Zali Kapsułki twarde (150 mg) - 60 szt.
Zali Kapsułki twarde (150 mg) - 60 szt.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Zali, 150 mg, kapsułki twarde
Dabigatranum etexilatum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Zali i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Zali
- Jak przyjmować lek Zali
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Zali
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Zali i w jakim celu się go stosuje
Zali zawiera dabigatran eteksylanu jako substancję czynną i należy do grupy leków zwanych lekami przeciwzakrzepowymi. Jego działanie polega na blokowaniu substancji w organizmie odpowiedzialnej za powstawanie zakrzepów krwi. Lek Zali stosowany jest u dorosłych i dzieci w celu zapobiegania i leczenia zakrzepów krwi.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Zali
Kiedy nie przyjmować leku Zali:
- jeśli pacjent ma uczulenie na dabigatran eteksylanu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie zaburzenie czynności nerek.
- jeśli u pacjenta aktualnie występuje krwawienie.
- jeśli u pacjenta występuje choroba dowolnego z narządów wewnętrznych, która
Zwiększone ryzyko krwawień
Lek Zali może zwiększać ryzyko dużego krwawienia w przypadku:
- choroby wrzodowej żołądka
- urazu mózgu lub krwawienia do mózgu
- niedawno przebytej operacji mózgu lub oczu.
Zwiększona skłonność do krwawień
Zaleca się ostrożność przy stosowaniu leku Zali, jeśli pacjent ma:
- wrodzoną zwiększoną skłonność do krwawień
- występujące z nieznanej przyczyny
- spowodowane stosowaniem innych leków.
Wyłączenia dotyczące stosowania
Pacjent nie powinien zażywać leku Zali, jeśli przyjmuje:
- leki przeciwzakrzepowe
- ketokonazol lub itrakonazol
- cyklosporynę
- dronedaron
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Zali należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszelkich stanach patologicznych lub chorobach, które mogą wpływać na leczenie.
Oto kilka przykładowych sytuacji, w których należy zachować szczególną ostrożność:
- zwiększone ryzyko krwawienia
- przebyty zawał serca
- choroba wątroby
- zmniejszona czynność nerek
- wiek powyżej 75 lat
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Zali
Jeśli pacjent musi poddać się zabiegowi chirurgicznemu:
W takim przypadku konieczne jest doraźne przerwanie stosowania leku Zali, ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia podczas operacji oraz bezpośrednio po operacji. Bardzo ważne jest, aby przyjmować lek Zali przed i po operacji dokładnie tak, jak zalecił lekarz.
Jeśli zabieg chirurgiczny wymaga wprowadzenia cewnika lub podania zastrzyku do kręgosłupa (np. w celu wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego lub rdzeniowego lub w celu zmniejszenia bólu):
- Bardzo ważne jest, aby przyjmować lek Zali przed i po operacji dokładnie tak, jak zalecił lekarz.
- Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi drętnienie lub osłabienie kończyn dolnych lub problemy z jelitami lub pęcherzem po ustąpieniu znieczulenia, ponieważ konieczna jest pilna opieka medyczna.
Jeśli pacjent upadł lub zranił się podczas leczenia, szczególnie jeśli pacjent zranił się w głowę. Należy natychmiast poddać się opiece lekarskiej. Lekarz zbada pacjenta czy mogło wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia.
Jeśli u pacjenta występuje zaburzenie zwane zespołem antyfosfolipidowym (zaburzenie układu odpornościowego powodujące zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów), pacjent powinien powiadomić o tym lekarza, który podejmie decyzję o ewentualnej zmianie leczenia.
Zali a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
W szczególności należy przed zażyciem leku Zali powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje jeden z poniższych leków:
- Leki obniżające krzepliwość krwi (np. warfaryna, fenprokumon, acenokumarol, heparyna, klopidogrel, prasugrel, tikagrelor, rywaroksaban, kwas acetylosalicylowy).
- Leki stosowane w zakażeniach grzybiczych (np. ketokonazol, itrakonazol), chyba, że leki te stosowane są wyłącznie na skórę.
- Leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (np. amiodaron, dronedaron, chinidyna, werapamil).
- Leki zapobiegające odrzuceniu narządu po przeszczepie (np. takrolimus, cyklosporyna).
- Lek złożony zawierający glekaprewir i pibrentaswir (lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C).
Ciąża i karmienie piersią
Nie wiadomo, jaki wpływ lek Zali ma na przebieg ciąży i na nienarodzone dziecko. Nie należy przyjmować tego leku w okresie ciąży, chyba że lekarz stwierdzi, że jest to bezpieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zapobiegać zajściu w ciążę podczas przyjmowania leku Zali.
Informacje dotyczące leku Zali
W trakcie stosowania leku Zali nie należy karmić piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Zali nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów iobsługiwania maszyn.
Zawartość sody
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny odsodu”.
Jak przyjmować lek Zali
Kapsułki Zali można stosować u dorosłych i dzieci w wieku 8 lat lub starszych, które potrafiąpołykać kapsułki w całości. Istnieją inne właściwe dla wieku postaci farmaceutyczne w leczeniudzieci w wieku poniżej 8 lat.
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należyzwrócić się do lekarza.
Należy przyjmować lek Zali zgodnie z poniższymi zaleceniami:
- Zapobieganie zatorom w naczyniach krwionośnych w mózgu i organizmie, przez zapobieganietworzeniu skrzepów, które powstają podczas nieprawidłowej pracy serca i leczenie zakrzepówkrwi w żyłach nóg i płuc oraz zapobieganie powtórnemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłachnóg i płuc
- Zalecana dawka to 300 mg przyjmowana w postaci jednej kapsułki 150 mg dwa razy na dobę.
- U pacjentów w wieku 80 lat lub powyżej zalecana dawka leku to 220 mg przyjmowana w postacijednej kapsułki 110 mg dwa razy na dobę.
Uwagi dla pacjentów z innymi lekami
Pacjenci przyjmujący leki zawierające werapamil powinni otrzymywać leczenie zmniejszonądawką leku Zali do 220 mg przyjmowaną w postaci jednej kapsułki 110 mg dwa razy na dobęze względu na możliwe zwiększone ryzyko krwawień.
Kontynuacja przyjmowania leku
Przyjmowanie tego leku można kontynuować, jeśli u pacjenta istnieje konieczność przywróceniaprawidłowej czynności serca za pomocą procedury zwanej kardiowersją lub za pomocą proceduryzwanej ablacją cewnikową w migotaniu przedsionków.
Implantacja stentu
W przypadku implantacji wyrobu medycznego (stentu) do naczynia krwionośnego w celuutrzymania jego drożności z zastosowaniem procedury zwanej przezskórną interwencją wieńcowąz implantacją stentów, pacjent może otrzymywać leczenie lekiem Zali, po stwierdzeniu przezlekarza, że uzyskano prawidłową kontrolę krzepnięcia krwi.
Leczenie dzieci
Leczenie zakrzepów krwi oraz zapobieganie nawrotom zakrzepów krwi u dzieci odbywa się przezprzyjmowanie leku Zali dwa razy na dobę, jedną dawkę rano i jedną dawkę wieczorem.
Ważne informacje dotyczące leku Zali
Lek Zali należy stosować regularnie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Odstęp między dawkami powinien wynosić w miarę możliwości 12 godzin.
Zalecana dawka zależy od wieku i masy ciała. Lekarz ustali prawidłową dawkę. Lekarz może dopasować dawkę w trakcie leczenia. Należy w dalszym ciągu stosować wszystkie inne leki, o ile lekarz nie zaleci zaprzestania stosowania któregokolwiek z nich.
Dawka leku Zali w zależności od wieku i masy ciała:
Wiek w latach | Dawka |
---|---|
8 do <9 | Do 185 mg |
9 do 10 | Do 220 mg |
Jak przyjmować lek Zali:
Lek Zali można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, w celu ułatwienia przedostania się do żołądka. Nie należy ich łamać, rozgryzać ani wysypywać peletek z kapsułki, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawienia.
Zmiana leku przeciwzakrzepowego:
Nie zmieniać leku przeciwzakrzepowego bez otrzymania szczegółowych wytycznych od lekarza.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Zali:
Przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku zwiększa ryzyko krwawienia. Jeżeli pacjent przyjął zbyt dużo kapsułek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Dostępne są specyficzne metody leczenia.