Tetmodis tabletki (25 mg) - 112 tabl.
Tetmodis tabletki (25 mg) - 112 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Tetmodis, 25 mg, tabletki - Tetrabenazinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy przekazywać go innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Tetmodis i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tetmodis
- Jak stosować lek Tetmodis
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Tetmodis
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Tetmodis i w jakim celu się go stosuje
Tetmodis jest lekiem należącym do grupy leków stosowanych w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Lek Tetmodis jest stosowany w leczeniu chorób powodujących nagłe, nieregularne, niekontrolowane ruchy (hiperkinetyczne zaburzenia ruchowe w chorobie Huntingtona).
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tetmodis
Kiedy nie stosować leku Tetmodis
- jeśli pacjent ma uczulenie na tetrabenazynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje rezerpinę (lek stosowany do wyrównywania wysokiego ciśnienia krwi i w leczeniu stanów psychotycznych)
- jeśli pacjent przyjmuje leki, które należą do grupy leków nazywanych inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) (leki stosowane w leczeniu depresji)
- jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby
- jeśli u pacjenta występują objawy podobne do choroby Parkinsona
- jeśli pacjent cierpi na depresję
- jeśli u pacjenta występują myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze
- jeśli pacjentka karmi piersią
- jeśli u pacjenta występuje guz chromochłonny (guz nadnercza)
- jeśli u pacjenta występują guzy zależne od prolaktyny, na przykład przysadki mózgowej lub rak piersi.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Tetmodis należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowało drżenie dłoni i szarpiące ruchy rąk i nóg, zwane parkinsonizmem;
- jeśli u pacjenta występuje duże stężenie prolaktyny we krwi (hiperprolaktynemia).
Lek Tetmodis - informacje dla pacjentów
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Tetmodis:
- jeśli u pacjenta występuje podatność na gwałtowny spadek ciśnienia krwi przy wstawaniu czy rozciąganiu się;
- jeśli u pacjenta stwierdzono, że jest powolnym lub średnim metabolizerem z użyciem enzymu CYP2D6, ponieważ wówczas należy zastosować inną dawkę leku;
- jeśli występuje zaburzenie serca znane jako zespół długiego odcinka QT albo występowały zaburzenia rytmu serca;
- jeśli pojawią się zaburzenia psychiczne, takie jak dezorientacja lub urojenia albo wystąpi sztywność mięśni i podwyższenie temperatury ciała, co wskazuje na możliwość wystąpienia stanu określanego jako złośliwy zespół neuroleptyczny. W razie wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem;
- jeśli pojawi się nieprzyjemne uczucie wewnętrznego niepokoju, silna potrzeba bycia w ciągłym ruchu lub zaburzenia koordynacji ruchowej;
- należy pamiętać, iż lek Tetmodis wiąże się z tkankami zawierającymi melaninę, co może wpływać na oczy.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Tetmodis u dzieci.
Lek Tetmodis a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Tetmodis jednocześnie z lewodopą (lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona).
Nie należy stosować leku Tetmodis razem z rezerpiną.
Należy przerwać stosowanie inhibitorów MAO na 14 dni przed rozpoczęciem leczenia tetrabenazyną.
Nie jest zalecane przyjmowanie tego leku z pewnymi rodzajami leków przeciwdepresyjnych, alkoholem, opioidami, beta-adrenolitykami, lekami przeciwnadciśnieniowymi (lekami stosowanymi w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi), nasennymi i neuroleptycznymi (lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń psycht=""lki należące do grupy inhibitorów izoenzymu CYP2D6 (np. fluoksetyna, paroksetyna, terbinafina, moklobemid oraz chinidyna) mogą powodować zwiększenie stężenia w osoczu czynnych metabolitów dihydrotetrabenazyny. Jeżeli pacjent stosuje te leki, konieczne może być zmniejszenie dawki leku Tetmodis.
Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli stosuje się lek Tetmodis jednocześnie z lekami, o których wiadomo, że wydłużają odstęp QTc w elektrokardiogramie, w tym z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób psychicznych (neuroleptyki), pewnymi antybiotykami (np. gatifloksacyna, moksyfloksacyna) i niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca (np. chinidyna,prokainamid, amiodaron, sotalol).
Lek Tetmodis z jedzeniem i alkoholem
Picie alkoholu w okresie przyjmowania leku Tetmodis może powodować nadmierną senność.
Ciąża i karmienie piersią
Leku Tetmodis nie należy stosować u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Tetmodis może powodować senność i dlatego w różnym stopniu wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, w zależności od dawki i indywidualnej podatności.
Lek Tetmodis zawiera laktozę
Tabletki zawierają laktozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.
Jak stosować lek Tetmodis
Lek Tetmodis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należyzwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletkę(-i) należy połykać, popijając wodą lub napojem niezawierającym alkoholu.
Dorośli
Choroba Huntingtona
Zalecana dawka początkowa wynosi pół tabletki (12,5 mg) raz do trzech razy na dobę. Dawka możezostać zwiększona o pół tabletki co każde trzy lub cztery dni do zaobserwowania optymalnego efektu lubdo wystąpienia objawów nietolerancji (ospałość, parkinsonizm, depresja).
Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek (200 mg) na dobę.
W przypadku braku poprawy stanu zdrowia po zastosowaniu maksymalnej dawki przez okres siedmiudni, jest mało prawdopodobne, że lek będzie skuteczny.
Osoby w podeszłym wieku
Standardowa dawka była podawana pacjentom w podeszłym wieku bez wystąpienia działańniepożądanych. Jednakże występowanie objawów podobnych do choroby Parkinsona jest częste.
Stosowanie u dzieci
Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Lek Tetmodis nie jest zalecany do stosowania w tej grupie pacjentów.
Zażycie większej niż zalecana dawki leku Tetmodis
W przypadku zażycia większej dawki leku Tetmodis, pacjenci mogą odczuwać senność, pocenie się,niedociśnienie i skrajnie niską temperaturę ciała (hipotermię). Lekarz zastosuje leczenie objawowe.
Pominięcie zastosowania leku Tetmodis
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Zamiast tego należy poprostu kontynuować leczenie poprzez przyjęcie następnej dawki o zwykłej porze.
Przerwanie stosowania leku Tetmodis
Nie należy przerywać stosowania leku Tetmodis bez zalecenia lekarza. Obserwowano przypadkizłośliwego zespołu neuroleptycznego po nagłym przerwaniu stosowania tetrabenazyny.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Następujące działania niepożądane wymienione są zgodnie z klasyfikacją MedDRA i częstością ichwystępowania:
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 osoby na 10):
Senność (po większych dawkach), depresja, objawy podobne do objawów choroby Parkinsona(niekontrolowane ruchy rąk, ramion, nóg i głowy, po większych dawkach).
Często (mogą dotyczyć maksymalnie 1 osoby na 10):
Dezorientacja, nerwowość, bezsenność, niskie ciśnienie krwi, dysfagia (utrudnione przełykanie),nudności, wymioty, biegunka, zaparcie.
Niezbyt często (mogą dotyczyć maksymalnie 1 osoby na 100):
Działania niepożądane leku Tetmodis
Zmiany psychiczne, takie jak dezorientacja lub omamy, sztywność mięśni, gorączka.
Rzadko (mogą dotyczyć maksymalnie 1 osoby na 1000):
Zaburzenie nazywane złośliwym zespołem neuroleptycznym: jeśli u pacjenta wystąpią objawy takie, jakdezorientacja lub omamy, lub wystąpi sztywność mięśni i gorączka, oznacza to, że może rozwijać sięzaburzenie nazywane złośliwym zespołem neuroleptycznym.
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć maksymalnie 1 osoby na 10 000):
Uszkodzenie mięśni.
Dla następujących działań niepożądanych nie ma możliwości określenia częstości ich występowania napodstawie dostępnych danych:
- dezorientacja
- nerwowość
- problemy z koordynacją ruchową
- potrzeba bycia w ciągłym ruchu (akatyzja)
- niekontrolowane skurcze mięśni (dystonia)
- zawroty głowy
- niepamięć
- wolne bicie serca
- zawroty głowy po szybkim wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej
- bóle brzucha
- suchość w jamie ustnej
- zmniejszenie temperatury ciała
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do: Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych UrzęduRejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al.Jerozolimskie 181C, PL-02 222 Warszawa,Tel.: + 48 22 49 21 301Faks: + 48 22 49 21 309Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Tetmodis
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować leku Tetmodis po upływie terminu ważności zamieszczonego na butelce lub pudełkutekturowym. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25˚C.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Tetmodis
- Substancja czynna: tetrabenazyna.
- Każda tabletka zawiera 25 mg tetrabenazyny.
- Pozostałe składniki to: skrobia żelowana kukurydziana, laktoza jednowodna, talk, żelaza tlenekżółty (E172), magnezu stearynian.
Jak wygląda lek Tetmodis i co zawiera opakowanie
Żółte, okrągłe, z linią podziału po jednej stronie i wytłoczonym napisem „TE25” z tyłu tabletki.
Tabletki Tetmodis
Tabletki są zapakowane w odkręcaną butelkę zawierającą 112 tabletek.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
AOP Orphan Pharmaceuticals GmbHLeopold-Ungar-Platz 2
1190 Wiedeń, Austria
Wytwórca:
AOP Orphan Pharmaceuticals GmbHLeopold-Ungar-Platz 2
1190 Wiedeń, Austria
Ten lek został dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Austria: Tetmodis 25 mg Tabletten
- Belgia: Tetrabenazine AOP Orphan Pharmaceuticals 25 mg tabletten
- Bułgaria: TEТМОДИС 25 mg таблети
- Dania: Tetmodis 25 mg tabletter
- Estonia: Tetmodis 25 mg tablett
- Finlandia: Tetmodis 25 mg taletti
- Francja: Comprimés Tetmodis 25 mg
- Grecja: Tetmodis 25 mg δισκία
- Hiszpania: Tetmodis 25 mg comprimidos
- Holandia: Tetmodis 25 mg tabletten
- Irlandia: Tetmodis 25 mg tablets
- Litwa: Tetmodis 25 mg tabletės
- Łotwa: Tetmodis 25 mg tabletes
- Niemcy: Tetmodis 25 mg Tabletten
- Polska: Tetmodis 25 mg tabletki
- Portugalia: Comprimidos de Tetmodis 25 mg
- Republika Czeska: Tetmodis
- Rumunia: Tetmodis, tablete, 25 mg
- Słowacja: Tetmodis 25 mg tableta
- Słowenia: Tetmodis 25 mg tablete
- Szwecja: Tetmodis 25 mg tablett
- Węgry: Motetis 25 mg tabletta
- Wielka Brytania: Tetmodis 25 mg tablets
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 2021-09