- Co zawiera i jak działa Apap - tabletki?
- Kiedy stosować Apap - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Apap - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Apap- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Apap - tabletki
- Czy można stosować Apap - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Apap- tabletki?
Co zawiera i jak działa Apap - tabletki?
Substancją czynną leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności enzymu COX-2. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego ani nie szkodzi błonie śluzowej żołądka.
Po podaniu doustnym szybko się wchłania i działa przez kilka godzin. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Kiedy stosować Apap - tabletki?
Preparat jest polecany dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia w celu łagodzenia różnorodnych rodzajów bólu, takich jak bóle głowy (w tym migrena), nerwobóle, bóle mięśni, kości, stawów, bóle zębów, bóle gardła oraz bolesne miesiączkowanie.
Może także być stosowany przeciwgorączkowo w przypadku przeziębienia i grypy.
Kiedy nie stosować preparatu Apap - tabletki?
Niestety, jeśli masz nietolerancję na którykolwiek z składników preparatu, nie możesz go stosować.
Preparat nie powinien być używany przez osoby z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, ani przez osoby z wrodzonymi niedoborami enzymów. Nie jest zalecane stosowanie preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Apap- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki tego produktu. W pewnych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i poważne skutki uboczne (w tym uszkodzenie wątroby).
Warto sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększa to skuteczności leku, a może prowadzić do poważnych, życie zagrażających uszkodzeń wątroby. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki (nawet tylko raz), należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli nie występują żadne skutki uboczne.
Osoby osłabione, niedożywione, z niewydolnością wątroby lub regularnie spożywające alkohol są bardziej narażone na uszkodzenia wątroby.
Podczas stosowania tego preparatu zaleca się powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Spożywanie alkoholu podczas leczenia może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Jeśli podejrzewasz lub zostało zdiagnozowane u Ciebie zaburzenie czynności nerek lub wątroby, przed zastosowaniem tego preparatu skonsultuj się z lekarzem. Należy być ostrożnym u pacjentów z zaburzeniami nerek, wątroby oraz u chorych na astmę oskrzelową.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie odnotowano wpływu tego preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Apap - tabletki
Przygotowanie jest w postaci tabletek do zażywania doustnego. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ to nie poprawi skuteczności leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych: 500-1000 mg (1-2 tabletki) 3-4 razy dziennie. Maksymalna dawka paracetamolu to 4 g na dobę (8 tabletek na dobę).
Młodzież powyżej 12. roku życia: 500 mg (1 tabletka) 3-4 razy dziennie.
Należy zachować co najmniej 4-godzinny odstęp między dawkami.
Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Jeśli objawy nie ustępują lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.
Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 5 dni w leczeniu bólu i nie dłużej niż 3 dni w leczeniu gorączki.
Czy można stosować Apap - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy używać żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem dowolnego leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem w celu wyjaśnienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu.
Paracetamol przenika przez łożysko. Stosowanie tego leku u kobiet w ciąży jest dozwolone tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Należy wówczas przyjmować najmniejszą zalecaną dawkę przez jak najkrótszy okres czasu i możliwie rzadko.
Paracetamol również przenika do mleka kobiet karmiących piersią. W okresie karmienia piersią, paracetamol powinien być stosowany wyłącznie w sytuacji bezwzględnej konieczności.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Nie powinno się stosować tego preparatu, jeśli zażywane są inne leki zawierające paracetamol (istnieje ryzyko przedawkowania paracetamolu i wystąpienia poważnych działań niepożądanych, w tym uszkodzenia wątroby). Należy upewnić się, czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.
Paracetamol (przyjmowany długoterminowo) może wzmacniać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryny), zwiększając ryzyko krwawień. Należy monitorować współczynnik INR podczas jednoczesnego stosowania tych leków, jak również przez tydzień po zaprzestaniu przyjmowania paracetamolu.
Nie łączyć z inhibitorami MAO ani w ciągu 2 tygodni od zaprzestania ich stosowania. Paracetamol przyjmowany z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę.
Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, np. ryfampicyna, izoniazyd, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i alkohol, diflunisal, sulfinpirazon stosowane jednocześnie z paracetamolem mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet przy stosowaniu zalecanych dawek. W przypadku stosowania tych leków należy skonsultować się z lekarzem.
Nie łączyć z zydowudyną. Paracetamol może zwiększyć działania toksyczne zydowudyny (ryzyko neutropenii, ryzyko uszkodzenia wątroby).
Kofeina wzmacnia działanie przeciwbólowe paracetamolu.
Podczas stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. pomiar stężenia glukozy we krwi, badanie funkcji wątroby, ocena funkcji trzustki, pomiar czasu protrombinowego, badanie stężenia metadrenaliny w moczu i inne).
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Apap- tabletki?
Jak każdy lek, także Apap może wywołać niepożądane skutki, aczkolwiek nie wystąpią one u wszystkich chorych, którzy go zażywają. Należy pamiętać, że korzyści z stosowania leku z reguły przeważają nad ewentualnymi szkodami wynikającymi z wystąpienia działań niepożądanych.
Niepożądane skutki występują rzadko lub bardzo rzadko. Mogą wystąpić: zaburzenia funkcji wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu lub długotrwałego stosowania może dojść do ostrych zaburzeń wątroby, uszkodzenia lub martwicy), nudności, wymioty, problemy trawienne, zaburzenia krwi (małopłytkowość, agranulocytoza). Możliwe reakcje alergiczne: swędzenie, pokrzywka, wysypka, rumień, a także potencjalnie groźny obrzęk naczynioruchowy (objawy mogą obejmować opuchliznę warg, gardła, języka, duszność), skurcz oskrzeli, szczególnie u pacjentów nadwrażliwych na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, aż do wystąpienia objawów wstrząsu anafilaktycznego (przyspieszenie akcji serca, nagłe obniżenie ciśnienia krwi, utrata świadomości). Bardzo rzadko mogą pojawić się także ciężkie reakcje skórne.