Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm Kapsułki twarde (10 mg + 100 mg) - 56 kaps.
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm Kapsułki twarde (10 mg + 100 mg) - 56 kaps.
Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, 5 mg + 100 mg, kapsułki, twarde
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, 10 mg + 100 mg, kapsułki, twarde
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, 20 mg + 100 mg, kapsułki, twarde
Rosuvastatinum + Acidum acetylsalicylicum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- Jak stosować lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm i w jakim celu się go stosuje
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm zawiera dwie substancje czynne - rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy.
- Rozuwastatyna należy do grupy substancji zwanych statynami, które są lekami regulującymi poziom lipidów (tłuszczów), stosowanymi w celu obniżenia poziomu lipidów określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy niewystarczająca okazała się sama dieta niskotłuszczowa i zmiana stylu życia.
- Kwas acetylosalicylowy w małych dawkach należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to małe komórki krwi, które powodują krzepnięcie krwi i uczestniczą w zakrzepicy.
Te dwie substancje czynne przyjmowane jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, jeśli pacjent przebył zawał serca lub jeśli u pacjenta występują napady bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa).
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm jest wskazany u pacjentów przyjmujących już rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy w tych dawkach. Zamiast przyjmowania rozuwastatyny i kwasu acetylosalicylowego w postaci oddzielnych tabletek pacjent otrzyma jedną kapsułkę leku.
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, zawierająca oba składniki o takiej samej mocy jak stosowane poprzednio.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Kiedy nie stosować leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm:
- jeśli pacjent ma uczulenie na rozuwastatynę, kwas acetylosalicylowy, jakiekolwiek inne salicylany lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, lub jeśli zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, powinna natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym lekarza. Kobiety powinny unikać zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm stosując odpowiednie metody zapobiegania ciąży.
- jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby.
- jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby nerek.
- jeśli u pacjenta występuje powtarzający się lub niewyjaśniony ból mięśni.
- jeśli pacjent przyjmuje lek o nazwie cyklosporyna (stosowany np. po przeszczepieniu narządów).
- jeśli u pacjenta wystąpił atak astmy lub obrzęk niektórych części ciała np. twarzy, warg, gardła lub języka (obrzęk naczynioruchowy) po przyjęciu salicylanów lub NLPZ.
- jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości wrzody żołądka lub jelita cienkiego albo jakiekolwiek inne krwawienie, takie jak udar.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek.
- jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby.
- jeśli u pacjenta w przeszłości występowały powtarzające się lub niewyjaśnione bóle mięśni, problemy z mięśniami u pacjenta lub członków rodziny lub problemy z mięśniami podczas przyjmowania w przeszłości innych leków obniżających stężenie cholesterolu.
- jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu.
- jeśli tarczyca pacjenta nie działa prawidłowo.
Informacje dotyczące leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- jeśli pacjent jest pochodzenia azjatyckiego (tj. Japonia, Chiny, Filipiny, Wietnam, Korea i Indie). Lekarz musi wybrać odpowiednią dawkę początkową leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, która jest odpowiednia dla pacjenta.
- jeśli u pacjenta występują obecnie lub występowały w przeszłości problemy z żołądkiem lub jelitem cienkim (owrzodzenia lub krwawienie z przewodu pokarmowego).
- jeśli u pacjenta występuje nadciśnienie tętnicze.
- jeśli pacjent choruje na astmę, występuje u niego katar sienny, polipy nosa lub inne przewlekłe choroby układu oddechowego; kwas acetylosalicylowy może wywołać atak astmy.
- w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na inne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, inne leki przeciwreumatyczne lub inne czynniki wywołujące alergię.
- jeśli występują inne alergie (np. z reakcjami skórnymi, swędzeniem).
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwzakrzepowe (np. pochodne kumaryny, heparynę - z wyjątkiem heparyny w małych dawkach).
- przy upośledzonej czynności nerek lub zmniejszonym przepływie krwi do serca i naczyń krwionośnych (np. choroba naczyń nerkowych, osłabienie mięśnia sercowego, zmniejszenie objętości krwi, poważne operacje, zakażenie krwi lub zwiększone krwawienie): kwas acetylosalicylowy może dodatkowo zwiększać ryzyko zaburzeń czynności nerek i ostrej niewydolności nerek.
- jeśli u pacjentki występują obfite miesiączki.
Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy się nasilą lub jeśli wystąpią ciężkie lub niespodziewane działania niepożądane, np. nietypowe objawy krwawienia, ciężkie reakcje skórne lub jakiekolwiek inne objawy ciężkiej alergii (patrz punkt „Możliwe działania niepożądane”).
U niewielkiej liczby osób statyny mogą oddziaływać na wątrobę. Jest to identyfikowane za pomocą prostego badania, które pozwala wykryć podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Z tego powodu lekarz zwykle zaleci wykonanie tego badania krwi (badanie czynności wątroby) przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekiem Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm.
Podczas stosowania tego leku lekarz będzie ściśle kontrolował stan pacjenta, jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub jest narażony na ryzyko rozwoju cukrzycy. Ryzyko wystąpienia cukrzycy jest prawdopodobne, jeśli pacjent ma wysokie stężenie cukru i tłuszczów we krwi, ma nadwagę i wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu (pacjent może odczuwać pragnienie z suchością w ustach), ponieważ równoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego może prowadzić do pogorszenia czynności nerek.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent planuje zabieg chirurgiczny (nawet niewielki, np. ekstrakcja zęba), ponieważ kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew i może zwiększać ryzyko krwawienia.
Kwas acetylosalicylowy może powodować zespół Reya, gdy jest podawany dzieciom. Zespół Reya jest bardzo rzadką chorobą, która obejmuje mózg i wątrobę i może doprowadzić do zgonu. Z tego powodu leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
U pacjentów z ciężkim niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej: kwas acetylosalicylowy może powodować przyspieszony rozpad lub rozpad czerwonych krwinek albo pewną formę niedokrwistości. Ryzyko to może być spowodowane przez czynniki takie jak wysokie dawki, gorączka lub ostre zakażenia.
Małe dawki kwasu acetylosalicylowego powodują zmniejszenie wydalania kwasu moczowego. Może to wywołać atak dny moczanowej u pacjentów z grupy ryzyka.
Skaleczenia i zranienia
W przypadku skaleczenia lub zranienia krwawienie może trwać nieco dłużej niż zwykle. Jest to związane z działaniem kwasu acetylosalicylowego. Niewielkie skaleczenia i zranienia (np. podczas golenia) zwykle nie mają znaczenia. Jeśli u pacjenta wystąpią nietypowe krwawienia (w nietypowym miejscu lub o nietypowym czasie trwania), należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm może wpływać na następujące inne leki lub następujące inne leki mogą wpływać na niego:
- fibraty (takie jak gemfibrozyl, fenofibrat) lub inne leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu (takie jak ezetymib).
- produkty na niestrawność (stosowane w celu zobojętnienia kwasu w żołądku).
- doustne środki antykoncepcyjne ("pigułka").
- hormonalna terapia zastępcza.
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Jeżeli pacjent będzie musiał przyjmować doustnie kwas fusydowy w celu leczenia zakażeniabakteryjnego, konieczne będzie tymczasowe odstawienie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acidRafarm. Lekarz poinformuje pacjenta, kiedy można bezpiecznie wznowić stosowanie tego leku.
Przyjmowanie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm z kwasem fusydowym może wrzadkich przypadkach prowadzić do osłabienia, tkliwości lub bólu mięśni (rabdomiolizy). Więcejinformacji na temat rabdomiolizy przedstawiono w punkcie 4.
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm może jeszcze bardziej obniżać ciśnienie tętniczekrwi, jeśli pacjent przyjmuje inne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego.
Stosowanie leku
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm należy przyjmować z posiłkiem.W okresie stosowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm należy powstrzymać się odpicia soku grejpfrutowego.
Spożywanie alkoholu może potencjalnie zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego iwydłużać czas krwawienia.
