Pelogel żel do stosowania na dziąsła (-) - 1 tuba 40 g
Pelogel żel do stosowania na dziąsła (-) - 1 tuba 40 g
Informacja dla użytkownika
PELOGEL
żel do stosowania na dziąsła
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 10-15 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Pelogel i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pelogel
- Jak stosować lek Pelogel
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Pelogel
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Pelogel i w jakim celu się go stosuje?
Pelogel zawiera w swoim składzie zagęszczony wodny wyciąg borowinowy oraz olejek miętowy. Żel stosuje się jako uzupełniające leczenie stomatologiczne po uprzednim zdjęciu kamienia nazębnego.
Aktywne biologicznie składniki borowin głównie kwasy humusowe (huminowe i fulwokwasy) wykazują działanie przeciwzapalne w chorobach błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Ponadto kwasy te wykazują działanie ściągające na śluzówkę.
Zastosowanie masażu dziąseł połączonego z wcieraniem wyciągu z borowiny poprawia mikrokrążenie w zmienionych patologicznie tkankach, co sprzyja wchłanianiu się wysięków i nacieków w ogniskach zapalnych.
Wskazania do stosowania:
- zapaleniu przyzębia (paradontoza)
- zapaleniu dziąseł
Żel można stosować po przeprowadzeniu leczenia podstawowego przez stomatologa.
Strona 1 z 4
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pelogel
Kiedy nie stosować Pelogelu:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- w ostrych stanach zapalnych przyzębia, dziąseł i jamy ustnej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Pelogelu należy omówić to z lekarzem stomatologiem lub farmaceutą. Zalecane jest również zdjęcie kamienia nazębnego.Jeśli po upływie 10-15 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Dzieci
Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie wiekowej. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku u dzieci.
Lek Pelogel, a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Pelogel nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak stosować lek Pelogel?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Dorośli: dawka jednorazowa to ok. 2,5g (1/2 łyżeczki od herbaty). Przy pomocy miękkiej szczoteczki lub opuszka palca masować żelem dziąsła przez ok. 1 minutę (2-3 razy dziennie).Po zastosowaniu preparatu nie jeść i nie pić przez około 1/2 godziny. Stosować przez ok. 2-3 tygodnie.W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecanaNie są znane objawy przedawkowania.
W przypadku pominięcia dawki leku Pelogel
Należy zastosować kolejną dawkę żelu, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Możliwe działania niepożądane
Nie stwierdzono działań ubocznych ani zaostrzeń objawów choroby. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie leku, poinformować o nich lekarza.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych al. Jerozolimskie 181 C 02-222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301 faks: + 48 22 49 21 309 e-mail:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 07.08.2019r.
Strona 4 z 4