Pectobonisol płyn doustny (-) - 1 butelka 40 g
Pectobonisol płyn doustny (-) - 1 butelka 40 g
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
PECTOBONISOL
Płyn doustny
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Pectobonisol i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pectobonisol
- Jak stosować lek Pectobonisol
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Pectobonisol
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Pectobonisol i w jakim celu się go stosuje
Pectobonisol jest to płyn doustny, zawierający substancje czynne pochodzenia roślinnego: sok z ziela babki lancetowatej, wyciąg z ziela tymianku oraz nalewki z kwiatostanu lipy, korzenia lukrecji i liścia mięty.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Wskazania do stosowania:
Lek stosowany jest tradycyjnie w przeziębieniu z towarzyszącym kaszlem. Produkt przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pectobonisol
Kiedy nie stosować leku Pectobonisol:
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne, mentol, tymol lub którykolwiek ze składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) lub inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) np. tymianek, miętę, szałwię, bazylię, serdecznik, rozmaryn, melisę, lawendę. Nie stosować u dzieci po przejściu ostrego zwężającego zapalenia krtani/tchawicy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z jego stosowaniem.
Zachować szczególną ostrożność stosując Pectobonisol, ponieważ:
Lek zawiera maksymalnie 50 % obj. etanolu (alkoholu). W dawce 2,5 ml znajduje się 1 g alkoholu, co jest równoważne 25 ml piwa (5 % obj.) lub 10,4 ml wina (12 % obj.). W dawce 1,5 ml znajduje się 0,6 g alkoholu, co odpowiada 15 ml piwa (5 % obj.) bądź 6,25 ml wina (12 % obj.).
Zastosowanie leku jest szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka jak np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką.
Długotrwałe stosowanie korzenia lukrecji może powodować zmniejszenie stężenia jonów potasowych w surowicy krwi, co może prowokować wystąpienie zaburzeń rytmu pracy serca.
Dzieci:
Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7 lat, natomiast u dzieci od 7 do 11 lat produkt może być stosowany po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Pectobonisol a inne leki:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotychczas nie stwierdzono interakcji leku Pectobonisol z innymi lekami.
Pectobonisol z jedzeniem i piciem:
Pożywienie nie wpływa na działanie leku.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność:
Ver 06_15.10.2015