Ciąża i karmienie piersią
Nie należy przyjmować leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm, jeśli pacjentka jest w ciążylub karmi piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Rosuvastatin +Acetylsalicylic acid Rafarm należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tymlekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Większość osób może prowadzić samochód i obsługiwać maszyny w okresie stosowania lekuRosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm – nie wpłynie to na ich zdolność do prowadzeniapojazdów mechanicznych.
Jednak u niektórych osób podczas stosowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm występują zawroty głowy. Jeśli kapsułki powodują nudności, zawrotygłowy lub zmęczenie bądź ból głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn inależy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm zawiera laktozę
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinienskontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak stosować lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W raziewątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: Lekarz ustali odpowiednią moc dawki dla pacjenta, w zależności od stanu zdrowia, aktualnegoleczenia i indywidualnego ryzyka.Zalecana dawka to jedna kapsułka dziennie.Lek ten należy przyjmować podczas posiłków. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze.Kapsułki należy połykać, popijając dużą ilością płynu; nie należy ich rozgniatać ani rozgryzać.Leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym.
Jeżeli pacjent zostanie przyjęty do szpitala lub będzie leczony z powodu innej choroby, należy poinformować personel medyczny, że przyjmuje lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm u dzieci i młodzieży.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Zmiana dawki nie jest konieczna u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek.
Stosowanie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Zmiana dawkowania nie jest konieczna u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.
Stosowanie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
W celu uzyskania porady należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.
Pominięcie przyjęcia leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Nie należy się martwić. W przypadku pominięcia kapsułki należy całkowicie pominąć tę dawkę.
Następną dawkę należy przyjąć o właściwej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek. Po przerwaniu przyjmowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm stężenie cholesterolu może ponownie wzrosnąć. Jeżeli pacjent przerwie stosowanie leku przed otrzymaniem odpowiednich zaleceń, może dojść do nawrotu schorzenia.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm i natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych bardzo rzadkich, ciężkich działań niepożądanych po przyjęciu tego leku.
- Nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszności lub trudności w oddychaniu
- Obrzęk powiek, twarzy lub warg
- Obrzęk języka i gardła, powodujący znaczne problemy z oddychaniem i (lub) połykaniem
- Ciężkie reakcje skórne, w tym intensywna wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, ciężki świąd, powstawanie pęcherzy, łuszczenie i obrzęk skóry, zapalenie błon śluzowych (zespół Stevensa-Johnsona) lub inne reakcje alergiczne
- Jeśli wystąpią czarne stolce lub wymioty krwią (oznaki silnego krwawienia z żołądka)
Należy także przerwać przyjmowanie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm i
Działania niepożądane RozuwaStatyny
Skontaktuj się z lekarzem jeśli:
- wystąpią nietypowe bóle mięśni
- dojść do zerwania mięśnia
- wystąpi zespół toczniopodobny
Często (nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- Bóle głowy
- Ból brzucha
- Zaparcia
- Nudności
- Bóle mięśni
- Uczucie osłabienia
- Zawroty głowy
- Cukrzyca
Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 osób):
- Wysypka, świąd, pokrzywka lub inne reakcje skórne
- Zwiększenie ilości białka w moczu
Rzadko (nie częściej niż u 1 na 1000 osób):
- Ciężka reakcja alergiczna
- Uszkodzenie mięśni
- Silny ból brzucha
- Podwyższone stężenie enzymów wątrobowych we krwi
- Zmniejszenie liczby płytek krwi
- Zespół toczniopodobny
Bardzo rzadko (nie częściej niż u 1 na 10 000 osób):
- Żółtaczka
- Zapalenie wątroby
- Obecność krwi w moczu
- Uszkodzenie nerwów kończyn dolnych i górnych
- Bóle stawów
Działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego
Utrata pamięci
Ginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzn)
Częstość nieznana:
- Biegunka (luźne stolce).
- Zespół Stevensa-Johnsona (ciężkie schorzenie z tworzeniem pęcherzy na skórze, w jamieustnej oraz w obrębie oczu i narządów płciowych).
- Kaszel.
- Duszność.
- Obrzęki (opuchlizna).
- Zaburzenia snu, w tym bezsenność i koszmary senne.
- Problemy seksualne.
- Depresja.
- Problemy z oddychaniem, w tym uporczywy kaszel i (lub) uczucie duszności lub gorączka.
- Uszkodzenie ścięgien.
- Zaburzenie dotyczące nerwów, które może powodować osłabienie, mrowienie lub drętwienie.
- Utrzymujące się osłabienie mięśni.
Często:
- Zaburzenia układu pokarmowego, takie jak zgaga, nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka.
- Niewielka utrata krwi z przewodu pokarmowego (mikrokrwawienie).
- Krwawienie, takie jak krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł, krwawienie ze skóry lub krwawienie z dróg moczowych i narządów płciowych z możliwością wydłużenia czasu krwawienia.
Niezbyt często:
- Krwawienia z żołądka lub jelit. Po długotrwałym stosowaniu kwasu acetylosalicylowego może wystąpić niedokrwistość (niedokrwistość z niedoboru żelaza) spowodowana utajoną utratą krwi z żołądka lub jelit.
- Krwawienie śródczaszkowe, obecność krwi w moczu.
- Wrzody żołądka lub jelit, które bardzo rzadko mogą prowadzić do perforacji.
- Zapalenie układu pokarmowego.
- Reakcje skórne.
Rzadko:
- Reakcje nadwrażliwości skóry, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza u chorych na astmę.
- Poważne krwawienie, takie jak krwawienie z mózgu, zwłaszcza u pacjentów z niewyrównanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie otrzymujących leki przeciwzakrzepowe, które w pojedynczych przypadkach może zagrażać życiu.
- Splątanie (stan dezorientacji).
- Zawroty głowy, bóle głowy.
- Upośledzenie słuchu lub dzwonienie w uszach (szumy uszne), szczególnie u dzieci i osób starszych, mogą być objawami przedawkowania (patrz także punkt „Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm”).
Bardzo rzadko:
- Podwyższone wyniki badań czynnościowych wątroby.
- Zaburzenia czynności nerek i ostra niewydolność nerek.
- Spadek stężenia cukru we krwi (hipoglikemia).
- Małe dawki kwasu acetylosalicylowego powodują zmniejszenie wydalania kwasu.
Działania niepożądane leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- Uszkodzenie lub zaburzenie mięśni (miozopatie), które może się objawiać jako ból, osłabienielub tkliwość mięśni, a także ciemny mocz lub zmiany w wynikach badań funkcji mięśniowej lubwzrost stężenia białka mięśniowego w surowicy krwi.
- Uszkodzenie mięśni, które może występować jako bóle mięśniowe, osłabienie lub tkliwośćm.in. w miejscach skrzyżowania z ścięgnami (np. staw biodrowy, barkowy) oraz zwiększonestężenie enzymów mięśniowych w surowicy krwi obserwowane w badaniach laboratoryjnych.
Skutki uboczne
Może to wywołać atak dny moczanowej u pacjentów z grupy ryzyka.- Wywołana gorączką wysypka z zajęciem błony śluzowej (rumień wysiękowywielopostaciowy).
Częstość nieznana (nie można określić częstości występowania na podstawie dostępnych danych):- U pacjentów z ciężkim niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej obserwowanoprzyspieszony rozpad lub rozpad czerwonych krwinek i pewną postać niedokrwistości.
Jeśli którekolwiek z tych działań niepożądanych okaże się ciężkie lub jeśli u pacjenta wystąpiąjakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowilub farmaceucie.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działanianiepożądane można zgłaszać bezpośrednio do:
Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu RejestracjiProduktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychAl. Jerozolimskie 181 C02-222 WarszawaTel.: + 48 22 49 21 301Faks: + 48 22 49 21 309Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm Substancjami czynnymi leku są rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i kwas acetylosalicylowy. Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm 5 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 5 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego. Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm 10 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 10 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego. Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm 20 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 20 mg
Rozuwastatyna + Kwas acetylosalicylowy - skład leku
Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm zawiera rozuwastatynę w postaci rozuwastatyny wapniowej oraz 100 mg kwasu acetylosalicylowego. Pozostałe składniki to:
Tabletka powlekana zawierająca rozuwastatynę:
- Rdzeń tabletki
- Laktoza jednowodna
- Celuloza mikrokrystaliczna
- Magnezu tlenek, ciężki
- Krospowidon (typ A)
- Krzemionka koloidalna bezwodna
- Magnezu stearynian
Otoczka:
- Alkohol poliwinylowy, częściowo uwodorniony
- Tytanu dwutlenek (E 171)
- Talk
- Żelaza tlenek żółty (E 172)
- Lecytyna (sojowa)
- Żelaza tlenek czerwony (E 172)
- Guma ksantan
- Żelaza tlenek czarny (E 172)
Tabletka zawierająca kwas acetylosalicylowy:
- Celuloza mikrokrystaliczna
- Skrobia kukurydziana
- Krzemionka koloidalna bezwodna
- Kwas stearynowy
Osłonka kapsułki:
- Żelatyna
- Tytanu dwutlenek (E 171)
- Indygotyna (E 132)
- Żelaza tlenek żółty (E 172)
Czarny tusz:
- Szelak
- Glikol propylenowy
- Alkohol odwodniony
- Alkohol butylowy
- Alkohol izopropylowy
- Amonu wodorotlenek, roztwór
- Żelaza tlenek czarny (E 172)
- Potasu wodorotlenek
- Woda oczyszczona
Opakowanie leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Lek dostępny jest w dwóch wariantach:
- Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm 5 mg + 100 mg: twarde kapsułki żelatynowe o rozmiarze 2, z białym nieprzezroczystym korpusem i ciemnozielonym nieprzezroczystym wieczkiem.
- Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm 10 mg + 100 mg: twarde kapsułki żelatynowe o rozmiarze 1, z białym nieprzezroczystym korpusem z czarnym nadrukiem „ASA 100”.
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
Jasnozielonym nieprzezroczystym wieczkiem z czarnym nadrukiem „RSV 10”. Każda kapsułka zawiera jedną białą lub prawie białą, obustronnie wypukłą, owalną, niepowlekaną tabletkę kwasu acetylosalicylowego oraz jedną powlekaną, brązową, obustronnie wypukłą, okrągłą tabletkę rozuwastatyny 10 mg.
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm 20 mg + 100 mg
Twarde kapsułki żelatynowe o rozmiarze 0, z białym nieprzezroczystym korpusem z czarnym nadrukiem „ASA 100” i zielonym nieprzezroczystym wieczkiem z czarnym nadrukiem „RSV 20”. Każda kapsułka zawiera jedną białą lub prawie białą, obustronnie wypukłą, owalną, niepowlekaną tabletkę kwasu acetylosalicylowego oraz dwie powlekane, brązowe, obustronnie wypukłe, okrągłe tabletki rozuwastatyny 10 mg.
Produkt Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm występuje w blistrach po 28, 30, 56 oraz 90 kapsułek twardych.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
RAFARM S.A.
12 Korinthou str.
15451 N. Psihiko, Ateny
Grecja
Wytwórca:
Adamed Pharma S.A.
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 5
95-200 Pabianice
Nazwy produktu w krajach członkowskich EOG
- Polska: Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- Austria: Rosuvastatin/Acetylsalicylsäure Rafarm 5 mg/100 mg Hartkapseln
- Bułgaria: Розувастатин/Ацетилсалицилова киселина Rafarm
- Chorwacja: ROSIX DUO 5 mg/100 mg tvrde kapsule
- Niemcy: Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Rafarm
- Włochy: Rosuvastatina e Acido Acetilsalicilico Rafarm
- Portugalia: ESTASP
- Słowenia: BELOROSTIN 5 mg/100 mg trde kapsule
- Hiszpania: Rosuvastatina/Ácido acetilsalicílico Rafarm 5 mg/ 100 mg cápsulas duras
- Grecja: ROSU-ASA
Data ostatniej aktualizacji ulotki: