Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed Kapsułki twarde (20 mg + 100 mg) - 56 kaps.

Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed Kapsułki twarde (20 mg + 100 mg) - 56 kaps.

Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta

Zahron ASA, 5 mg + 100 mg, kapsułki, twarde

Zahron ASA, 10 mg + 100 mg, kapsułki, twarde

Zahron ASA, 20 mg + 100 mg, kapsułki, twarde

Rosuvastatinum + Acidum acetylsalicylicum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Zahron ASA i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Zahron ASA
  3. Jak stosować lek Zahron ASA
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Zahron ASA
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Zahron ASA i w jakim celu się go stosuje

Zahron ASA zawiera dwie substancje czynne - rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy.

Rozuwastatyna należy do grupy substancji zwanych statynami, które są lekami regulującymi poziom lipidów (tłuszczów), stosowanymi w celu obniżenia poziomu lipidów określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy niewystarczająca okazała się sama dieta niskotłuszczowa i zmiana stylu życia.

Cholesterol jest substancją tłuszczową (lipidem), która może powodować zwężenie naczyń krwionośnych w sercu, powodując chorobę wieńcową.

Jeśli u pacjenta występuje ryzyko kolejnego zawału serca, rozuwastatynę można również stosować w celu zmniejszenia tego ryzyka, nawet jeśli stężenie cholesterolu jest prawidłowe.

W trakcie leczenia należy stosować standardową dietę obniżającą stężenie cholesterolu.

Kwas acetylosalicylowy w małych dawkach należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi.

Płytki krwi to małe komórki krwi, które powodują krzepnięcie krwi i uczestniczą w zakrzepicy.

Te dwie substancje czynne przyjmowane jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, jeśli pacjent przebył zawał serca lub jeśli u pacjenta występują napady bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa).

Lek Zahron ASA jest wskazany u pacjentów przyjmujących już rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy w tych dawkach. Zamiast przyjmowania rozuwastatyny i kwasu acetylosalicylowego w postaci oddzielnych tabletek pacjent otrzyma jedną kapsułkę leku Zahron ASA, zawierającą oba składniki o takiej samej mocy jak stosowane poprzednio.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Zahron ASA

Kiedy nie stosować leku Zahron ASA:

- jeśli pacjent ma uczulenie na rozuwastatynę, kwas acetylosalicylowy, jakiekolwiek innesalicylany lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałychskładników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

- w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję (patrz poniżej).

- jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, lub jeśli zajdzie w ciążę podczas stosowanialeku Zahron ASA, powinna natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tymlekarza. Kobiety powinny unikać zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania leku Zahron ASAstosując odpowiednią antykoncepcję.

- jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby.

- jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby nerek.

- jeśli u pacjenta występuje powtarzający się lub niewyjaśniony ból mięśni.

- jeśli pacjent przyjmuje skojarzenie sofosbuwiru/welpataswiru/woksylaprewiru (stosowane wleczeniu wirusowego zakażenia wątroby zwanego zapaleniem wątroby typu C).

- jeśli pacjent przyjmuje lek o nazwie cyklosporyna (stosowany np. po przeszczepieniunarządów).

- jeśli u pacjenta wystąpił atak astmy lub obrzęk niektórych części ciała np. twarzy, warg,gardła lub języka (obrzęk naczynioruchowy) po przyjęciu salicylanów lub NLPZ.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem stosowania leku Zahron ASA należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą

- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek.

- jeśli pacjent ma problemy z wątrobą.

- jeśli u pacjenta w przeszłości występowały powtarzające się lub niewyjaśnione bóle mięśni,problemy z mięśniami u pacjenta lub członków rodziny lub problemy z mięśniami podczasprzyjmowania w przeszłości innych leków obniżających stężenie cholesterolu.

Blog

Ważne informacje dotyczące leku Zahron ASA

Jeśli pacjent jest pochodzenia azjatyckiego (tj. Japonia, Chiny, Filipiny, Wietnam, Korea i Indie), lekarz musi wybrać odpowiednią dawkę początkową leku Zahron ASA, która jest odpowiednia dla pacjenta.

Jeśli u pacjenta występują obecnie lub występowały w przeszłości problemy z żołądkiem lub jelitem cienkim (owrzodzenia lub krwawienie z przewodu pokarmowego).

Jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen (leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne).

Jeśli u pacjenta występuje nadciśnienie tętnicze.

Jeśli pacjent choruje na astmę, występuje u niego katar sienny, polipy nosa lub inne przewlekłe choroby układu oddechowego; kwas acetylosalicylowy może wywołać atak astmy.

W przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na inne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, inne leki przeciwreumatyczne lub inne czynniki wywołujące alergię.

Jeśli występują inne alergie (np. z reakcjami skórnymi, swędzeniem).

Jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwzakrzepowe (np. pochodne kumaryny, heparynę - z wyjątkiem heparyny w małych dawkach).

Przy upośledzonej czynności nerek lub zmniejszonym przepływie krwi do serca i naczyń krwionośnych (np. choroba naczyń nerkowych, osłabienie mięśnia sercowego, zmniejszenie objętości krwi, poważne operacje, zatrucie krwi lub zwiększone krwawienie): kwas acetylosalicylowy może dodatkowo zwiększać ryzyko zaburzeń czynności nerek i ostrej niewydolności nerek.

Jeśli u pacjentki występują obfite miesiączki.

Jeśli u pacjenta występuje lub występowała miastenia (choroba powodująca ogólne osłabienie mięśni, w tym w niektórych przypadkach mięśni biorących udział w oddychaniu) lub miastenia oczna (choroba powodująca osłabienie mięśni oczu), ponieważ statyny mogą czasami nasilać objawy choroby lub prowadzić do wystąpienia miastenii (patrz punkt 4).

Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy się nasilą lub jeśli wystąpią ciężkie lub niespodziewane działania niepożądane, np. nietypowe objawy krwawienia, ciężkie reakcje skórne lub jakiekolwiek inne objawy ciężkiej alergii (patrz punkt „Możliwe działania niepożądane”).

Metamizol (substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym) może zmniejszać wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregację płytek krwi (zlepianie się komórek krwi i powstawanie zakrzepu), jeżeli te leki stosuje się jednocześnie. Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania metamizolu u pacjentów otrzymujących małe dawki kwasu acetylosalicylowego w celu ochrony mięśnia sercowego.

U niewielkiej liczby osób statyny mogą oddziaływać na wątrobę. Jest to identyfikowane za pomocą prostego badania, które pozwala wykryć podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Z tego powodu lekarz zwykle zaleci wykonanie tego badania krwi (badanie czynności wątroby) przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekiem Zahron ASA.

Podczas stosowania tego leku lekarz będzie ściśle kontrolował stan pacjenta, jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub jest narażony na ryzyko rozwoju cukrzycy. Ryzyko wystąpienia cukrzycy jest prawdopodobne, jeśli pacjent ma wysokie stężenie cukru i tłuszczów we krwi, ma nadwagę i wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu (pacjent może odczuwać pragnienie z suchością w ustach), ponieważ równoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego może prowadzić do pogorszenia czynności nerek.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent planuje zabieg chirurgiczny (nawet niewielki, np. ekstrakcja zęba), ponieważ kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew i może zwiększać ryzyko krwawienia.

Kwas acetylosalicylowy może powodować zespół Reya, gdy jest podawany dzieciom. Zespół Reya jest bardzo rzadką chorobą, która obejmuje mózg i wątrobę i może doprowadzić do zgonu. Z tego powodu leku Zahron ASA nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

U pacjentów z ciężkim niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej: kwas acetylosalicylowy może powodować przyspieszony rozpad lub rozpad czerwonych krwinek lub pewną formę niedokrwistości. Ryzyko to może być spowodowane przez czynniki takie jak wysokie dawki, gorączka lub ostre zakażenia.

Małe dawki kwasu acetylosalicylowego powodują zmniejszenie wydalania kwasu moczowego. Może to wywołać atak dny moczanowej u pacjentów z grupy ryzyka.

W przypadku skaleczenia lub zranienia krwawienie może trwać nieco dłużej niż zwykle. Jest to związane z działaniem kwasu acetylosalicylowego. Niewielkie skaleczenia i zranienia (np. podczas golenia) zwykle nie mają znaczenia. Jeśli u pacjenta wystąpią nietypowe krwawienia (w nietypowym miejscu lub o nietypowym czasie trwania), należy skontaktować się z lekarzem.

W związku ze stosowaniem rozuwastatyny notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych, w tym zespół Stevensa-Johnsona i reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS). Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów opisanych w punkcie 4, należy przerwać stosowanie leku Zahron ASA i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leków zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy stosować długotrwale ani w dużych dawkach bez konsultacji z lekarzem.

Dzieci i młodzież

Lek Zahron ASA nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.

Lek Zahron ASA a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Lek Zahron ASA może wpływać następujące na inne leki lub następujące inne leki mogą wpływać na niego:

  • fibraty (takie jak gemfibrozyl, fenofibrat) lub inne leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu (takie jak ezetymib),
  • produkty na niestrawność (stosowane w celu zobojętnienia kwasu w żołądku),
  • doustne produkty antykoncepcyjne (pigułka),
  • hormonalna terapia zastępcza,
  • fostamatinib (stosowany w leczeniu obniżonej liczby płytek krwi),
  • febuksostat (stosowany w leczeniu i zapobieganiu wysokich stężeń kwasu moczowego we krwi),
  • teryflunomid (stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego),
  • regorafenib (stosowany w leczeniu raka),
  • darolutamid (stosowany w leczeniu raka),
  • kampatynib (stosowany w leczeniu raka),
  • którykolwiek z następujących leków stosowanych w leczeniu zakażeń wirusowych, w tym zakażenia HIV lub wirusem zapalenia wątroby typu C, podawany pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami (patrz: Ostrzeżenia i środki ostrożności): rytonawir, lopinawir, atazanawir, sofosbuwir, woksylaprewir, symeprewir, ombitaswir, parytaprewir, dazabuwir, welpataswir, grazoprewir, elbaswir, glekaprewir, pibrentaswir,
  • itrakonazol (leki przeciwgrzybicze),
  • erytromycyna, klarytromycyna (antybiotyki),
  • leki zmniejszające krzepliwości krwi i zapobiegające zakrzepom krwi (np. warfaryna, heparyna, kumaryna, tikagrelor, klopidogrel, tiklopidyna): kwas acetylosalicylowy może
Zahron ASA – jakie leki mogą wpływać na jego działanie?

Zahron ASA, czyli kwas acetylosalicylowy, jest lekiem stosowanym między innymi w chorobie niedokrwiennej serca, a także profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych. Warto jednak pamiętać, że istnieje szereg leków, które mogą wpływać na jego działanie lub być przyczyną działań niepożądanych przy jednoczesnym stosowaniu. Oto lista leków, które mogą mieć interakcje z Zahronem ASA:

  • Zwiększenie ryzyka krwawień:
    • Leki przeciwpłytkowe (np. klopidogrel)
    • Leki przeciwzakrzepowe (np. heparyny, warfaryna)
  • Odrzucenie narządu po przeszczepieniu:
    • Cyklosporyna, takrolimus
  • Wysokie ciśnienie tętnicze:
    • Leki moczopędne, inhibitory ACE
  • Regulacja bicia serca:
    • Digoksyna
  • Choroba maniakalno-depresyjna:
    • Lit

Należy pamiętać, że powyższa lista nie jest kompletna, dlatego przed rozpoczęciem terapii Zahronem ASA zawsze powinno się skonsultować z lekarzem i przeprowadzić dokładną analizę interakcji lekowych.

Źródło:

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Informacje o leku Zahron ASA

Zgłaszanie działań niepożądanych

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Zahron ASA

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Zahron ASA

Substancjami czynnymi leku są rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i kwas acetylosalicylowy.Zahron ASA 5 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 5 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego.Zahron ASA 10 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 10 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego.Zahron ASA 20 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 20 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego.

Pozostałe składniki to:

  • Tabletka powlekana z rozuwastatyną:
    • Rdzeń tabletki
    • Laktoza jednowodna
    • Celuloza mikrokrystaliczna
    • Magnezu tlenek, ciężki
    • Krospowidon (typ A)
    • Krzemionka koloidalna bezwodna
    • Magnezu stearynian
    • Otoczka tabletki
    • Alkohol poliwinylowy, częściowo uwodorniony
    • Tytanu dwutlenek (E 171)
    • Talk
    • Żelaza tlenek żółty (E 172)
    • Lecytyna (sojowa)
    • Żelaza tlenek czerwony (E 172)
    • Guma ksantan
    • Żelaza tlenek czarny (E 172)
  • Tabletka z kwasem acetylosalicylowym:
    • Celuloza mikrokrystaliczna
    • Skrobia kukurydziana
Zahron ASA - skład i opakowanie

Skład leku Zahron ASA

Krzemionka koloidalna bezwodna

Kwas stearynowy

Osłonka kapsułki:

  • Żelatyna
  • Tytanu dwutlenek (E 171)
  • Indygotyna (E 132)
  • Żelaza tlenek żółty (E 172)

Jak wygląda opakowanie leku Zahron ASA

Zahron ASA 5 mg + 100 mg:

Twarde kapsułki żelatynowe o rozmiarze 2, z białym nieprzezroczystym korpusem i ciemnozielonym nieprzezroczystym wieczkiem. Każda kapsułka zawiera jedną białą lub prawie białą, obustronnie wypukłą, owalną, niepowlekaną tabletkę kwasu acetylosalicylowego oraz jedną powlekaną, brązową, obustronnie wypukłą, okrągłą tabletkę rozuwastatyny 5 mg

Zahron ASA 10 mg + 100 mg:

Twarde kapsułki żelatynowe o rozmiarze 1, z białym nieprzezroczystym korpusem z czarnym nadrukiem „ASA 100” i jasnozielonym nieprzezroczystym wieczkiem z czarnym nadrukiem „RSV 10”. Każda kapsułka zawiera jedną białą lub prawie białą, obustronnie wypukłą, owalną, niepowlekaną tabletkę kwasu acetylosalicylowego oraz jedną powlekaną, brązową, obustronnie wypukłą, okrągłą tabletkę rozuwastatyny 10 mg

Zahron ASA 20 mg + 100 mg:

Twarde kapsułki żelatynowe o rozmiarze 0, z białym nieprzezroczystym korpusem z czarnym nadrukiem „ASA 100” i zielonym nieprzezroczystym wieczkiem z czarnym nadrukiem „RSV 20”. Każda kapsułka zawiera jedną białą lub prawie białą, obustronnie wypukłą, owalną, niepowlekaną tabletkę kwasu acetylosalicylowego oraz dwie powlekane, brązowe, obustronnie wypukłe, okrągłe tabletki rozuwastatyny 10 mg

Lek Zahron ASA jest dostępny w blistrach zawierających 10, 28, 30, 56, 60, 90, 100 kapsułek twardych. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów, tel.: +48 22 732 77 00

Wytwórca: Adamed Pharma S.A., ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 5, 95-200 Pabianice oraz Iasis Pharmaceuticals Hellas Abee, 137 Filis Ave, Kamatero Attiki, 134 51, Grecja

Belupo Inc.

Belupo Inc.

Ulica Danica 5

48000 Koprivnica

Chorwacja

Genericon Pharma Gesellschaft m.b.H.,

8054 Graz,

Austria

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich EOG pod następującymi nazwami:

  • Polska: Zahron ASA
  • Austria: RosuASS 5 mg/100 mg Hartkapseln
  • Austria: RosuASS 10 mg/100 mg Hartkapseln
  • Austria: RosuASS 20 mg/100 mg Hartkapseln
  • Bułgaria: Розувастатин/Ацетилсалицилова киселина Adamed
  • Chorwacja: ROSIX DUO 5 mg/100 mg tvrde kapsule
  • Chorwacja: ROSIX DUO 10 mg/100 mg tvrde kapsule
  • Chorwacja: ROSIX DUO 20 mg/100 mg tvrde capsule
  • Niemcy: RosuASS® APONTIS, 5 mg/100 mg Hartkapseln
  • Niemcy: RosuASS® APONTIS, 10 mg/100 mg Hartkapseln
  • Niemcy: RosuASS® APONTIS, 20 mg/100 mg Hartkapseln
  • Włochy: ASADROX
  • Portugalia: ESTASP
  • Słowenia: BELOROSTIN 5 mg/100 mg trde kapsule
  • Słowenia: BELOROSTIN mg/100 mg trde kapsule
  • Słowenia: BELOROSTIN 20 mg/100 mg trde capsule
  • Hiszpania: Roasax 5 mg/ 100 mg cápsulas duras
  • Hiszpania: Roasax 10 mg/ 100 mg cápsulas duras
  • Hiszpania: Roasax 20 mg/ 100 mg cápsulas duras
  • Grecja: ROSU-ASA
  • Cypr: ROSU-ASA

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 07.2024

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł