Paramax Quick Proszek do sporządzania roztworu doustnego w saszetce (500 mg) - 24 sasz.
Paramax Quick Proszek do sporządzania roztworu doustnego w saszetce (500 mg) - 24 sasz.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Paramax Quick, 500 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 5 dni w przypadku bólu i 3 dni w przypadku gorączki nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Paramax Quick i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Paramax Quick
- Jak przyjmować lek Paramax Quick
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Paramax Quick
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Paramax Quick i w jakim celu się go stosuje
Lek Paramax Quick to proszek w saszetkach do sporządzania gorącego roztworu. Substancją czynną leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo (zmniejsza ból) i przeciwgorączkowo. Lek Paramax Quick stosuje się w krótkotrwałym leczeniu bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu (bólu głowy, bólu mięśni i stawów, bólu zęba i bólów menstruacyjnych) oraz gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Informacje ważne przed przyjęciem leku Paramax Quick
Kiedy nie przyjmować leku Paramax Quick
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Paramax Quick należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- jeśli u pacjenta występuje zmniejszona czynność nerek
- jeśli u pacjenta występuje zmniejszona czynność wątroby (w tym zespół Gilberta (łagodna żółtaczka))
- jeśli u pacjenta występuje niedobór glukozo-6-fosforanodwuhydrogenazy (niedobór enzymu)
- jeśli u pacjenta występuje niedokrwistość hemolityczna (nieprawidłowy rozpad czerwonych krwinek)
W trakcie stosowania leku Paramax Quick należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Paramax Quick
Jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lubposocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadzące do uszkodzenia narządów)lub niedożywienie, alkoholizm w fazie przewlekłej lub gdy pacjent przyjmuje równieżflukloksacylinę (antybiotyk). Notowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasicametaboliczna (nieprawidłowość krwi i płynów) u pacjentów w sytuacjach, gdy stosują oniparacetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmują paracetamol wraz zflukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności zoddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) iwymioty.
Nie należy przekraczać dobowej dawki leku podanej w punkcie 3. Dawki większe niż zalecane niezapewnią silniejszego działania przeciwbólowego; mogą za to spowodować bardzo ciężkieuszkodzenie wątroby. Objawy uszkodzenia wątroby pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku dni. Wprzypadku przedawkowania leku Paramax Quick należy natychmiast skontaktować się z lekarzem,nawet jeśli pacjent nie ma żadnych objawów przedawkowania.
Nie należy jednocześnie przyjmować z lekiem Paramax Quick żadnych innych produktówzawierających paracetamol ze względu na ryzyko przekroczenia maksymalnej dawki dobowejparacetamolu. Podczas stosowania leku Paramax Quick przed przyjęciem innych leków należysprawdzać ich skład.
Ogólnie, nawykowe przyjmowanie leków przeciwbólowych, a zwłaszcza połączenie kilku lekówprzeciwbólowych, może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek z ryzykiem ich niewydolności.Bez zalecenia lekarza pacjenci nadużywający alkoholu lub z uszkodzeniem wątroby nie powinniprzyjmować leku Paramax Quick, a także nie należy stosować leku Paramax Quick równocześnie zespożywaniem alkoholu. Działanie odurzające alkoholu nie zwiększa się po dodaniu Paramax Quick.Należy unikać picia alkoholu podczas przyjmowania tego leku.
Lek Paramax Quick należy stosować ostrożnie, jeśli pacjent jest niedożywiony lub odwodniony.Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą, wrażliwych na kwas acetylosalicylowy, ponieważpodczas stosowania paracetamolu zgłaszano łagodne skurcze oskrzeli (reakcja krzyżowa).
Długotrwałe leczenie lekami przeciwbólowymi, stosowanymi co drugi dzień lub częściej, możepowodować wystąpienie lub nasilenie bólu głowy. Bólu głowy spowodowanego nadużywaniem lekówprzeciwbólowych nie należy leczyć poprzez zwiększanie dawki. W takich przypadkach należyzaprzestać stosowania leków przeciwbólowych w porozumieniu z lekarzem.
Lek Paramax Quick a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie należy przyjmować leku Paramx Quick z innymi produktami leczniczymi zawierającymiparacetamol. Istnieje ryzyko przekroczenia maksymalnej dawki dobowej paracetamolu.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:
- leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna). Sporadyczne dawki leku Paramax Quick nie mająistotnego wpływu na skłonność do krwawień. Należy jednak skontaktować się z lekarzemw przypadku częstego stosowania leku Paramax Quick.
- metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom).
- kolestyraminy (w leczeniu np. wysokiego poziomu cholesterolu). Leki należy przyjmować conajmniej z jednogodzinnym odstępem.
- probenecydu (w leczeniu podagry).
- karbamazepiny, fenytoiny, fenobarbitalu (w leczeniu epilepsji).
- ryfampicyny i izoniazydu (antybiotyku stosowanego w leczeniu gruźlicy).