- Co zawiera i jak działa ACC - tabletki?
- Kiedy stosować ACC - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu ACC - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując ACC- tabletki?
- Dawkowanie preparatu ACC - tabletki
- Czy można stosować ACC - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu ACC- tabletki?
Co zawiera i jak działa ACC - tabletki?
Substancją aktywną preparatu jest acetylocysteina, która pomaga w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych poprzez zwiększenie produkcji śluzu oraz zmniejszenie jego lepkości. Jest również stosowana jako odtrutka w przypadku zatrucia paracetamolem. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jednak jej dostępność biologiczna jest ograniczona z powodu metabolizmu przez wątrobę.
Stężenie maksymalne we krwi osiągane jest w ciągu 1-3 godzin od przyjęcia preparatu, a następnie substancja jest wydalana głównie przez nerki w postaci nieaktywnych metabolitów.
Kiedy stosować ACC - tabletki?
Preparat jest przeznaczony do stosowania jako lek, który rozrzedza wydzielinę z dróg oddechowych i ułatwia jej wykrztuszanie u osób cierpiących na zapalenie oskrzeli spowodowane przeziębieniem.
Kiedy nie stosować preparatu ACC - tabletki?
Niestety, pomimo wskazań do stosowania produktu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Konieczna jest szczególna ostrożność, jeśli występuje nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji w preparacie.
Nie zaleca się stosowania w przypadku:
• aktywnej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
• ostrego stanu astmatycznego.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.
Produkt nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży ani karmiące piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując ACC- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą stanowić przeszkodę dla stosowania lub wskazywać na konieczność dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Zanim zdecydujesz się na użycie preparatu, skonsultuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia choroby wrzodowej lub niewydolności oddechowej.
U pacjentów z astmą oskrzelową należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu, ze względu na możliwe ryzyko skurczu oskrzeli.
Należy być ostrożnym przy stosowaniu u osób starszych (powyżej 65. roku życia).
Stosowanie preparatu może prowadzić do rozrzedzenia i zwiększenia ilości wydzieliny oskrzelowej. W przypadku trudności z odkrztuszaniem i niewydolności efektywnego kaszlu konieczne będzie odsysanie lub drenaż.
Podawanie acetylocysteiny u dzieci poniżej 2. roku życia może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych; nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
W razie konieczności stosowania jednocześnie antybiotyków doustnych, należy zachować co najmniej 2-godzinną przerwę między ich podaniem a przyjęciem preparatu.
Wyjątkowo stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, ostre zapalenie skóry z pęcherzami i martwicą skórną. W przypadku jakichkolwiek zmian w skórze lub błonach śluzowych, zwłaszcza postępującej wysypki lub obecności pęcherzy, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób z nietolerancją histaminy. Acetylocysteina wpływa na metabolizm histaminy i może wywołać objawy nietolerancji, takie jak bóle głowy, obfity wypływ z nosa lub świąd. W przypadku tych pacjentów należy unikać długotrwałego stosowania preparatu.
Dodatkowe informacje na temat pozostałych składników preparatu:
• preparat w postaci tabletek lub tabletek musujących zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu;
• preparat w postaci tabletek musujących zawiera sód (1 tabletka musująca zawiera 99 mg sodu), co należy wziąć pod uwagę w przypadku zaburzeń funkcji nerek oraz osób stosujących dietę niskosodową (w tym dietę bez soli);
• preparat w postaci proszku w saszetkach do przygotowania roztworu doustnego zawiera sacharozę; osoby z genetycznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinny stosować tego preparatu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma informacji na temat wpływu tego preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu ACC - tabletki
Produkt występuje w postaci tabletek, tabletek musujących lub proszku w saszetkach do przygotowania roztworu doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia zaleca się przyjmowanie 200 mg 2-3 razy dziennie.
Dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat zaleca się podawanie 200 mg 2 razy dziennie; w przypadku konieczności podania dawki dobowej 300 mg, należy sięgnąć po preparat ACC mini.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.
Preparatu nie należy stosować dłużej niż 4-5 dni bez konsultacji lekarskiej.
Podczas leczenia zaleca się picie większej ilości płynów.
Produkt należy przyjmować po posiłku, nie później niż 4 godziny przed snem.
Sposób przyjmowania zależy od formy preparatu:
- tabletki należy połknąć, popijając odpowiednią ilością płynu lub rozpuścić w wodzie i wypić natychmiast po rozpuszczeniu;
- tabletki musujące należy rozpuścić w wodzie i wypić natychmiast po rozpuszczeniu;
- proszek z saszetek należy rozpuścić w gorącej wodzie, dokładnie wymieszać i wypić po rozpuszczeniu.
Czy można stosować ACC - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, warto także porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tym okresie.
Nie ma pewności, czy acetylocysteina przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego też nie zaleca się stosowania preparatu w tym okresie.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Nie stosuj jednocześnie leków hamujących odruch kaszlowy, ponieważ może to prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.
Pomiędzy przyjmowaniem acetylocysteiny a antybiotyków należy zachować odstęp co najmniej 2 godzin, aby uniknąć inaktywacji antybiotyków.
Wspólne stosowanie acetylocysteiny z nitrogliceryną lub innymi azotanami może prowadzić do nasilenia rozszerzającego działanie naczyń krwionośnych. Należy zachować ostrożność i monitorować ciśnienie tętnicze, aby uniknąć niedociśnienia tętniczego.
W przypadku spożycia dużej ilości węgla aktywnego jako odtrutki, skuteczność acetylocysteiny może być zmniejszona.
Nie rozpuszczaj preparatu w roztworach zawierających inne leki.
Acetylocysteina może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu ACC- tabletki?
Jak każdy lek, również ACC, ACC HOT może wywołać działania niepożądane, ale nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Trzeba pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych skutków ubocznych.
Dość rzadko mogą pojawić się: bóle głowy, szumy w uszach, zwiększenie częstości akcji serca (tachykardia), niskie ciśnienie krwi, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha, gorączka, reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy). Rzadziej: niestrawność, duszność, skurcz oskrzeli. Bardzo rzadko: krwawienia, reakcje anafilaktyczne, w tym groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Z nieokreśloną częstotliwością: obrzęk twarzy. Istnieje także ryzyko wystąpienia poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona oraz martwica toksyczna rozpływna naskórka. Acetylocysteina może wpływać na agregację płytek krwi (jednak nie jest znane kliniczne znaczenie tego zjawiska).