Perindanor tabletki (8 mg) - 30 tabl.
Perindanor tabletki (8 mg) - 30 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Perindanor, 8 mg, tabletki
Perindanor, 8 mg, tabletki
tert-Butylamini perindoprilum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Perindanor i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Perindanor
- Jak stosować lek Perindanor
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Perindanor
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Perindanor i w jakim celu się go stosuje
Peryndopryl należy do grupy leków zwanych inhibitorami ACE. Działanie leków z tej grupy polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Ułatwia to sercu pompowanie krwi. Lek Perindanor jest stosowany:
- w leczeniu nadciśnienia tętniczego;
- w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych zdarzeń sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową (chorobą, w której zaopatrzenie serca w krew jest zmniejszone lub zablokowane), którzy przebyli zawał serca i (lub) operację poprawiającą zaopatrzenie mięśnia serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń serca.
Informacje ważne przed przyjęciem leku Perindanor
Kiedy nie stosować leku Perindanor
- jeśli pacjent ma uczulenie na peryndopryl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) lub na którykolwiek inny inhibitor ACE.
- powyżej trzeciego miesiąca ciąży. Nie zaleca się również stosowania peryndoprylu we wczesnej ciąży, patrz punkt „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”.
- jeśli w przeszłości wystąpiły takie objawy jak: trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub języka, intensywne swędzenie lub ciężka wysypka skórna związane z leczeniem inhibitorem konwertazy angiotensyny, lub takie objawy wystąpiły w innych okolicznościach (stan nazywany obrzękiem naczynioruchowym).
- jeśli pacjent ma cukrzycę lub zaburzenia czynności nerek i jest leczony lekiem obniżającym ciśnienie krwi zawierającym aliskiren.
- jeśli pacjent przyjął lub obecnie stosuje sakubitryl z walsartanem, lek stosowany u dorosłych w leczeniu pewnego rodzaju długotrwałej niewydolności serca (przewlekłej), ponieważ zwiększa się ryzyko obrzęku naczynioruchowego (szybkiego obrzęku tkanek znajdujących się pod skórą w miejscach takich, jak gardło).
- jeśli pacjent jest poddawany dializoterapii lub filtracji krwi inną metodą. Zależnie od stosowanego urządzenia, peryndopryl może nie być odpowiedni dla pacjenta.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Perindanor należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli którykolwiek z poniższych stanów dotyczy pacjenta:
Jeśli pacjent ma:
- zwężenie zastawki aorty (zwężenie głównego naczynia krwionośnego prowadzącego z serca), kardiomiopatię przerostową (choroba mięśnia serca) lub zwężenie tętnic nerkowych (tętnice zaopatrujące nerki w krew),
- jakiekolwiek inne choroby serca lub choroby wątroby lub nerek, albo jeśli pacjent jest dializowany,
- nieprawidłowo zwiększone stężenie hormonu, nazywanego aldosteronem, we krwi (pierwotny aldosteronizm),
- kolagenozę (chorobę tkanki łącznej), taką jak toczeń układowy czy twardzina,
- cukrzycę, która jest niedostatecznie kontrolowana,
- inne.
Patrz także informacje pod nagłówkiem „Kiedy nie stosować leku Perindanor”.
Rasy czarnej
Jeśli pacjent jest rasy czarnej, istnieje większe ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, a lek ten może być mniej skuteczny w obniżaniu ciśnienia krwi niż u pacjentów innych ras.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Perindanor u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Perindanor a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w tym również o lekach otrzymanych bez recepty. Na działanie leku Perindanor mogą mieć wpływ inne leki. Lekarz prowadzący być może będzie musiał zmienić dawkę i (lub) zastosować inne środki ostrożności.
Leki stosowane razem z Perindanorem
inne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, w tym antagoniści receptora angiotensyny II(ang. Angiotensin Receptor Blockers, ARB) lub aliskiren (patrz także informacje podnagłówkami „Kiedy nie stosować leku Perindanor” oraz „Ostrzeżenia i środki ostrożności”),leki moczopędne (leki zwiększające ilość wydalanego moczu),
suplementy potasu (w tym substytuty soli), leki moczopędne oszczędzające potas i inne lekizwiększające stężenie potasu we krwi (np. trimetoprym i ko-trimoksazol, stosowanew zakażeniach wywołanych przez bakterie; cyklosporyna, lek immunosupresyjny, stosowanyw celu uniknięcia odrzucenia przeszczepionego narządu; oraz heparyna, lek stosowany w celurozrzedzenia krwi, aby zapobiec zakrzepom),
leki stosowane w leczeniu cukrzycy (takie jak insulina lub metformin) w celu zmniejszeniastężenia cukru we krwi,
baklofen (stosowany w leczeniu sztywności mięśni w takich chorobach, jak stwardnienierozsiane),
lit stosowany w leczeniu chorób psychicznych lub depresji,
leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych takich jak: depresja, lęk, schizofrenia itd.(np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne),
allopurynol stosowany w leczeniu dny moczanowej,
leki immunosupresyjne (zmniejszające reakcje obronne organizmu) stosowane w leczeniuzaburzeń autoimmunologicznych lub stosowane po przeszczepach (np. cyklosporyna,takrolimus),
trimetoprim (stosowany w leczeniu zakażeń),
estramustyna (stosowana w leczeniu raka),
leki, które stosuje się najczęściej w leczeniu biegunki (racekadotryl) lub w celu uniknięciaodrzucenia przeszczepionych narządów (syrolimus, ewerolimus, temsyrolimus i inne lekinależące do grupy leków zwanych inhibitorami mTOR) Patrz punkt „Ostrzeżenia i środkiostrożności”,
Stosowanie leku Perindanor z jedzeniem i piciem
Zaleca się przyjmowanie leku Perindanor przed posiłkiem.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli uważa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę.Zazwyczaj lekarz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Perindanor, ponieważ stosowanieleku Perindanor we wczesnej ciąży nie jest zalecane. Nie wolno go stosować powyżej trzeciegomiesiąca ciąży (w drugim i trzecim trymestrze ciąży) gdyż może to spowodować ciężkie uszkodzeniepłodu.
Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią. Nie zalecasię stosowania leku Perindanor w czasie karmienia piersią. U kobiet karmiących piersią lekarz możezalecić inne leki, zwłaszcza, gdy karmione dziecko jest noworodkiem lub wcześniakiem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Perindanor zwykle nie wpływa na czujność, ale u niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy lub osłabienie związane z niskim ciśnieniem tętniczym. Jeśli pacjent odczuwa te objawy, zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn może zostać zaburzona. Lek Perindanor zawiera laktozę. Jeżeli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak przyjmować lek Perindanor
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, najlepiej codziennie o tej samej porze, rano przed posiłkiem. Dawkę odpowiednią dla pacjenta ustala lekarz.
Zalecane dawki leku Perindanor to:
- Nadciśnienie tętnicze: zazwyczaj dawka początkowa w leczeniu dorosłych pacjentów wynosi 4 mg, podawane raz na dobę, rano. Po miesiącu leczenia lekarz w razie potrzeby może zwiększyć dawkę do 8 mg podawanych raz na dobę. Dawka 8 mg jest największą dawką zalecaną w nadciśnieniu tętniczym.
- Stabilna choroba wieńcowa: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 4 mg, podawane raz na dobę, rano. Po dwóch tygodniach leczenia dawka może być zwiększona do 8 mg podawanych raz na dobę. Jest to największa dawka stosowana w tym wskazaniu terapeutycznym.
Stosowanie u dzieci i młodzieży: Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Perindanor
W przypadku przyjęcia za dużej liczby tabletek należy jak najszybciej powiadomić lekarza lub zgłosić się do szpitala na ostry dyżur. Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co może spowodować zawroty głowy i omdlenia. W takiej sytuacji pomocne jest ułożenie pacjenta z uniesionymi nogami.
Pominięcie zastosowania leku Perindanor
Ważne jest, aby przyjmować lek regularnie, wtedy jego działanie jest najlepsze. W razie pominięcia dawki, należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Perindanor
Stosowanie leku Perindanor jest długotrwałe, przed przerwaniem leczenia należy porozumieć się z lekarzem. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.