Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Theraflu ExtraGRIP proszek do sporządzania roztworu doustnego (650 mg + 10 mg + 20 mg) - 10 sasz.

Theraflu ExtraGRIP proszek do sporządzania roztworu doustnego (650 mg + 10 mg + 20 mg) - 10 sasz.

Ulotka dla pacjenta: Theraflu ExtraGRIP

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Theraflu ExtraGRIP, 650 mg + 10 mg + 20 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego
Paracetamolum + Phenylephrini hydrochloridum + Pheniramini maleas

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punt 4.
  • Jeśli po upływie 3 dni gorączka będzie się utrzymywać lub po upływie 5 dni objawy chorobowe będą się utrzymywać lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Theraflu ExtraGRIP i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Theraflu ExtraGRIP
  3. Jak stosować lek Theraflu ExtraGRIP
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Theraflu ExtraGRIP
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek Theraflu ExtraGRIP i w jakim celu się go stosuje

Lek zawiera jako substancje czynne: paracetamol działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefryny chlorowodorek zmniejszający przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, oraz feniraminy maleininan – substancję przeciwhistaminową łagodzącą objawy uczuleniowe, takie jak: kichanie, świąd lub przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok.

Wskazania do stosowania:
Leczenie objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle kostno – stawowe, bóle głowy, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, nadmierna wydzielina śluzowa z nosa, kichanie.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Theraflu ExtraGRIP

Kiedy nie stosować leku Theraflu ExtraGRIP
Nie należy stosować leku Theraflu ExtraGRIP w przypadku:
- nadwrażliwości (alergii) na paracetamol, fenylefryny chlorowodorek i feniraminy maleinian lub inne składniki tego leku wymienione w punkcie 6,
- jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory IMAO, leki stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona); jeśli pacjent nie wie, czy leki stosowane przez niego z przepisu lekarza zawierają inhibitory IMAO, powinien zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed przyjęciem leku opisanego w ulotce,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba serca lub bardzo wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie),
- jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Theraflu ExtraGRIP

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek zawiera paracetamol. NIE należy tego leku stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (lekami o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, lekami stosowanymi w leczeniu objawów grypy i przeziębienia oraz wspomagającymi zasypianie). W razie zastosowania dawki większej niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Przed zastosowaniem leku Theraflu ExtraGRIP należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą:

  • jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby,
  • jeśli u pacjenta występuje choroba nerek,
  • jeśli pacjent jest długotrwale niedożywiony, ma niedowagę (bardzo niską masę ciała),
  • jeśli pacjent regularnie pije (nadużywa) alkohol,
  • jeśli u pacjenta występuje stan obniżonego poziomu glutationu – białka odgrywającego istotną rolę m.in. w funkcjonowaniu układu odpornościowego,
  • jeśli pacjent ma chorobę układu krwionośnego,
  • jeśli pacjent choruje na cukrzycę (zbyt wysoki poziom cukru we krwi),
  • jeśli pacjent ma przerośnięty gruczoł krokowy (prostatę), ponieważ może się to wiązać z trudnościami w oddawaniu moczu i zatrzymaniem moczu,
  • jeśli pacjent ma chorobę naczyń krwionośnych taką jak zespół Raynauda, któremu towarzyszy drętwienie, mrowienie i zmiana koloru (biały, niebieski, a następnie czerwony) palców rąk i stóp narażonych na zimno,
  • jeśli pacjent choruje na padaczkę,
  • jeśli pacjent cierpi na rzadkie dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy (patrz Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych),
  • jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje zajść w ciążę lub karmi piersią.

W trakcie stosowania leku Theraflu Extra GRIP należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:

  • u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, przewlekły alkoholizm lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk),
  • Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi połączenie tych objawów.
Ważne informacje dotyczące korzystania z leku Theraflu ExtraGRIP

Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:

Jeśli pacjent ma problemy z oddychaniem, takie jak astma, rozedma lub przewlekłe zapalenie oskrzeli,

Jeśli gorączka zwiększa się lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni,

Jeśli ból lub zatkanie nosa ulegnie nasileniu lub będzie trwać więcej niż 5 dni lub będzie mu towarzyszyć wysoka gorączka, wysypka skórna lub uporczywy ból głowy. Mogą to być objawy poważnej choroby.

Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe inne niż beta-blokery, digoksynę i glikozydy nasercowe, alkaloidy sporyszu (np. ergotamina i metysergid) oraz inne leki mające wpływ na wątrobę takie jak barbiturany, leki przeciwpadaczkowe, (np. fenytoina, fenobarbital, karbamazepina), ryfampicyna i izoniazyd.

Osoby w podeszłym wieku powinny ostrożnie stosować lek, gdyż występuje u nich większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać stosowania u pacjentów w podeszłym wieku z objawami zaburzenia świadomości.

Dzieci

Leku Theraflu ExtraGRIP nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Theraflu ExtraGRIP a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym w szczególności wymienionych poniżej:

  • inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory IMAO) stosowane w leczeniu depresji i choroby Parkinsona: nie stosować leku Theraflu ExtraGRIP, jeśli pacjent przyjmuje inhibitory IMAO lub przyjmował je w ciągu ostatnich 14 dni,
  • leki stosowane w leczeniu depresji, np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • leki obniżające podwyższone ciśnienie krwi, np. beta blokery, debryzochina, guanetydyna, rezerpina i metylodopa,
  • leki obniżające podwyższone ciśnienie krwi inne niż beta-blokery,
  • leki stosowane w leczeniu niewydolności serca i zaburzeń rytmu serca (digoksyna i inne glikozydy nasercowe),
Leki zawierające alkohol - informacje dla pacjentów

Leki zawierające alkohol

Flukloksacylinę (antybiotyk) z powodu poważnej nieprawidłowości krwi i płynów (nazywanejkwasicą metaboliczną), która powoduje konieczność pilnego leczenia (patrz punkt 2).

Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych:

Paracetamol może wpływać na wyniki oznaczeń kwasu moczowego z zastosowaniem fosforowolframianów.

Stosowanie leku Theraflu ExtraGRIP z alkoholem

Nie należy pić alkoholu w trakcie przyjmowania leku Theraflu ExtraGRIP.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Theraflu ExtraGRIP może powodować, u niektórych pacjentów, senność, zawroty głowy,niewyraźne widzenie, zaburzenia koordynacji ruchowej i koncentracji co może znacząco wpływać nazdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Alkohol i inne środki uspokajające mogądodatkowo nasilać to działanie. W związku z tym pacjent powinien zachować ostrożność w trakcieprowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn lub wykonywania innych prac wymagających sprawnościpsychofizycznej.

Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych:

Lek Theraflu ExtraGRIP zawiera:

  • 12,6 g sacharozy w 1 saszetce. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Jeżelistwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktowaćsię z lekarzem przed przyjęciem leku,
  • żółcień pomarańczową E110. Lek może wywoływać reakcje alergiczne,
  • 42,6 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej w każdej saszetce. Odpowiada to 2,1%maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. Należy to wziąć pod uwagęu pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie,
  • glukozę (jako składnik maltodekstryny). Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancjęniektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku,
  • olej sojowy. Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję,
  • siarczyny. Lek rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.

Jak stosować lek Theraflu ExtraGRIP

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka

Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) i młodzież w wieku powyżej 12 lat:

Jednorazowo można przyjąć 1 saszetkę.

Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w 1 szklance gorącej, ale nie wrzącej wody. Wypić powystygnięciu do odpowiedniej temperatury.

W razie konieczności dalszego leczenia objawowego dawkę tę można powtórzyć, lecz nie częściej niżco 4-6 godzin. Nie stosować więcej niż 3-4 saszetki w ciągu doby.

Ważne informacje dotyczące leku Theraflu ExtraGRIP

Informacje dotyczące dawkowania

Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Należy stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku,przez możliwie najkrótszy czas.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy chorobowe będą się utrzymywać lub nasilą się po 5 dniach lub jeśli gorączka będzie się utrzymywać przez dłużej niż 3 dni.

Stosowanie u dzieci

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z chorobą wątroby

W przypadku dorosłych ważących poniżej 50 kg, osób z niską lub średnią niewydolnością wątroby,zespołem Gilberta (hiperbilirubinemia rodzinna), odwodnionych, przewlekle niedożywionych, osób zchorobą alkoholową, nie należy stosować dobowej skutecznej dawki paracetamolu większej niż 60mg/kg/dobę (do 2 g/dobę, czyli maksymalnie zawartość 3 saszetek na dobę).

Przedawkowanie i pominięcie dawki

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Theraflu ExtraGRIP:W razie zastosowania dawki większej niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem,nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzeniawątroby.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Theraflu ExtraGRIP może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdegoone wystąpią. Należy PRZERWAĆ przyjmowanie leku i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem w przypadkuwystąpienia różnych objawów niepożądanych.

Działania niepożądane leków

Działania niepożądane leku:

Reakcja anafilaktyczna:

Ciężka reakcja uczuleniowa, występująca rzadko.

Wysypka, pokrzywka, swędzenie, zaczerwienienie skóry:

Występują rzadko.

Ciężkie reakcje skórne:

W tym złuszczanie skóry, pęcherze, owrzodzenia, nadżerki w jamie ustnej (w bardzo rzadkich przypadkach).

Krwawienia lub powstawanie siniaków:

Zaburzenia krzepliwości krwi spowodowane małą liczbą płytek krwi (występuje bardzo rzadko).

Problemy z oddychaniem:

Gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (występuje bardzo rzadko).

Ciemne zabarwienie moczu, zawroty głowy, zmęczenie:

Wraz z bladością skóry.

Halucynacje:

Widzenie lub słyszenie rzeczy, których tak naprawdę nie ma.

Niezwykle szybkie tętno lub uczucie niezwykle szybkiego lub nieregularnego bicia serca.

Utrata wzroku:

Może być spowodowana nieprawidłowo wysokim ciśnieniem krwi w oku. Reakcja ta występuje bardzo rzadko, częściej u osób mających jaskrę.

Trudności z oddawaniem moczu:

Częściej u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Reakcje te występują rzadko lub bardzo rzadko.

Inne działania niepożądane leku:

Związane z paracetamolem:

Rzadkie (występują u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): zaburzenia czynności wątroby, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.

Bardzo rzadkie (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): małopłytkowość (spadek ilości płytek krwi).

Związane z feniraminą:

Częste (występują u 1 do 10 na 100 pacjentów): senność.

Rzadkie (występują u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): nadwrażliwość, pokrzywka, a także ostre reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny).

Niezwykle rzadkie (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): leukopenia, małopłytkowość.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): halucynacje, splątanie, objawy antycholinergiczne, takie jak rozszerzenie źrenic, zaburzenia akomodacji, suchość błony śluzowej, zatrzymanie moczu.

Informacje o leku Theraflu ExtraGRIP

Skutki uboczne leku Theraflu ExtraGRIP

Związane z paracetamolem:

- zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie, utrata pamięci lub zaburzenia koncentracji, zaburzenia równowagi, uspokojenie,

- niedokrwistość hemolityczna (zmniejszenie liczby krwinek czerwonych we krwi spowodowane ich nieprawidłowym rozpadem),

- niedociśnienie ortostatyczne (nadmierne obniżenie wartości ciśnienia krwi po przyjęciu pozycji stojącej),

- poważne schorzenie, które może powodować zakwaszenie krwi (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol.

Związane z fenylefryną:

- nerwowość,

- zawroty głowy, bóle głowy,

- zwiększone ciśnienie tętnicze,

- bezsenność,

- nudności,

- wymioty.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych

Jak przechowywać lek Theraflu ExtraGRIP

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Nie stosować leku Theraflu ExtraGRIP po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Informacje o leku Theraflu ExtraGRIP

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Theraflu ExtraGRIP

Jedna saszetka zawiera 14,85 g proszku do sporządzania roztworu doustnego o naturalnym aromaciecytrynowym. Proszek jest rozpuszczalny w gorącej wodzie.

  • Substancjami czynnymi leku w jednej saszetce są: paracetamol 650 mg, fenylefrynychlorowodorek 10 mg, feniraminy maleinian 20 mg.
  • Ponadto lek zawiera: sacharozę, acesulfam potasowy (E 950), żółcień chinolinową (E 104),żółcień pomarańczową (E 110), maltodekstrynę M100 (zawiera glukozę), krzemionkękoloidalną bezwodną, aromat cytrynowy PHS 163671 (maltodekstrynę – zawiera glukozę,butylohydroksyanizol (E320)), kwas cytrynowy, sodu cytrynian, wapnia fosforan.

Jak wygląda lek Theraflu ExtraGRIP i co zawiera opakowanie

Opakowanie zawiera 1, 3, 6, 10 lub 14 saszetek w tekturowym pudełku. Każde opakowanie posiadazabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem przez dzieci.

Podmiot odpowiedzialny:

Haleon Poland Sp. z o.o.
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
tel. 800 702 849

Wytwórca:

Haleon Germany GmbH
Barthstraße 4
80339 München
Germany

Haleon Alcala, S.A.
Ctra. De Ajalvir, Km. 2,500
Alcalá de Henares, Madrid
28806, Hiszpania

Data zatwierdzenia ulotki: 8

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł