez lekarza
· leków, które mogą prowadzić do niewydolności nerek; mogą one opóźniać wydalenie baklofenu i nasilać jego toksyczne działanie
· leków stosowanych w chorobie Parkinsona, zawierających lewodopę z karbidopą, ponieważ pacjent może doświadczyć splątania, omamów i pobudzenia
· fentanylu, ponieważ może wydłużyć działanie znieczulające. Podczas leczenia należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Baclofen Polpharma- tabletki?

Baclofen Polpharma, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, ale nie u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem skutków ubocznych.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: senność, spowolnienie, splątanie, nudności.
Często mogą pojawić się również: osłabienie, zmęczenie, wyczerpanie, hipotermia, depresja oddechowa, uczucie pustki w głowie, bóle i zawroty głowy, ataksja, bezsenność, dezorientacja, suchość w ustach, zaburzenia smaku, brak apetytu, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie mięśni, bóle mięśni, drżenie, problemy ze wzrokiem, trudności z akomodacją, oczopląs, wysypka, nadmierne pocenie się, częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, bolesne oddawanie moczu.
Rzadziej mogą występować: parestezje, trudności z mową, euforia, pobudzenie, depresja, halucynacje, koszmary nocne, obniżenie progu drgawkowego i zwiększenie ilości napadów drgawkowych, szczególnie u pacjentów z epilepsją, bóle brzucha, problemy z wątrobą, zmniejszenie wydolności serca, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, utrata przytomności, opuchlizna kostek, zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu w nocy, obecność krwi w moczu, zaburzenia wytrysku, impotencja, apnea.
Dodatkowo, z nieznanym częstością, mogą wystąpić: pozytywny wynik testu na krew utajoną w stolcu, swędzenie, przyrost masy ciała, uczucie zatkanych dróg nosowych, paradoksalne nasilenie skurczy mięśniowych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł