Veletri proszek do sporządzania roztworu do infuzji (0,5 mg) - 1 fiol. proszku
Veletri proszek do sporządzania roztworu do infuzji (0,5 mg) - 1 fiol. proszku
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
VELETRI, 0,5 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji
VELETRI, 1,5 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Epoprostenolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek VELETRI i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku VELETRI
- Jak przyjmować lek VELETRI
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek VELETRI
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek VELETRI i w jakim celu się go stosuje
Lek VELETRI zawiera substancję czynną epoprostenol, należący do grupy leków zwanych prostaglandynami, które hamują krzepnięcie krwi i rozszerzają naczynia krwionośne.
Lek VELETRI stosuje się w leczeniu choroby płuc zwanej tętniczym nadciśnieniem płucnym. To stan, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych w płucach jest za wysokie. Lek VELETRI rozszerza naczynia krwionośne zmniejszając w ten sposób ciśnienie krwi w płucach.
Lek VELETRI jest stosowany w celu zapobiegania krzepnięciu krwi podczas hemodializy w sytuacji, w której nie może być zastosowana heparyna.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku VELETRI
Kiedy nie stosować leku VELETRI
- jeśli pacjent ma uczulenie na epoprostenol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjent ma niewydałoś
Uszkodzenie skóry w miejscu wstrzyknięcia
Lek VELETRI jest podawany do żyły. Jest bardzo ważne, aby lek nie wydostał się poza żyłę, do otaczających tkanek. Jeśli to nastąpi, może dojść do uszkodzenia skóry. Objawami takiego uszkodzenia są:
- tkliwość (ból przy ucisku);
- pieczenie;
- kłucie;
- obrzęk;
- zaczerwienienie.
Następnie może dojść do powstania pęcherzy i złuszczania skóry. Podczas przyjmowania leku VELETRI należy koniecznie kontrolować miejsce wkłucia. Należy natychmiast skontaktować się ze szpitalem w celu uzyskania porady, jeśli miejsce wkłucia stanie się bolesne lub opuchnięte, albo wystąpią pęcherze lub złuszczanie skóry.
Wpływ leku VELETRI na ciśnienie krwi i częstość akcji serca
Lek VELETRI może spowodować przyspieszenie lub spowolnienie bicia serca. Może również wystąpić nadmierne obniżenie ciśnienia krwi. Podczas stosowania leku VELETRI u pacjenta będzie kontrolowana częstość akcji serca i ciśnienie krwi. Objawy niskiego ciśnienia krwi obejmują zawroty głowy i omdlenie. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy. Może to wymagać zmniejszenia dawki leku lub przerwania jego podawania.
Dzieci i młodzież
Nie ustalono dotychczas bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku VELETRI u dzieci.
Inne leki i VELETRI
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym o lekach wydawanych bez recepty. Niektóre leki mogą wpływać na działanie leku VELETRI, albo mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Lek VELETRI może również wpływać na działanie innych leków stosowanych w tym samym czasie. Do leków tych należą:
- leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi;
- leki stosowane w zapobieganiu powstawania zakrzepów;
- leki stosowane w celu rozpuszczenia zakrzepów;
- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (zwane też NLPZ);
- digoksyna (lek stosowany w leczeniu chorób serca).
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z tych leków.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku, ponieważ objawy choroby mogą się nasilić w czasie ciąży. Nie wiadomo czy składniki leku VELETRI przenikają do mleka ludzkiego. Należy przerwać karmienie piersią podczas stosowania leku VELETRI.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Leczenie może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pacjent nie czuje się dobrze.
VELETRI zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) w fiolce więc uznaje się go za „wolny od sodu”.
3. Jak przyjmować lek VELETRI
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek VELETRI dostarczany jest w postaci proszku w małej szklanej fiolce. Przed zastosowaniem proszek musi zostać rozpuszczony.
Lek VELETRI nie powinien być podawany w postaci szybkiego wstrzyknięcia do żyły. Powinien być zawsze podawany w postaci infuzji dożylnej (wlewu).
Lekarz zdecyduje jaka dawka leku VELETRI jest odpowiednia dla danego pacjenta. Podawana ilość leku zależy od masy ciała pacjenta i rodzaju choroby. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie dawka może być zwiększona lub zmniejszona.
Lek VELETRI podawany jest w powolnej infuzji do żyły.
Tętnicze nadciśnienie płucne
Po raz pierwszy lek będzie zastosowany w szpitalu. Wynika to z faktu, że lekarz musi kontrolować stan pacjenta i ustalić najlepszą dawkę leku.
Leczenie rozpoczyna się od infuzji (wlewu) leku VELETRI. Dawka leku jest zwiększana do momentu, w którym objawy są złagodzone lub ustępują, a działania niepożądane są łatwe do opanowania. Po ustaleniu właściwej dawki pacjent będzie miał założony na stałe cewnik do żyły.
Leczenie można kontynuować za pomocą pompy infuzyjnej.
Hemodializa
Pacjent będzie otrzymywał lek VELETRI podczas trwania zabiegu dializy.
Stosowanie leku VELETRI w domu (tylko w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego)
Jeśli pacjent stosuje lek samodzielnie w domu, zostanie poinstruowany przez lekarza lub pielęgniarkę jak przygotowywać i stosować lek VELETRI. Otrzyma także informacje na temat tego jak przerwać leczenie, jeśli będzie to konieczne. Przerywanie podawania leku VELETRI musi odbywać się stopniowo. Bardzo istotne jest staranne przestrzeganie wszystkich zaleceń.
Lek VELETRI dostarczany jest w postaci proszku w szklanej fiolce. Przed zastosowaniem proszek musi być rozpuszczony w odpowiednim płynie. Płyn ten nie zawiera substancji konserwujących. Jeśli pozostanie jakakolwiek ilość niewykorzystanego płynu, należy go wyrzucić.
Pielęgnacja cewnika do podawania leku
Jeśli pacjent ma na stałe podłączony cewnik do żyły, bardzo ważne jest utrzymywanie tego miejsca w czystości, w przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia. Lekarz lub pielęgniarka poinstruuje pacjenta jak należy czyścić cewnik i miejsce wokół niego. Bardzo istotne jest staranne przestrzeganie wszystkich tych zaleceń. Także bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie wszelkich instrukcji dotyczących zmiany zbiornika z lekiem w pompie (kasety) oraz stosowanie zawsze zestawu do infuzji z filtrem, tak jak zalecił lekarz, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Przy ponownym podłączeniu zestawu przedłużającego zawsze należy upewnić się, że wszelkie ewentualne krople zostały starte, aby
Informacje o leku VELETRI
W przestrzeni zewnętrznej między zestawem przedłużającym a złączami przewodów injekcyjnych nie było cieczy, ponieważ może ona uszkodzić materiały.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku VELETRI
Należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną jeśli pacjent uważa, że przyjął lub otrzymał zbyt dużą dawkę leku VELETRI. Objawy przedawkowania mogą obejmować ból głowy, mdłości, wymioty, przyspieszenie akcji serca, uczucie gorąca lub mrowienie, poczucie zbliżającego się omdlenia (osłabienie, zawroty głowy).
Pominięcie przyjęcia leku VELETRI
Nie należy stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku VELETRI
Przerywanie podawania leku VELETRI musi odbywać się stopniowo. Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt szybko, u pacjenta mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, w tym zawroty głowy, osłabienie i trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią problemy z pompą infuzyjną lub z cewnikiem, prowadzące do przerwania leczenia lekiem VELETRI, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym, pielęgniarką lub personelem szpitala.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane
Mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów:
- ból głowy
- ból szczęki
- ból
- wymioty
- mdłości (nudności)
- biegunka
- zaczerwienienie twarzy (uderzenia gorąca)
Częste działania niepożądane
Mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów:
- zakażenie krwi (posocznica)
- przyspieszone bicie serca
- wolne bicie serca
- niskie ciśnienie krwi
- łatwiejsze niż zwykle krwawienie z różnych miejsc (np. z nosa, z dziąseł) i powstawanie sińców
- dyskomfort w jamie brzusznej lub ból brzucha
- ból w klatce piersiowej
- bóle stawów
- uczucie lęku, nerwowość
- wysypka
- ból w miejscu wstrzyknięcia
Częste działania niepożądane, które mogą być wykryte w badaniach krwi
Zmniejszenie liczby płytek krwi (komórek uczestniczących w krzepnięciu krwi).