Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Theraflu Grip Miód i Cytryna proszek do sporządzania roztworu doustnego (500 mg) - 8 sasz.

Theraflu Grip Miód i Cytryna proszek do sporządzania roztworu doustnego (500 mg) - 8 sasz.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Theraflu GRIP Miód i Cytryna

500 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego

Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Należy zwrócić się do farmaceuty, jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja.
  • Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
  • Jeśli po upływie 5 dni w przypadku bólu lub 3 dni w przypadku gorączki nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna
  3. Jak stosować lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna i w jakim celu się go stosuje

Lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna to proszek w saszetkach do sporządzania gorącego roztworu. Substancją czynną leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo (zmniejsza ból) i przeciwgorączkowo (zmniejsza ciepłotę ciała).

Lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna stosuje się w krótkotrwałym leczeniu bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy, bólu głowy, bólu mięśni i stawów, bólu zęba i bólów menstruacyjnych.

Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek może być stosowany przez osoby z wrażliwym żołądkiem.

W przypadku bólu utrzymującego się przez ponad 5 dni lub gorączki trwającej ponad 3 dni lub nasilenia się tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Kiedy nie stosować leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6).

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania:

  • choroby nerek,
  • choroby wątroby, w tym zaburzeń wynikających z nadużywania alkoholu
Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Skutki uboczne i ostrzeżenia

Przed użyciem leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna warto zwrócić uwagę na potencjalne skutki uboczne oraz ostrzeżenia dotyczące jego stosowania:

Skutki uboczne:

  • zespołu Gilberta (łagodna postać żółtaczki)
  • niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (niedobór enzymu)
  • niedokrwistości hemolitycznej (nieprawidłowy rozpad czerwonych krwinek)
  • odwodnienia lub długotrwałego niedożywienia
  • w przypadku przyjmowania innych leków zawierających paracetamol

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Nie należy przekraczać dawki dobowej leku podanej w punkcie 3. Dawki większe niż zalecanenie zapewniają silniejszego działania przeciwbólowego, mogą za to spowodować bardzo ciężkieuszkodzenie wątroby. W przypadku przedawkowania leku należy natychmiast skontaktowaćsię z lekarzem. Objawy uszkodzenia wątroby pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku dni.Nie należy jednocześnie przyjmować żadnych innych produktów zawierających paracetamolze względu na ryzyko przekroczenia maksymalnej dawki dobowej paracetamolu. Podczasstosowania leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna przed przyjęciem innych leków należy sprawdzaćich skład.

Nie pić alkoholu podczas stosowania tego leku.Bez zalecenia lekarza pacjenci nadużywający alkoholu lub z uszkodzeniem wątroby nie powinniprzyjmować tego leku. Nie należy stosować leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna równocześnie zespożywaniem alkoholu. Przyjęcie paracetamolu nie nasila działania alkoholu, jednak alkohol możenasilić toksyczne działanie paracetamolu na wątrobę.

Dla dzieci:

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat lub o masie ciała mniejszej niż 41 kg.

Inne leki i Theraflu GRIP Miód i Cytryna:

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnielub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. W szczególności przed zastosowaniem leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna należy powiedziećlekarzowi o przyjmowaniu:

  • leków rozrzedzających krew (leki przeciwzakrzepowe), takich jak warfaryna lub inne leki pochodne kumaryny
  • leków zawierających paracetamol (patrz punkt 2 – Ostrzeżenia i środki ostrożności)
  • leków przeciw nudnościom i wymiotom, takich jak metoklopramid czy domperidon
  • leków, które spowalniają opróżnianie żołądka takich jak eksenatyd
  • cholestyraminy, stosowanej w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi
  • leków stosowanych w leczeniu gruźlicy (ryfampicyna i izoniazyd) i zakażeń bakteryjnych (chloramfenikol)
  • probenecydu, stosowanego w leczeniu dny moczanowej
  • leków stosowanych w leczeniu padaczki, np. fenytoina, fenobarbital i karbamazepina
  • ziela dziurawca zwyczajnego (składnik niektórych leków ziołowych)
Theraflu GRIP Miód i Cytryna - ważne informacje

Theraflu GRIP Miód i Cytryna z jedzeniem, piciem i alkoholem

Nie pić alkoholu podczas stosowania tego leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Paracetamol w niewielkich ilościach przenika do pokarmu kobiecego. Pomimo to kobiety karmiące piersią mogą stosować ten lek. Nie należy przekraczać dobowej dawki ani okresu leczenia zalecanych w tej ulotce.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ważne informacje na temat niektórych składników tego leku

Lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna zawiera:

  • aspartam (E951), źródło fenyloalaniny, która może byś szkodliwa dla osób chorych na fenyloketonurię
  • sód (38 mg/saszetkę): zawartość sodu należy wziąć pod uwagę w przypadku diety ubogosodowej
  • sacharoza (5,3 g/saszetkę): należy skonsultować się z lekarzem w przypadku nietolerancji niektórych cukrów lub cukrzycy
  • czerwień Allura AC (E129) 0,09 mg/saszetkę: barwnik azowy, może wywoływać reakcje alergiczne
  • lecytyna sojowa (E322): nie stosować przy uczuleniu na orzeszki ziemne lub soję

Jak stosować Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka dla dorosłych to 1 lub 2 saszetki co 4-6 godzin, maksymalnie do 4 razy na dobę. U dzieci i młodzieży stosować zgodnie z zaleceniami opisanymi na opakowaniu.

Theraflu GRIP Miód i Cytryna - Wskazania i działania niepożądane

Theraflu GRIP Miód i Cytryna - Wskazania i działania niepożądane

Należy odczekać 4–6 godzin między kolejnymi dawkami.

Młodzież w wieku od 16 do 18 lat o masie ciała większej niż 50 kg: jak dorośli. Nie należy przekraczać zalecanych dawek.

U młodzieży i dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg całkowita dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 60 mg/kg masy ciała/dobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek dawka musi być zmniejszona lub wydłużone odstępy między dawkami. Przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem.

Jak stosować lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Zawartość jednej lub dwóch saszetek należy rozpuścić w standardowej wielkości kubku gorącej, ale nie wrzącej wody (około 250 ml). W przypadku użycia dwóch saszetek można dodać więcej wody, w zależności od smaku. Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury.

Jak długo przyjmować lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna

W przypadku bólu utrzymującego się ponad 5 dni, gorączki trwającej ponad 3 dni lub nasilenia się tych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać bezpośrednio do szpitala lub ośrodka leczenia zatruć. Natychmiastowa pomoc lekarska ma istotne znaczenie, nawet w przypadku dobrego samopoczucia pacjenta, ze względu na ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Pominięcie przyjęcia leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna

W przypadku pominięcia dawki leku, należy zażyć lek tak szybko, jak to możliwe, chyba, że do przyjęcia kolejnej dawki pozostało niewiele czasu. Wówczas należy kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami. Zawsze należy zachować co najmniej 4 godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku wystąpienia poniżej wymienionych objawów należy PRZERWAĆ stosowanie tego leku i natychmiast zgłosić się do lekarza lub farmaceuty.

  • reakcja alergiczna, w tym duszność, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.
  • wysypka skórna (w tym pokrzywka, świąd), zaczerwienienie skóry.
  • łuszczenie się skóry, pęcherze, nadżerki, owrzodzenie jamy ustnej.
  • zaburzenia krwi, w tym nietypowe krwawienia lub siniaki.
  • jakiekolwiek zmiany w wyglądzie lub ilości moczu, w tym zmętnienie moczu, obecność krwi w moczu, trudności w oddawaniu moczu, które są objawami zaburzeń czynności nerek.
  • żałtaczka - objawy zaburzeń czynności wątroby.

Wymienione powyżej działania niepożądane występują rzadko (mogą występować u 1 na 1000 osób) lub bardzo rzadko (mogą występować u 1 na 10000 osób). W bardzo rzadkich przypadkach zgłaszano występowanie ciężkich reakcji skórnych.

Blog

Działania niepożądane

Inne działania niepożądane mogące występować rzadko (u 1 na 1000 osób). W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów należy powiedzieć o tym lekarzowi:

  • nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka;
  • depresja, dezorientacja, odbieranie nieistniejących wrażeń zmysłowych (omamy);
  • drżenia, ból głowy, zawroty głowy, nerwowość, dezorientacja;
  • zaburzenia widzenia;
  • nieprawidłowe nagromadzenie płynu w tkance podskórnej (obrzęki);
  • zaburzenia równowagi, ogólne rozbicie i złe samopoczucie, gorączka, senność;
  • nasilone pocenie.

Działanie uboczne

Bardzo rzadko może również wystąpić poniższe działanie niepożądane (u 1 na 10 000 osób). W przypadku jego wystąpienia należy zwrócić się do lekarza:

  • za małe stężenie glukozy we krwi (hipoglikemia).

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, lub farmaceucie lub pielęgniarce.

Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel: + 48 22 49 21 301, fax: + 48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci i młodzieży. Nie należy stosować leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Nie stosować tego leku w przypadku zauważenia oznak zepsucia leku.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Substancją czynną leku jest paracetamol (500 mg/saszetkę).

Pozostałe składniki to:

  • kwas askorbowy (witamina C), acesulfam potasowy, aspartam (E951), wapnia fosforan, kwas cytrynowy, maltodekstryna, krzemionka koloidalna uwodniona, sodu cytrynian, sacharoza, żółcień chinolinowa (E104), błękit brylantowy FCF (E133), czerwień Allura AC (E129), aromat cytryny
Theraflu GRIP Miód i Cytryna

Składniki leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna:

(zawiera lecytynę sojową), aromat rumianku (zawiera lecytynę sojową), aromat miodu (zawiera lecytynę sojową), aromat białej herbaty. (Więcej informacji na temat niektórych składników – patrz punkt 2).

Wygląd i opakowanie leku Theraflu GRIP Miód i Cytryna:

Lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna to białawy do jasnożółtego proszek w postaci granulek, pakowany w saszetki.

Lek Theraflu GRIP Miód i Cytryna jest dostępny w opakowaniach zawierających 6, 8, 10 lub 12 saszetek.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Dane kontaktowe:

Podmiot odpowiedzialny:
Haleon Poland Sp. z o.o.
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
tel. 800 702 849

Wytwórca:
Delpharm Orleans
5 avenue de Concyr
Orleans cedex 2, 45071 Francja

Importer:
Haleon Germany GmbH
Barthstraße 4
80339 Monachium Niemcy

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat leku oraz jego nazw w poszczególnych krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego.

Data ostatniej aktualizacji ulotki: sierpień 2024

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł