Paramax Comp tabletki (500 mg + 65 mg) - 60 tabl.
Paramax Comp tabletki (500 mg + 65 mg) - 60 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Paramax Comp, 500 mg + 65 mg, tabletki
Paracetamolum + Coffeinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Paramax Comp i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paramax Comp
- Jak stosować lek Paramax Comp
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Paramax Comp
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Paramax Comp i w jakim celu się go stosuje
Paramax Comp jest lekiem uśmierzającym ból i obniżającym gorączkę (lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy). Paramax Comp zawiera 2 substancje aktywne, paracetamol i kofeinę. Paracetamol łagodzi ból i obniża gorączkę, a kofeina wzmaga jego działanie przeciwbólowe. Paramax Comp stosowany jest w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. ból głowy, zębów, bóle mesntruacyjne i/lub gorączki.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paramax Comp
Kiedy nie stosować leku Paramax Comp
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- u dzieci poniżej 12 roku życia.
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność komórek wątroby (>9 punktów w skali Childa-Pugha).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Paramax Comp należy omówić to z lekarzem:
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek (włączając alkoholowe uszkodzenie wątroby).
- jeśli pacjent spożywa duże ilości kawy lub herbaty zawierającej kofeinę. Jednoczesne stosowanie może powodować rozdrażnienie i uczucie napięcia wywołane przez kofeinę.
Informacje o leku Paramax Comp
Jeśli pacjent ma problemy z alkoholem lub chorą wątrobę, nie należy stosować leku Paramax Comp jednocześnie z alkoholem. Działanie alkoholu nie jest wzmocnione przez stosowanie leku Paramax Comp.
Jeśli u pacjenta występuje przewlekłe niedożywienie i niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Jeśli pacjent cierpi na zespół Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna).
W trakcie stosowania leku Paramax Comp należy natychmiast poinformować lekarza:
- Jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica.
- Notowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna u pacjentów stosujących paracetamol wraz z flukloksacyliną.
Środków ostrożności należy przestrzegać w przypadku korzystania z produktów leczniczych wpływających na czynność wątroby, odwodnienia oraz przewlekłych zaburzeń odżywiania.
Nie należy stosować leku Paramax Comp bez konsultacji z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwbólowe zawierające paracetamol. Dawki większe niż zalecane mogą skutkować poważnym uszkodzeniem wątroby.
Lek Paramax Comp a inne leki:
- Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio.
- Należy zachować szczególną ostrożność stosując leki przeciwzakrzepowe, metoklopramid, chloramfenikol, fenobarbital, ryfampicynę i inne.
Zbyt częste stosowanie Paramax Comp może powodować codzienne bóle głowy lub nasilać migreny. Należy zapytać lekarza o dalsze wskazówki.
Lek Paramax Comp - informacje dla pacjentów
Jest tak w jego przypadku. W celu rozwiązania problemu być może pacjent będzie musiał przerwać przyjmowanie Paramax Comp.
Jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z powyższych leków lub preparatów naturalnych, powinien skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Paramax Comp.
Okazjonalnie lek Paramax Comp może być przyjmowany razem z lekami przeciwzakrzepowymi, ale jeśli pacjent potrzebuje długotrwałego stosowania środków przeciwbólowych powinien skonsultować się z lekarzem.
Lek Paramax Comp z jedzeniem i piciem
Nie należy stosować leku w połączeniu z alkoholem. Należy ograniczyć spożywanie napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, cola).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek PARAMAX Rapid można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Paramax Comp może być stosowany podczas karmienia piersią, jeśli przyjmowany jest zgodnie z standardowymi warunkami stosowania. Pomimo to, powinien być stosowany jedynie po przeprowadzonej przez lekarza dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Paramax Comp nie wywołuje żadnego znanego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Jak stosować lek Paramax Comp
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Do stosowania doustnego w krótkim okresie czasu.
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia:
Zwykle stosowana dawka to 1-2 tabletki do 3 razy na dobę lub w razie potrzeby.
Dawka 1-2-tabletkowa nie może być przyjmowana częściej niż co 6 godzin. Właściwy odstęp między dawkami zależy od objawów i maksymalnej dawki dobowej.
Nie przekraczać zalecanej dawki dobowej, 6 tabletek, w ciągu 24 godzin.
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
Osoby w podeszłym wieku:
Jak dorośli.
Stosowanie u dzieci:
Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
Działania niepożądane leku Paramax Comp
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku i zatrucia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na oddział ratunkowy, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, ze względu na ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. Objawy przedawkowania to bladość, nudności, wymioty, jadłowstręt, ból brzucha, drżenie, nerwowość, pobudzenie, zwiększone wydalanie moczu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, tachykardia lub arytmia serca.
Pominięcie zastosowania leku Paramax Comp. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować leczenie według przyjętego schematu. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Paramax Comp może powodować zmniejszenie ilości białych krwinek przez co ogranicza odporność na infekcje. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Paramax Comp i skontaktować się z lekarzem jeśli u pacjenta wsytępują objawy infekcji, takie jak gorączka i poważne pogorszenie ogólnego stanu pacjenta lub gorączka i objawy miejscowej infekcji, takie jak owrzodzenie gardła/jamy ustnej lub zaburzenia układu moczowego. Przeprowadzone zostaną badania laboratoryjne krwi aby sprawdzić możliwe zmienjszenie ilości białych krwinek (agranulocytoza).
Poniższe działania niepożądane raportowane do chwili obecnej przedstawione są zgodnie z częstością występowania:
Często (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
- nudności
- bezsenność
- niepokój
- przyspieszony rytm serca (tachykardia)
Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):
- reakcje nadwrażliwości (włączając wysypkę)
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów):
- zaburzone działanie krwiotwórcze, w tym trombocytopenia (mała ilość płytek krwi objawiająca się przez czestsze krwawienia lub sinienia) i agranulocytoza (zmniejszona ilość białych krwinek)
- Wstrząs anafilaktyczny (ciężka reakcja alergiczna), obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk skóry i błon śluzowych, który może prowadzić do śmierci)
- bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych zostały zgłoszone
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2)
Zgłaszanie działań niepożądanych: Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, PL-
Kontakt
02 222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, strona internetowa: .
Zgłaszanie działań niepożądanych
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Paramax Comp
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu i blistrze po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Paramax Comp
- Substancjami czynnymi leku są paracetamol i kofeina. Jedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
- Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon 29-32, kwas stearynowy i magnezu stearynian.
Jak wygląda lek Paramax Comp i co zawiera opakowanie
Biała tabletka w kształcie kapsułki z linią podziału na jednej stronie, o szerokości 7,5 mm i długości 18 mm. Tabletka może być podzielona na dwie równe części.
Wielkość opakowania: 10, 20, 30, 60 i 100 tabletek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:
Vitabalans Oy
Varastokatu 8
13500 Hämeenlinna
Finlandia
Tel.: +358 3 615 600
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Paracut Comp: Szwecja
- Paramax Comp: Finlandia, Węgry, Polska, Słowenia
- Paramax Extra: Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja
- Para-Caf: Niemcy
- Paramax Combi: Czechy
- Arax Extra: Dania
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 02/2025