Prokit tabletki powlekane (50 mg) - 40 tabl.
Prokit tabletki powlekane (50 mg) - 40 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Prokit, 50 mg, tabletki powlekane
Itopridi hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Prokit i w jakim celu się go przyjmuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Prokit
- Jak przyjmować lek Prokit
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Prokit
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Prokit i w jakim celu się go przyjmuje
Prokit zawiera itopryd, który należy do grupy leków zwanych lekami prokinetycznymi. Leki prokinetyczne poprawiają lub pobudzają i nasilają motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego przez działanie antagonistyczne na receptory dopaminowe D oraz hamowanie działania acetylocholinoesterazy. Podanie tych leków powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie oraz zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo lek Prokit ma działanie przeciwwymiotne.
Prokit wskazany jest w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie są spowodowane chorobą wrzodową lub chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.
Prokit jest również wskazany do objawowego leczenia choroby refluksowej przełyku w monoterapii lub jako terapia uzupełniająca do inhibitorów pompy protonowej (leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku).
Prokit jest wskazany do stosowania u dorosłych.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Prokit
Kiedy nie przyjmować leku Prokit:
- jeśli pacjent ma uczulenie na itopryd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. u pacjentów z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z niedrożnością lub perforacją.
Ostrzeżenia i środki ostrożnościPrzed rozpoczęciem przyjmowania leku Prokit należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.Prokit nasila działanie acetylocholiny i należy go stosować ze szczególną ostrożnością.
Działania niepożądane leku Prokit
Chociaż badania kliniczne wskazują, że częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów w wieku65 lat i starszych nie jest większa niż u młodszych pacjentów, u pacjentów w podeszłym wieku działanianiepożądane mogą wystąpić na skutek ogólnego pogorszenia czynności wątroby i nerek.
Dzieci i młodzież
Nie należy stosować leku Prokit u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Prokit a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnielub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Nie są znane interakcje leku Prokit z warfaryną, diazepamem, diklofenakiem, tyklopidyną, nifedypinąi nikardypiną.
- Leki antycholinergiczne mogą zmniejszać działanie itoprydu.
- Ze względu na działanie itoprydu na przewód pokarmowy, może on wpływać na wchłanianie innych leków.
- Leki przeciwwrzodowe nie wpływają na działanie prokinetyczne leku Prokit na przewód pokarmowy.
Prokit z jedzeniem i piciem
Prokit należy przyjmować przed posiłkiem.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Chociaż nie obserwowano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, niemożna jednak wykluczyć osłabienia koncentracji uwagi. Jeśliwystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tychobjawów.
Lek Prokit zawiera laktozę
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować sięz lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek Prokit zawiera sód
Prokit zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę powlekaną, to znaczy lek uznaje się za „wolny odsodu”.
Jak przyjmować lek Prokit
Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultowaćsię z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecana dawka leku Prokit
W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych czynnościowej, niestrawności nie związanej z chorobą wrzodową, zalecana dawka dobowa dla dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę przed posiłkiem przez maksymalnie 8 tygodni.
W przypadku choroby refluksowej przełyku zalecana dawka dobowa dla dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę przed posiłkiem przez maksymalnie 6 tygodni, gdy Prokit jest stosowany w monoterapii i maksymalnie przez 12 tygodni, gdy Prokit jest stosowany jako terapia uzupełniająca do inhibitorów pompy protonowej (PPI).
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby lub nerek, lekarz będzie uważnie kontrolował stan zdrowia pacjenta. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, lekarz zdecyduje o podjęciu odpowiednich działań, takich jak zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Prokit u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Prokit
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Prokit lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie są znane przypadki przedawkowania itoprydu.
Pominięcie przyjęcia dawki leku Prokit
W razie pominięcia przyjęcia dawki leku Prokit należy ją przyjąć zaraz po przypomnieniu sobie o niej. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Prokit
Jeśli pacjent zbyt wcześnie przerwie stosowanie leku Prokit, objawy mogą się nasilić. Przed przerwaniem leczenia należy porozmawiać z lekarzem.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Objawy reakcji alergicznej:
- Obrzęk rąk, nóg, twarzy, warg lub gardła
- Wysypka i świąd
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
- Biegunka
- Zaparcie
- Ból brzucha
- Nadmierne wydzielanie śliny
- Ból głowy
- Drażliwość
- Zaburzenia snu
- Zawroty głowy
- Ból w klatce piersiowej lub ból pleców
W razie wystąpienia powyższych objawów należy przerwać przyjmowanie leku Prokit i skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane leku Prokit
Występujące często (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):
- zmęczenie
- zwiększenie stężenia hormonu prolaktyny
- zmiany laboratoryjnych wyników badań krwi (zmniejszenie liczby białych krwinek, zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny)
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
- wysypka, zaczerwienienie i świąd skóry
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- ciężkie reakcje alergiczne, które mogą powodować trudności w oddychaniu
- zwiększenie wartości wyników badań krwi (AspAT, AlAT, GGTP, fosfataza alkaliczna, bilirubina)
- zmniejszenie liczby płytek krwi (co może objawiać się siniakami i nasilonymi krwawieniami)
- drżenie
- nudności
- żółtaczka
- powiększenie piersi u mężczyzn
Jeśli wystąpi mlekotok (produkcja i wydzielanie mleka, nie związane z karmieniem piersią) lub ginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzn) należy przerwać lub zakończyć leczenie tym lekiem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa:
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Polska: Prokit
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 03.07.2023