Piascledine kapsułki twarde (100 mg + 200 mg) - 30 kaps.
Piascledine kapsułki twarde (100 mg + 200 mg) - 30 kaps.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Piascledine, 100 mg + 200 mg, kapsułki twarde
Niezmydlające się frakcje oleju awokado i oleju sojowego
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawyniepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie kilku tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Piascledine i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Piascledine
- Jak stosować lek Piascledine
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Piascledine
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Piascledine i w jakim celu się go stosuje
Lek Piascledine zawiera niezmydlające się frakcje oleju awokado i oleju sojowego. Piascledine należydo grupy leków zwanych innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwreumatycznymi,określanymi także jako objawowe, powolnie działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów(symptomatic slow-acting drugs in osteoarthritis, SYSADOA).
Lek Piascledine stosuje się u dorosłych w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawówkolanowych, takich jak ból i trudności w poruszaniu się.
Pełna skuteczność leku Piascledine może wystąpić z opóźnieniem do kilku tygodni i zazwyczajutrzymuje się po zakończeniu leczenia.
Jeśli po upływie kilku tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktowaćsię z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Piascledine
Kiedy nie stosować leku Piascledine:
- jeśli pacjent ma uczulenie na niezmydlające się frakcje oleju awokado i (lub) oleju sojowegolub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
Ostrzeżenia i środki ostrożnościPrzed rozpoczęciem przyjmowania Piascledine należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Informacje dotyczące leku Piascledine
Jeżeli pacjent cierpi lub w przeszłości cierpiał na chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego,powinien powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie przed zastosowaniem leku Piascledine. Jeśliwystąpią jakiekolwiek objawy dotyczące problemów z wątrobą lub drogami żółciowymi, takie jaknudności z niewyjaśnionej przyczyny, wymioty, ból brzucha, zmęczenie, utrata apetytu, zażółcenieskóry i oczu (żółtaczka) i ciemna barwa moczu, należy przerwać leczenie i niezwłocznie skontaktowaćsię z lekarzem.
Należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem, jeśli wystąpiąjakiekolwiek objawy reakcji alergicznych, takie jak pokrzywka, świąd i (lub) wysypka skórna,zaczerwienienie skóry, obrzęk twarzy i (lub) trudności w oddychaniu.
Jeżeli pacjent stosuje antykoagulanty, przed zastosowaniem leku Piascledine należy o tym powiedziećlekarzowi lub farmaceucie (patrz punkt „Piascledine a inne leki”).
Należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpiąjakiekolwiek objawy zaburzeń krzepnięcia, takie jak czerwone lub fioletowe plamy na skórze,samoistne powstawanie sińców lub wybroczyn a także krwawienie z błon śluzowych.
Dzieci i młodzież
Piascledine jest lekiem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. Nie należy go stosować u dziecii młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Piascledine a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku Piascledine przez pacjentówprzyjmujących jednocześnie antykoagulanty, ze względu na potencjalne ryzyko zaburzeń krzepnięcia.
Piascledine z jedzeniem, piciem lub alkoholem
Stosując ten lek, pacjent może jeść i pić jak zwykle.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Nie zaleca się stosowania leku Piascledine u kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących skutecznejantykoncepcji. Brak jest wystarczających informacji dotyczących wpływu leku na płodność.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak stosować lek Piascledine
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Zalecana dawka to jedna kapsułka na dobę, przyjmowana podczas posiłku.
Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Nie należy jej rozgryzać ani żuć.
Zalecany czas leczenia wynosi od 3 do 6 miesięcy.
Działanie leku Piascledine
Działanie leku Piascledine może wystąpić z opóźnieniem do kilku tygodni. Jeśli pacjent uważa, że poprawa nie następuje zbyt szybko, nie powinien przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Piascledine
Przedawkowanie leku Piascledine (przyjęcie więcej niż 1 kapsułka na dobę) może wywołać lub nasilić zaburzenia żołądkowo-jelitowe i (lub) zaburzenia czynności wątroby. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Piascledine należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie przyjęcia leku Piascledine
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki. Należy przyjąć kolejną dawkę leku o zwykłej porze.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem leku Piascledine są: biegunka, ból brzucha, dyskomfort w nadbrzuszu i nudności.
Możliwe poważne działania niepożądane: Należy niezwłocznie poinformować lekarza i zaprzestać stosowania tego leku, jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek z następujących poważnych działań niepożądanych, które mogą wymagać pilnej pomocy medycznej:
- Objawy, które mogą być oznaką ciężkich reakcji alergicznych (występujące niezbyt często): świąd, pokrzywka, wysypka skórna, zaczerwienienie skóry, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu, zmiany na błonach śluzowych, utrzymujące się objawy żołądkowo-jelitowe, obniżone ciśnienie krwi.
- Intensywne wykwity skórne (występujące rzadko).
- Zaburzenia czynności wątroby (występujące niezbyt często): uszkodzenie wątroby lub dróg żółciowych, niekiedy w połączeniu z bólem brzucha, nudnościami, przebarwieniem stolca, ciemną barwą moczu, zażółceniem skóry oraz z podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych we krwi (tj. transaminazy, fosfatazy alkalicznej, bilirubiny i gamma-glutamylotranspeptydazy) mogą występować niezbyt często (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w punkcie 2).
Zgłaszano również następujące działania niepożądane:
Często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 pacjentów)- BiegunkaNiezbyt często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 pacjentów)- Dyskomfort w nadbrzuszu, zgaga, nudności, nieprzyjemny posmak w ustach, ból brzucha, zmiana zabarwienia stolca,- Ból głowy,- Ciemna barwa moczu,- Osłabienie, zmęczenie,- Ból piersi, obrzęk piersi i krwawienie z dróg rodnych.
Rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 pacjentów)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak: zapalenie jelit, wymioty, suchość w ustach, odbijanie,
- Egzema,
- Kamica nerkowa,
- Zaburzenia krzepnięcia takie jak obniżenie liczby płytek krwi (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w punkcie 2),
- Wzrost ciśnienia krwi.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do: Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C,02-222 Warszawa, tel. + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: wrzesień 2024