Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ranloc Med tabletki dojelitowe (20 mg) - 14 tabl.

Ranloc Med tabletki dojelitowe (20 mg) - 14 tabl.

Informacja o leku Ranloc Med

PL/H/0475/001/IA/031

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Ranloc Med, 20 mg, tabletki dojelitowe

Pantoprazolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
  • Jeśli po upływie 2 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
  • Nie należy przyjmować leku Ranloc Med dłużej niż przez 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest Ranloc Med i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ranloc Med
  3. Jak stosować Ranloc Med
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać Ranloc Med
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest Ranloc Med i w jakim celu się go stosuje

Substancją czynną leku Ranloc Med jest pantoprazol, który blokuje „pompę” wytwarzającą kwas żołądkowy. W ten sposób lek zmniejsza ilość kwasu w żołądku. Ranloc Med stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych. Refluks polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, co może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego przełyku i wywoływać ból. Mogą pojawić się też takie objawy, jak bolesne pieczenie w klatce piersiowej sięgające aż do gardła (zgaga) i kwaśny smak w ustach (kwaśne odbijanie). Objawy związane z chorobą refluksową i zgagą mogą złagodnieć już po pierwszym dniu stosowania pantoprazolu, jednak lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. W celu uzyskania pełnego ustąpienia objawów konieczne może być przyjmowanie tabletek przez 2-3 kolejne dni. Jeśli po upływie 2 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ranloc Med

Kiedy nie stosować leku Ranloc Med:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
  • jeśli pacjent stosuje inhibitory proteazy HIV takie jak atazanawir, nelfinawir (stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV). Patrz „Ranloc Med a inne leki”.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

  • Przed rozpoczęciem stosowania pantoprazolu należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:- pacjent jest leczony z powodu zgagi lub niestrawności nieprzerwanie przez 4 lub więcej tygodni- pacjent ma ponad 55 lat i codziennie stosuje leki na niestrawność wydawane bez recepty
Informacje o leku Ranloc Med

Informacje o leku Ranloc Med

Kiedy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku?

  • Pacjent ma ponad 55 lat i zauważył nowe objawy lub zmianę charakteru dotychczasowych objawów
  • Pacjent przebył chorobę wrzodową żołądka lub przeszedł operację żołądka
  • U pacjenta występują choroby wątroby lub ma żółtaczkę (zażółcenie skóry lub oczu)
  • Pacjent jest pod stałą opieką lekarza z powodu innych ciężkich dolegliwości lub chorób
  • Pacjent będzie miał wykonywane badanie endoskopowe lub ureazowy test oddechowy
  • U pacjenta kiedykolwiek występowała reakcja skórna w wyniku stosowania leku podobnego do leku Ranloc Med
  • Pacjent planuje specyficzne badanie krwi (stężenie chromograniny A)
  • Jeśli pacjent przyjmuje inhibitory proteazy wirusa HIV, takie jak atazanawir czy nelfinawir jednocześnie z pantoprazolem

Zagrożenia związane z długotrwałym stosowaniem leku

Długotrwałe przyjmowanie leku Ranloc Med może wiązać się z dodatkowymi zagrożeniami, takimi jak:

  • Ograniczone wchłanianie witaminy B i niedobór witaminy B w przypadku małego stężenia witaminy B w organizmie
  • Złamanie kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa
  • Zmniejszenie stężenia magnezu we krwi

Objawy, które należy natychmiast zgłosić lekarzowi

  • Niezamierzona utrata masy ciała
  • Wymioty z krwią
  • Krew w kale
  • Trudności z przełykaniem
  • Bladość i osłabienie
  • Ból w klatce piersiowej
  • Ból brzucha
  • Ciężkie i uporczywe biegunki

Ważne informacje

Jeśli u pacjenta wystąpiła wysypka skórna w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, należy jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi

Ranloc Med - informacje dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież

Ranloc Med nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego leku w tej grupie wiekowej.

Ranloc Med a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich innych lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Ranloc Med może hamować skuteczność działania niektórych innych leków.

Można go stosować ze środkami zobojętniającymi kwas.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Nie należy stosować tego leku jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. W przypadku ciąży, karmienia piersią lub planowania dziecka należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Po zażyciu leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych, jeśli wystąpią działania niepożądane takie jak zawroty głowy.

Ranloc Med zawiera sód

Lek zawiera niewielką ilość sodu, co sprawia że jest uznawany za "wolny od sodu".

Jak stosować Ranloc Med

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie przed posiłkiem, codziennie o tej samej porze. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej i nie stosować leku dłużej niż przez 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.

Ważne informacje o leku Ranloc Med

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ranloc Med

Należy natychmiast poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjent przyjął więcej niż zalecaną dawkę. Jeżeli to możliwe należy zabrać ze sobą lek i ulotkę.

Pominięcie zastosowania leku Ranloc Med

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną zaplanowaną dawkę kolejnego dnia, o zwykłej porze. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy niezwłocznie poinformować lekarza lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem pomocy doraźnej, jeśli wystąpi jakiekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych. Jednocześnie należy natychmiast zaprzestać stosowania tego leku, i zabrać ze sobą niniejszą ulotkę i (lub) tabletki.

Ciężkie reakcje uczuleniowe

() ciężkie reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny i obrzęk naczynioruchowy.

Ciężkie reakcje skórne

() wysypkę z obrzękiem, tworzenie się pęcherzy skórnych lub łuszczenie się skóry, płatowe łuszczenie się skóry i krwawienie z okolic oczu, nosa, ust lub narządów płciowych.

Inne działania niepożądane

- często (mogą występować nie częściej niż u 1 do 10 osób): łagodne polipy żołądka;- niezbyt często (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 osób): ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, ()

Ranloc Med - informacje dotyczące działań niepożądanych, przechowywania i zawartości opakowania

Działania niepożądane

Przyjmując Ranloc Med u mężczyzn może występować wysoka gorączka i nagłe zmniejszenie ilości krążących granulocytów - białych krwinek, stwierdzane w badaniach krwi. Bardzo rzadko mogą występować zaburzenia orientacji, zmniejszenie liczby płytek krwi, co może powodować zwiększoną tendencję do krwawień i tworzenia się wybroczyn na skórze („siniaków”), zmniejszenie liczby białych krwinek, co może sprzyjać częstszym zakażeniom. Współistniejące, nieprawidłowe zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek, jak również płytek krwi, stwierdzane w badaniach krwi.

Częstość nieznana: omamy, splątanie, zmniejszenie stężenia sodu, magnezu, wapnia i potasu, wysypka mogąca przebiegać z bólem stawów; uczucie mrowienia, uczucie kłucia, uczucie pieczenia lub drętwienie, zapalenie jelita grubego powodujące uporczywą wodnistą biegunkę.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, włączając te niewymienione w ulotce, należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutem lub pielęgniarką. Działania niepożądane można zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych. Informacje kontaktowe dostępne na stronie internetowej.

Jak przechowywać Ranloc Med

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować po upływie terminu ważności oraz zapytać farmaceutę, jak usunąć nieużywane leki.

Zawartość opakowania i inne informacje

Substancja czynna: pantoprazol. Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki, otoczka tabletki, otoczka dojelitowa.

Jak wygląda Ranloc Med i co zawiera opakowanie

Jak wygląda Ranloc Med i co zawiera opakowanie

Tabletki dojelitowe 20 mg leku Ranloc Med są białawe, owalne, obustronnie wypukłe, powlekane warstwą zabezpieczającą przed działaniem kwasu, gładkie po obu stronach.

Blistry zgrzewane na zimno: opakowania blistrowe składają się z OPA/Aluminium/PVC/Aluminium.

Lek Ranloc Med dostępny jest w blistrach, umieszczonych w pudełkach tekturowych po 7 lub 14 tabletek dojelitowych. Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny

Ranbaxy (Poland) Sp. z o.o.
ul. Idzikowskiego 16
00-710 Warszawa

Wytwórca/importer

S.C. Terapia S.A.
Str. Fabricii nr.124
Cluj Napoca, 400 632
Rumunia

Sun Pharmaceutical Industries Europe B.V.
Polarisavenue 87
2132 JH, Hoofddorp
Holandia

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 02.05.2023 r.

Zalecenia dotyczące stylu życia i zmian w diecie

  • Unikanie obfitych posiłków.
  • Powolne jedzenie.
  • Zaprzestanie palenia.
  • Ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny.
  • Zmniejszenie masy ciała (w przypadku nadwagi).
  • Unikanie obcisłych ubrań lub pasków.
  • Unikanie spożywania posiłków później niż trzy godziny przed położeniem się do snu.
  • Sen z głową uniesioną (w przypadku objawów nocnych).
  • Ograniczenie spożywania pokarmów zwykle wywołujących zgagę, takich jak: czekolada, mięta pieprzowa, mięta zielona, pokarmy tłuste i smażone, kwaśne, ostre, owoce cytrusowe i soki owocowe, pomidory.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł