Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Vancomycin-MIP 1000 proszek do sporządzania roztworu do infuzji dożylnych i roztworu doustnego (1000 mg) - 1 fiol. proszku

Vancomycin-MIP 1000 proszek do sporządzania roztworu do infuzji dożylnych i roztworu doustnego (1000 mg) - 1 fiol. proszku

Ulotka dla pacjenta - Vancomycin-MIP

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Vancomycin–MIP 500, 500 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji i roztworu doustnego

Vancomycin–MIP 1000, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do infuzji i roztworu doustnego

Vancomycinum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Vancomycin-MIP i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Vancomycin-MIP
  3. Jak stosować lek Vancomycin-MIP
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Vancomycin-MIP
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek Vancomycin-MIP i w jakim celu się go stosuje

Wankomycyna jest antybiotykiem należącym do klasy antybiotyków glikopeptydowych. Działanie wankomycyny polega na zabijaniu pewnych bakterii powodujących infekcje (zakażenia).

Wankomycyna w postaci proszku służy do sporządzania roztworu do infuzji lub roztworu doustnego.

Wskazania do stosowania:

Stosowanie dożylne

Wankomycyna stosowana jest we wszystkich grupach wiekowych w postaci infuzji (kroplówki) w leczeniu następujących ciężkich zakażeń:

  • zakażenia skóry tkanki podskórnej;
  • zakażenia kości i stawów;
  • zakażenia płuc określanego jako zapalenie płuc;
  • zakażenia wewnętrznej błony wyścielającej serce (zapalenie wsierdzia);
  • zakażenia krwi związane z wyżej wymienionymi zakażeniami.

Stosowanie doustne

Wankomycyna może być podawana doustnie u dorosłych i dzieci w leczeniu zakażenia błony śluzowej jelita cienkiego i grubego związanego z uszkodzeniem błony śluzowej (rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego), spowodowanego przez bakterie Clostridium difficile.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Vancomycin-MIP

    Kiedy nie stosować leku Vancomycin-MIP

    Kiedy nie stosować leku Vancomycin-MIP

    Jeśli pacjent ma uczulenie na wankomycynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

    Ostrzeżenia i środki ostrożności

    Po wstrzyknięciu wankomycyny do oka występowały ciężkie działania niepożądane, mogące prowadzić do utraty wzroku.

    Przed rozpoczęciem stosowania leku Vancomycin-MIP należy omówić to z lekarzem, farmaceutą szpitalnym lub pielęgniarką jeżeli:

    • u pacjenta wystąpiła uprzednio reakcja alergiczna na teikoplaninę, ponieważ może to oznaczać, że pacjent jest też uczulony na wankomycynę.
    • pacjent ma zaburzenia słuchu, zwłaszcza jeśli jest w podeszłym wieku (koniecznie może być badanie słuchu podczas leczenia).
    • pacjent ma zaburzenia czynności nerek (konieczne będzie przeprowadzanie badań krwi oraz czynności wątroby i nerek podczas leczenia).
    • Pacjent otrzymuje wankomycynę w infuzji w celu leczenia biegunki związanej z zakażeniem bakteriami Clostridium difficile, zamiast podawania doustnego.
    • u pacjenta kiedykolwiek po podaniu wankomycyny wystąpiła ciężka wysypka skórna lub złuszczanie się skóry, pęcherze i (lub) owrzodzenia jamy ustnej.

    W związku z leczeniem wankomycyną występowały przypadki ciężkich reakcji skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka, reakcji polekowych z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS, ang. drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms) oraz ostrej uogólnionej osutki krostkowej (AGEP, ang. acute generalized exanthematous pustulosis). Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z objawów opisanych w punkcie 4, należy przerwać stosowanie wankomycyny i natychmiast zgłosić się do lekarza.

    Podczas leczenia lekiem Vancomycin-MIP należy omówić to z lekarzem farmaceutą szpitalnym lub pielęgniarką, jeżeli:

    • pacjent otrzymuje leczenie wankomycyną przez długi czas (konieczne może być przeprowadzanie badań krwi oraz czynności wątroby i nerek podczas leczenia).
    • u pacjenta podczas leczenia wystąpi jakakolwiek reakcja skórna.
    • u pacjenta wystąpi ciężka lub długotrwała biegunka podczas lub po zakończeniu leczenia wankomycyną; w takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw zapalenia jelita (rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego), które może wystąpić podczas leczenia antybiotykami.

    Dzieci

    Wankomycyna będzie stosowana ze szczególną ostrożnością u wcześniaków i młodych niemowląt, ponieważ ich nerki nie są w pełni rozwinięte, co może doprowadzić do gromadzenia wankomycyny we krwi. W tej grupie wiekowej konieczne może być wykonanie badań krwi w celu kontrolowania stężenia wankomycyny we krwi.

    Jednoczesne podawanie wankomycyny i środków znieczulających u dzieci wiąże się z występowaniem zaczerwienienia skóry (rumienia) i reakcji alergicznych. Ponadto jednoczesne stosowanie z innymi lekami, takimi jak antybiotyki aminoglikozydowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, np. ibuprofen) lub amfoterycyna B (lek stosowany w zakażeniach grzybiczych) może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek, w związku z czym konieczne może być częstsze wykonywanie badań krwi i czynności nerek.

    Lek Vancomycin-MIP a inne leki

    Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

    Ważne informacje na temat stosowania leku Vancomycin-MIP

    Interakcje leków

    Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjent przyjmuje inne leki, które mogą wchodzić w interakcje z wankomycyną, na przykład:

    • Leki nefrotoksyczne (uszkadzające nerki) i ototoksyczne (uszkadzające słuch) - mogą nasilać wzajemnie swoje działania niepożądane;
    • Leki znieczulające - mogą zwiększać ryzyko spadku ciśnienia, zaczerwienienia skóry, pokrzywki i świądu;
    • Leki zmniejszające napięcie mięśni - wankomycyna może wzmacniać i wydłużać działania leków stosowanych podczas operacji w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego.

    Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku

    Następujący wraz z wiekiem naturalny spadek sprawności przesączania kłębuszkowego może prowadzić do zwiększenia stężenia wankomycyny w osoczu, jeśli dawka nie jest właściwie dostosowana.

    Ciąża i karmienie piersią

    Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku. Brak wystarczających danych na temat stosowania wankomycyny w okresie ciąży i karmienia piersią u ludzi.

    Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

    Brak danych.

    Jak stosować lek Vancomycin-MIP

    Pacjent będzie otrzymywać lek Vancomycin-MIP podawany przez personel medyczny podczas pobytu w szpitalu. Lekarz zdecyduje jaką dawkę leku pacjent powinien otrzymywać każdego dnia i jak długo powinno trwać leczenie.

    Dawkowanie

    Podawane dawka będzie zależeć od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, masa ciała, rodzaj zakażenia, stan czynności nerek, stan słuchu oraz inne przyjmowane leki.

    Podanie dożylne

    Dorośli i młodzież (w wieku 12 i więcej lat) - dawka zazwyczaj stosowana w infuzji to 15 do 20 mg na każdy kg masy ciała. Dawka taka jest zwykle podawana co 8 do 12 godzin.

    Stosowanie wankomycyny u dzieci i dorosłych

    Stosowanie u dzieci

    Dzieci w wieku od pierwszego miesiąca życia i dzieci w wieku poniżej 12 lat

    Dawkowanie zostanie ustalone w zależności od masy ciała pacjenta. Dawka zazwyczaj stosowana w infuzji to 10 do 15 mg na każdy kg masy ciała. Dawka taka jest zwykle podawana co 6 godzin.

    Wcześniaki i noworodki urodzone o czasie (od 0 do 27 dni)

    Dawka zostanie wyliczona w oparciu o wiek postkoncepcyjny [czas, jaki upłynął od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego matki do porodu (wiek ciążowy) plus czas, jaki upłynął od urodzenia dziecka (wiek pourodzeniowy)].

    U pacjentów w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek

    Konieczne może być zastosowanie innej dawki.

    Podanie doustne

    Dorośli i młodzież (w wieku od 12 do 18 lat)

    Zalecana dawka to 125 mg co 6 godzin. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zastosowaniu większej dawki dobowej, maksymalnie 500 mg co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 g.

    Jeżeli pacjent miał uprzednio inne zaburzenia (zakażenie błony śluzowej), konieczne może być zastosowanie innej dawki i czasu trwania leczenia.

    Stosowanie u dzieci

    Noworodki, niemowlęta i dzieci w wieku poniżej 12 lat

    Zalecana dawka to 10 mg na każdy kg masy ciała. Dawka taka jest zwykle podawana co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 g.

    Sposób podawania

    Infuzja dożylna (kroplówka) oznacza, że lek przepływa z butelki lub worka infuzyjnego przez przewód do jednej z żył w ciele pacjenta. Lekarz lub pielęgniarka będzie zawsze podawać wankomycynę do krwi, a nie w mięsień.

    Wankomycyna będzie podawana do żyły przez co najmniej 60 minut.

    Sposób podawania doustnego

    W razie stosowania w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego (tzw. rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego) lek musi być podawany w postaci roztworu doustnego (pacjent będzie przyjmować lek doustnie).

    Zawartość jednej fiolki Vancomycin-MIP 500 należy rozpuścić w 10 ml wody, a zawartość jednej fiolki Vancomycin-MIP 1000 należy rozpuścić w 20 ml wody. Można pobierać dawki pojedyncze (np. 2,5 ml = 125 mg wankomycyny) i w niewielkim rozcieńczeniu podawać pacjentowi do wypicia lub wprowadzić przez sondę żołądkową. Do sporządzonego roztworu można przed podaniem dodać środek poprawiający smak, np. powszechnie stosowane syropy.

    Sposób podawania dożylnego

    Szczegółową instrukcję zamieszczono na końcu ulotki, w punkcie „Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego”.

    Czas trwania leczenia

    Czas trwania leczenia zależy od typu zakażenia występującego u pacjenta i może wynieść nawet kilka tygodni.

    Czas trwania leczenia może być zmienny, w zależności od reakcji danego pacjenta na leczenie.

    Wankomycyna - informacje i zalecenia

    Wankomycyna - informacje i zalecenia

    Podczas leczenia pacjent może mieć wykonywane badania krwi i analizę moczu, może też mieć testsłuchu, w kierunku objawów ewentualnych działań niepożądanych.

    Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Vancomycin-MIPLeczenie stosowane w razie przedawkowania leku:

    • specyficzne antidotum nie jest znane;
    • duże stężenie wankomycyny w osoczu można skutecznie zmniejszyć za pomocą hemodializyz zastosowaniem membran polisulfonowych, a także metodą hemofiltracji lub hemoperfuzjiz zastosowaniem żywic polisulfonowych;
    • w razie przedawkowania leku konieczne jest leczenie objawowe oraz utrzymanie czynności nerek.

    W razie przyjęcia większej dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

    Pominięcie zastosowania leku Vancomycin-MIPNie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełniania pominiętej dawki.

    Możliwe działania niepożądane

    Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z następujących objawów, należy przerwać stosowaniewankomycyny i natychmiast zgłosić się do lekarza:

    • czerwonawe, płaskie, przypominające tarczę strzelniczą lub okrągłe plamy na tułowiu, często zpęcherzami pośrodku, złuszczanie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządówpłciowych i oczu. Wystąpienie tych ciężkich wysypek skórnych może poprzedzać gorączka i objawygrypopodobne (zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).
    • rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespółnadwrażliwości na lek).
    • czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą oraz pęcherzami z jednoczesną gorączką napoczątku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa).

    Wankomycyna może powodować reakcje alergiczne, jednakże ciężkie reakcje alergiczne (reakcjeanafilaktyczne) są rzadkie. Jeśli u pacjenta wystąpi nagle świszczący oddech, trudności zoddychaniem, zaczerwienienie górnej części ciała, wysypka lub swędzenie, należy niezwłoczniepowiadomić lekarza prowadzącego.

    Wchłanianie wankomycyny z przewodu pokarmowego jest zaniedbywalne. Jednakże jeśli pacjent mastan zapalny przewodu pokarmowego, a zwłaszcza jeśli ma także zaburzenia czynności nerek, mogąwystępować działania niepożądane takie same, jak występujące po podawaniu wankomycyny w infuzji(kroplówce).

    Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 pacjentów):

    • Spadek ciśnienia krwi,
    • Duszność, świszczący oddech (wysoki dźwięk spowodowany przeszkodą na drodze przepływupowietrza w górnych drogach oddechowych),
    • Wysypka i stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej, swędzenie, swędząca wysypka, pokrzywka,
    • Zaburzenia czynności nerek, wykrywalne zwykle w badaniach krwi,
    • Zaczerwienienie górnej części ciała i twarzy, zapalenie żyły.

    Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 pacjentów):

    • Przejściowa lub trwała utrata słuchu

    Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 pacjentów):

    • Zmniejszenie liczby białych krwinek, czerwonych krwinek i płytek krwi (krwinek odpowiedzialnychza krzepnięcie krwi),
    • Wzrost liczby pewnych białych krwinek we krwi,
    • Zaburzenia równowagi, dzwonienie w uszach, zawroty głowy,
    • Zapalenie naczyń krwionośnych,
    Działania niepożądane leku Vancomycin-MIP

    Działania niepożądane

    Nudności (mdłości)

    Zapalenie nerek i niewydolność nerek,

    Ból mięśni klatki piersiowej i pleców,

    Gorączka, dreszcze.

    Bardzo rzadkie działania niepożądane

    (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 000 pacjentów)

    Nagłe wystąpienie ciężkiej skórnej reakcji alergicznej, obejmującej łuszczenie się skóry lub

    powstawanie pęcherzy na skórze. Może temu towarzyszyć wysoka gorączka i bóle stawów.

    Zatrzymanie serca,

    Zapalenie jelita powodującego ból brzucha i biegunkę, która może zawierać krew.

    Częstość nieznana

    (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

    Wymioty, biegunka,

    Splątanie, senność, brak energii, obrzęki, zatrzymanie płynów, zmniejszenie produkcji moczu.

    Wysypka z obrzękiem i bólem obszaru za uszami, szyi, pachwin, pod brodą i pod pachami (obrzęk węzłów chłonnych),

    nieprawidłowe wyniki badań krwi i czynności wątroby,

    Wysypka z pęcherzami i gorączką.

    Zgłaszanie działań niepożądanych

    Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane

    niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie szpitalnemu lub

    pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania

    Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

    Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

    Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309

    Strona internetowa:

    Porada i edukacja medyczna

    Antybiotyki stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Są one nieskuteczne w przypadku zakażeńwirusowych.

    Jeżeli lekarz przepisał pacjentowi antybiotyki, są one konieczne do leczenia konkretnej, aktualniewystępującej choroby.

    Pomimo stosowania antybiotyków niektóre bakterie mogą przeżyć lub rozmnażać się dalej. Zjawiskoto nazywa się opornością; powoduje ono, że niekiedy leczenie antybiotykami jest nieskuteczne.

    Niewłaściwe stosowanie antybiotyków sprzyja powstawaniu oporności. Także pacjent może ułatwićpostanie oporności, i tym samym opóźnić wyleczenie lub zmniejszyć skuteczność antybiotykoterapii,jeśli nie będzie przestrzegać właściwego:

    • dawkowania,
    Informacje o leczeniu antybiotykiem

    Informacje o leczeniu antybiotykiem

    Harmonogram leczenia:

    Wankomycyna jest aktywna wobec bakterii Gram-dodatnich, takich jak gronkowce, paciorkowce, enterokoki, pneumokoki i Clostridium. Bakterie Gram-ujemne są oporne.

    W niektórych przypadkach obserwuje się coraz większą liczbę przypadków oporności, zwłaszcza wśród enterokoków; szczególnie niepokojące jest występowanie wielolekoopornych szczepów Enterococcus faecium.

    Czas trwania leczenia:

    Przedłużenie leczenia powinno być uzasadnione przez lekarza prowadzącego.

    Zachowanie skuteczności leczenia:

    1. Stosować antybiotyki tylko wtedy, gdy przepisze je lekarz.
    2. Ściśle przestrzegać przepisanego sposobu stosowania.
    3. Nie stosować ponownie antybiotyku bez zalecania lekarza, nawet w celu leczenia podobnej choroby.

    Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego

    Należy zapoznać się z aktualną pełną informacją o produkcie zawartą w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dostępną na stronie internetowej URPL, WM i PB.

    Zakres działania przeciwbakteryjnego:

    Występuje oporność krzyżowa z innymi antybiotykami glikopeptydowymi, takimi jak teikoplanina.

    Należy pobrać próbki do posiewu bakterii w celu wyizolowania i identyfikacji mikroorganizmów sprawczych i określenia ich wrażliwości na wankomycynę.

    Dawkowanie:

    W odpowiednich przypadkach wankomycyna powinna być stosowana w skojarzeniu z innymi produktami przeciwbakteryjnymi.

    Podanie dożylne:

    Dawka początkowa powinna być ustalona w oparciu o całkowitą masę ciała. Kolejne modyfikacje dawki powinny być uzależnione od stężenia w surowicy z zamiarem osiągnięcia docelowego stężenia terapeutycznego. Przy ustalaniu kolejnych dawek i odstępów pomiędzy nimi należy też wziąć pod uwagę czynność nerek.

    Pacjenci w wieku 12 i więcej lat:

    Zalecana dawka to 15 do 20 mg/kg mc. co 8 do 12 godz. (nie należy stosować dawki większej niż 2 g na dawkę).

    Noworodki w wieku od pierwszego miesiąca życia i dzieci w wieku poniżej 12 lat:

    Zalecana dawka to 10 do 15 mg/kg mc. co 6 godz. (patrz punkt 4.4 ChPL).

    Tytuł Twojego wpisu

    PMA (tygodnie) Dawka (mg/kg mc.) Odstęp pomiędzy dawkami (godz.)

    <29 15 24

    29-35 15 12

    >35 15 8

    PMA: wiek postkoncepcyjny

    [czas, jaki upłynął od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego do porodu (wiek ciążowy) plus czas, jaki upłynął od urodzenia (wiek pourodzeniowy)]

    Czas trwania leczenia

    Sugerowany czas trwania leczenia podany jest w tabeli poniżej. W każdym przypadku czas leczenia powinien być dostosowany do typu i ciężkości zakażenia oraz do indywidualnej odpowiedzi klinicznej.

    WskazanieCzas trwania leczenia
    Powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich- bez martwicy 7 do 14 dni
    - z martwicą 4 do 6 tygodni*
    Zakażenia kości i stawów4 do 6 tygodni**
    Pozaszpitalne zapalenie płuc7 do 14 dni
    Szpitalne zapalenie płuc, w tym respiratorowe7 do 14 dni zapalenie płuc
    Zakaźne zapalenia wsierdzia4 do 6 tygodni***

    Szczególne grupy pacjentów

    Pacjenci w podeszłym wieku

    Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

    Dawki wankomycyny - zalecenia dla pacjentów

    Zalecenia dotyczące dawek wankomycyny

    Pacjenci dorośli

    Konieczne jest podawanie dawek uzupełniających (zwykle po sesji hemodializy, w przypadku hemodializy przerywanej).

    Modyfikacje dawki u dorosłych pacjentów mogą być oparte na szybkości filtracji kłębuszkowej oszacowanej (eGFR) na podstawie odpowiedniego wzoru:

    Mężczyźni: [Masa (kg) x 140 - wiek (lata)]/ 72 x stężenie kreatyniny w surowicy (mg/dl)

    Kobiety: 0,85 x wartość wyliczona wg powyższego wzoru.

    Zwykła dawka początkowa dla dorosłych pacjentów do 15 do 20 mg/kgmc.; dawkę tę można podawać co 24 godziny pacjentom z klirensem kreatyniny w zakresie 20 do 49 ml/min.

    Pacjenci w stanie krytycznym

    U pacjentów w stanie krytycznym z zaburzeniami czynności nerek nie należy zmniejszać wstępnej dawki nasycającej.

    Dzieci i młodzież

    Modyfikacje dawki u pacjentów dzieci i młodzieży w wieku 1 roku i starszych mogą być oparte na odpowiednich wzorach.

    Orientacyjne zalecenia dotyczące dawkowania u dzieci i młodzieży podane w tabeli poniżej podlegają tym samym zasadom, co zalecenia dla dorosłych pacjentów.

    Tabela zaleceń dotyczących dawkowania

    GFR (mL/min/1.73 m2)Dawka dożylnaCzęstość
    50-3015 mg/kg mc.Co 12 godzin
    29-1015 mg/kg mc.Co 24 godziny
    < 10Ponowne podanie w zależności od

    Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:

    Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby.

    Ciąża

    Wankomycyna - dawkowanie i kontrolowanie stężenia leku

    Wankomycyna - dawkowanie i kontrolowanie stężenia leku

    W przypadku kobiet w ciąży konieczne może być znaczne zwiększenie dawek w celu osiągnięcia terapeutycznego stężenia w surowicy (patrz punkt 4.6 ChPL).

    Pacjenci otyliu pacjentów otyłych dawkę początkową należy dostosować indywidualnie wg całkowitej masy ciała, tak samo jak u pacjentów o prawidłowej masie ciała.

    Podanie doustne

    Pacjenci w wieku 12 i więcej latLeczenie zakażeń spowodowanych przez Clostridium difficile (ang. Clostridium difficile infection, CDI).

    Zalecana dawka wankomycyny to 125 mg co 6 godzin przez 10 dni w przypadku pierwszego epizodu nie ciężkiego CDI. Dawka ta może być zwiększona do 500 mg co 6 godzin przez 10 dni w przypadku ciężkiej lub powikłanej choroby. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 2 g.

    U pacjentów z wielokrotnymi nawrotami można rozważyć leczenie aktualnego epizodu CDI wankomycyną w dawce 125 mg cztery raz na dobę przez 10 dni, a następnie stopniowe zmniejszanie dawki aż do 125 mg na dobę lub stosowanie schematu pulsacyjnego, tzn. 125-500 mg/dobę co 2-3 dni przez co najmniej 3 tygodnie.

    Noworodki, niemowlęta i dzieci w wieku poniżej 12 lat

    Zalecana dawka wankomycyny to 10 mg/kg mc. co 6 godzin przez 10 dni. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 g.

    Konieczne może być dostosowanie czasu trwania leczenia wankomycyną do klinicznego przebiegu choroby w danym przypadku. W miarę możliwości należy przerwać stosowanie produktu przeciwbakteryjnego podejrzewanego o spowodowanie CDI. Należy zapewnić odpowiednie uzupełnianie płynów i elektrolitów.

    Kontrolowanie stężenia wankomycyny w surowicy

    Częstość terapeutycznego kontrolowania leku (TDM) należy dostosować indywidulanie do sytuacji klinicznej i reakcji na leczenie; częstość pobierania próbek może wynosić od codziennego pobierania u niektórych niestabilnych hemodynamicznie pacjentów do raz na tydzień u stabilnych pacjentów z widoczną reakcją na leczenie. U pacjentów z prawidłową czynnością nerek stężenie wankomycyny w surowicy powinno być oznaczone w drugim dniu leczenia, bezpośrednio przed kolejną dawką.

    U pacjentów poddawanych hemodializie przerywanej, stężenie wankomycyny należy oznaczyć przed rozpoczęciem sesji hemodializy.

    Kontrolowanie stężenia wankomycyny w surowicy po podaniu doustnym należy wykonać u pacjentów z zapalnymi chorobami jelit (patrz punkt 4.4 ChPL).

    Minimalne terapeutyczne stężenie wankomycyny we krwi powinno wynosić 10-20 mg/l, w zależności od miejsca zakażenia i wrażliwości patogenu. Laboratoria kliniczne zwykle zalecają stężenie minimalne 15-20 mg/l, zapewniające lepsze pokrycie mikroorganizmów zakwalifikowanych jako wrażliwe z wartością MIC ≥1 mg/l (patrz punkty 4.4 i 5.1 ChPL).

    W przewidywaniu indywidualnego dawkowania koniecznego do osiągnięcia odpowiedniej wartości

    Wankomycyna - metody podawania

    AUC przydatne mogą być metody oparte na modelach.

    Podejście oparte na modelach można zastosować przy wyliczaniu indywidualnej dawki początkowej, jak i przy modyfikacji dawek w oparciu o wyniki TDM (patrz punkt 5.1 ChPL).

    Sposób podawania

    Podanie dożylne

    Wankomycyna jest zwykle podawana dożylnie w postaci infuzji przerywanej; zalecenia dotyczące dawkowania przedstawione w tym punkcie dla drogi dożylnej odnoszą się do tego sposobu podawania.

    Wankomycyna powinna być podawana wyłącznie w powolnej infuzji dożylnej trwającej co najmniej godzinę lub przy maksymalnej szybkości 10 mg/min (dłuższy okres) w wystarczająco rozcieńczonym roztworze (co najmniej 100 ml na 500 mg czyli 200 ml na 1000 mg) (patrz punkt 4.4 ChPL).

    Pacjenci z ograniczeniem podaży płynów mogą otrzymywać roztwór 500 mg/50 ml (1000 mg/100 ml), jednakże przy takim większym stężeniu zwiększone jest ryzyko działań niepożądanych związanych z infuzją.

    Przygotowanie roztworu

    Przed użyciem substancję suchą należy rozpuścić w wodzie do wstrzykiwań. Otrzymany roztwór należy dalej rozcieńczyć ze zgodnymi roztworami do wstrzykiwań (patrz punkt „Niezgodności farmaceutyczne”, poniżej).

    Zawartość fiolki Vancomycin–MIP 500 rozpuszcza się w 10 ml wody do wstrzykiwań, po czym rozcieńcza się dalej innymi roztworami do infuzji do objętości co najmniej 100 ml.

    Zawartość fiolki Vancomycin–MIP 1000 rozpuszcza się w 20 ml wody do infuzji, po czym rozcieńcza się dalej innymi roztworami do wlewu do infuzji co najmniej 200 ml.

    Proszek należy rozpuścić w takiej ilości rozpuszczalnika, aby stężenie roztworu do infuzji nie było większe niż 5 mg/ml (czyli 125 mg/25 ml lub 250 mg/50 ml lub 500 mg/100 ml lub 1 g/200 ml).

    Można rozważyć stosowanie ciągłej infuzji wankomycyny, np. u pacjentów z niestabilnym klirensem wankomycyny.

    Podanie doustne

    Zawartość jednej fiolki Vancomycin–MIP 500 należy rozpuścić w 10 ml wody.

    Zawartość jednej fiolki Vancomycin–MIP 1000 należy rozpuścić w 20 ml wody.

    Ze sporządzonego roztworu można pobierać dawki pojedyncze (np. 2,5 ml = 125 mg wankomycyny) i w niewielkim rozcieńczeniu podawać pacjentowi do wypicia lub wprowadzić przez sondę żołądkową. Do takiego roztworu można dodać środek poprawiający smak, np. powszechnie stosowane syropy.

    Niezgodności farmaceutyczne

    Roztwory wankomycyny mają małą wartość pH. Mieszanie ich z innymi substancjami może prowadzić do chemicznej lub fizycznej niestabilności. Każdy roztwór do podawania pozajelitowego należy przed zastosowaniem obejrzeć czy nie zawiera strąceń i przebarwień. Zmącenie roztworu występuje, jeśli roztwór wankomycyny zostanie zmieszany z następującymi substancjami: aminofilina, barbiturany, benzylopenicylina, wodorobursztynian chloramfenikolu, sól sodowa chlorotiazydu, 21-dwuwodorofosforan dwusodowy deksametazonu, sól sodowa heparyny, 21-wodorobursztynian hydrokortyzonu, sól sodowa metycyliny, wodorowęglan sodowy, sól sodowa nitrofurantoiny, sól sodowa nowobiocyny, sól sodowa fenytoiny, sól sodowa sulfadiazyny, dwuetanoloamina sulfafurazolu.

    Zgodność z płynami dożylnymi

    Zgodność z płynami dożylnymi

    Do sporządzenia roztworu do infuzji mogą być stosowane następujące płyny:

    • woda do wstrzykiwań;
    • 5% roztwór glukozy;
    • 0,9% roztwór NaCl.

    Roztwór wankomycyny należy zasadniczo podawać osobno, chyba, że wykazano jego fizykochemiczną zgodność z danym roztworem do wstrzykiwań.

    Leczenie skojarzone

    Jeśli stosuje się leczenie skojarzone wankomycyną i innymi antybiotykami lub chemioterapeutykami, produkty te należy podawać osobno.

    Rozpocznij konsultację
    Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
    Cena konsultacji: 59,00 zł