- Co zawiera i jak działa Augmentin - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Augmentin - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Augmentin - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Augmentin- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Augmentin - tabletki powlekane
- Czy można stosować Augmentin - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Augmentin- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Augmentin - tabletki powlekane?
Kiedy stosować Augmentin - tabletki powlekane?
Preparat jest zalecany do leczenia infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę z kwasem klawulanowym u dorosłych i dzieci, w tym:
• ostre zapalenie zatok
• ostre zapalenie ucha środkowego
• zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
• zapalenie płuc
• zapalenie pęcherza moczowego
• odmiedniczkowe zapalenie nerek
• zakażenia skóry i tkanek miękkich, takie jak zapalenie tkanki łącznej, zakażenia po ukąszeniach zwierząt, oraz ciężkie ropnie okołozębowe z rozprzestrzeniającym się zapaleniem tkanki łącznej
• zakażenia kości i stawów, szczególnie zapalenie szpiku i kości.
Kiedy nie stosować preparatu Augmentin - tabletki powlekane?
Niestety, pomimo wskazań do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub inne antybiotyki z grupy penicylin.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób, u których wystąpiły ciężkie reakcje alergiczne na inne antybiotyki beta-laktamowe, takie jak cefalosporyny, karbapenemy lub monobaktamy.
Preparat jest niezalecany dla osób, które w przeszłości miały żółtaczkę lub problemy z wątrobą związanymi z amoksycyliną lub kwasem klawulanowym.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Augmentin- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W pewnych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Przed zastosowaniem preparatu koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie reakcje nadwrażliwości na penicyliny, inne antybiotyki beta-laktamowe lub na inne leki czy alergeny. Stosowanie preparatu u osób z nadwrażliwością na penicyliny lub ciężką nadwrażliwością na inne antybiotyki beta-laktamowe jest przeciwwskazane.
Stosowanie penicylin niesie ze sobą ryzyko ciężkich reakcji nadwrażliwości, które w sporadycznych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Osoby z nadwrażliwością na antybiotyki beta-laktamowe oraz z chorobami atopowymi, a także uczulone na wiele różnych alergenów, są bardziej narażone na wystąpienie takich reakcji. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów nadwrażliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Czasem może być konieczna hospitalizacja i podjęcie odpowiedniego leczenia (w tym postępowanie ratunkowe).
Jeśli zakażenie zostało spowodowane przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę, lekarz może zalecić stosowanie samej amoksycyliny, zamiast preparatu z kwasem klawulanowym.
Stosowanie preparatu jest odpowiednie, gdy zmniejszenie wrażliwości na amoksycylinę wynika z obecności beta-laktamaz wrażliwych na kwas klawulanowy.
Należy unikać stosowania preparatu w leczeniu infekcji wywołanych przez szczepy oporne na penicylinę .
Osoby z zaburzeniami czynności nerek, przyjmujące duże dawki preparatu lub mające czynniki ryzyka (np. historię napadów drgawkowych, padaczkę, zapalenie opon mózgowych) mogą doświadczać ataków padaczkowych.
Preparatu nie powinno się stosować u osób chorych na mononukleozę zakaźną lub u których podejrzewa się tę chorobę, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia rumienia podobnego do wyprysku w przebiegu odry.
Równoczesne stosowanie allopurinolu i amoksycyliny może zwiększyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych skóry.
Jeśli na początku leczenia pojawi się uogólniony rumień z krostkami towarzyszący gorączce, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Te objawy mogą wskazywać na ciężką reakcję skórną w postaci ostrej uogólnionej osutki krostkowej. W przypadku jej wystąpienia należy przerwać leczenie, a w przyszłości unikać stosowania amoksycyliny.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju odpornej na leczenie flory bakteryjnej i grzybowej. W przypadku pojawienia się nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych podczas stosowania preparatu, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza.
U osób z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się regularną kontrolę tej funkcji.
Stosowanie preparatu może wiązać się z ryzykiem zaburzeń czynności wątroby. Objawy takie często pojawiają się w trakcie leczenia lub krótko po jego zakończeniu, ale niekiedy także kilka tygodni później. Zazwyczaj mają charakter przejściowy, ale czasami mogą być poważne, a sporadycznie mogą prowadzić do zgonu. Ryzyko zaburzeń czynności wątroby wzrasta u osób przyjmujących równocześnie inne leki toksyczne dla wątroby, osób z ciężkimi chorobami podstawowymi oraz osób starszych.
W przypadku wystąpienia biegunki w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu, nie należy leczyć jej samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelit, czasami w ciężkiej postaci, spowodowanego przez pałeczkę , która może rozwijać się w wyniku zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Leczenie oparte na hamujących perystaltykę jelit lekach jest wtedy niewłaściwe.
W przypadku długotrwałego stosowania preparatu zaleca się kontrolę funkcji nerek, wątroby oraz parametrów krwi.
Amoksycylina może wydłużać czas protrombinowy. U osób stosujących leki przeciwkrzepliwe, konieczna jest regularna kontrola parametrów krzepliwości krwi. Dawkowanie leków przeciwkrzepliwych może wymagać dostosowania przez lekarza.
U osób z zaburzeniami funkcji nerek konieczne jest dostosowanie dawkowania zależnie od stopnia niewydolności nerek.
Wysokie stężenie amoksycyliny w moczu może przyczyniać się do wytrącania się kryształów. W przypadku przyjmowania dużych dawek amoksycyliny, zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości płynów, aby zmniejszyć ryzyko wytrącania się kryształów leku w moczu. Osoby z cewnikiem powinny regularnie kontrolować stan cewników i ich drożność.
Amoksycylina może wpływać na wyniki pomiaru stężenia glukozy w moczu i we krwi (mogą wystąpić fałszywie dodatnie wyniki). Kwas klawulanowy może spowodować fałszywie dodatnie wyniki testu Coombsa. Preparat może również wpływać na wyniki badań obecności grzybów z rodzaju .
Przed przeprowadzeniem wymienionych badań należy poinformować lekarza i personel laboratorium o stosowaniu amoksycyliny.
Dodatkowe informacje o składnikach preparatu:
- Preparat w postaci proszku do przygotowania zawiesiny doustnej zawiera aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny; osoby z fenyloketonurią powinny zachować ostrożność podczas stosowania tego preparatu.
- Preparat w postaci proszku do przygotowania zawiesiny doustnej zawiera maltodekstrynę/glukozę; osoby cierpiące na zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny przyjmować tego preparatu.
Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże, preparat może powodować działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, reakcje alergiczne, drgawki lub inne objawy, które mogą zahamować zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Dawkowanie preparatu Augmentin - tabletki powlekane
Czy można stosować Augmentin - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zaleca się omówienie z lekarzem każdego stosowanego leku.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. W przypadku ciąży lub planowania ciąży warto poinformować lekarza, który przepisuje lek na receptę, o tej sytuacji.
Nie zaleca się stosowania leków przez kobiety w ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne i decyzja ta została podjęta przez lekarza.
Przed zastosowaniem leków w okresie karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem. Składniki czynne leku mogą przenikać do mleka matki i powodować alergie u dziecka. Jeśli kobieta, stosująca lek, decyduje się na karmienie piersią, a dziecko ma problemy żołądkowo-jelitowe, drożdżycę lub wysypkę skórną, należy przerwać karmienie i skonsultować się z lekarzem natychmiast.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Augmentin- tabletki powlekane?
Stosowanie Augmentin może skutkować niepożądanymi skutkami ubocznymi, chociaż nie u każdego pacjenta. Trzeba pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają negatywne skutki działania niepożądanego.
Do najczęstszych działań niepożądanych po zastosowaniu preparatu należą: biegunka, nudności i wymioty. Rzadziej mogą wystąpić: drożdżyca skóry i błon śluzowych, niestrawność, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zawroty i bóle głowy, wysypka, świąd, pokrzywka. W przypadkach rzadkich pojawiają się objawy takie jak przemijająca leukopenia, małopłytkowość. Oprócz tego, istnieją potencjalne skutki uboczne, których częstotliwość występowania nie została określona: nadmierny wzrost niewrażliwych bakterii, zaburzenia hematologiczne, nadmierna ruchliwość, drgawki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, język czarny włochaty, zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, zapalenie nerek, krystaluria. Bardzo rzadko, ale potencjalnie poważne, mogą pojawić się reakcje alergiczne typu anafilaktycznego: obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, ciężkie reakcje skórne. W przypadku pierwszych objawów jakiejkolwiek z powyższych reakcji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.