Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Paracetamol OLIMP Tabletki powlekane (500 mg) - 50 tabl.

Paracetamol OLIMP Tabletki powlekane (500 mg) - 50 tabl.

ULOTKA DLA PACJENTA

Witaj Pacjencie!

Chcielibyśmy Cię poinformować o naszej nowej usłudze medycznej, która może być dla Ciebie bardzo pomocna. Nasz zespół specjalistów gotowy jest do bezpiecznego i skutecznego leczenia różnych schorzeń.

Co oferujemy?

  • Konsultacje lekarskie
  • Badania diagnostyczne
  • Terapie farmakologiczne
  • Zabiegi rehabilitacyjne

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu XXX-XXX-XXX lub odwiedź naszą stronę internetową.

Bądź zdrowy!

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Paracetamol OLIMP, 500 mg, tabletki powlekane

Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Paracetamol OLIMP i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol OLIMP
  3. Jak stosować lek Paracetamol OLIMP
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Paracetamol OLIMP
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek Paracetamol OLIMP i w jakim celu się go stosuje

Lek Paracetamol OLIMP zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Lek Paracetamol OLIMP jest wskazany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak: ból głowy, ból zębów, ból menstruacyjny i (lub) w celu obniżenia gorączki. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol OLIMP

Nie należy przyjmować leku Paracetamol OLIMP:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

Ostrzeżenia i środki ostrożności: Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku i stosować się do zaleceń w niej zawartych. Lek zawiera paracetamol. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana. Przyjęcie paracetamolu w większych dawkach może spowodować ciężkie uszkodzenia wątroby. Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol takimi jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, stosowane w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Jednorazowe przyjęcie zalecanej dawki dobowej może spowodować poważne uszkodzenie wątroby; w takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.

Informacje dotyczące stosowania leku Paracetamol

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

  • u pacjenta występuje choroba (zaburzenie czynności) wątroby lub nerek, zespół Gilberta
  • niedokrwistość hemolityczna
  • pacjent jest odwodniony z powodu wymiotów, biegunki, niewystarczającej ilości spożytej wody
  • pacjent ma niedobór pewnych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub dehydrogenazy reduktazy methemoglobinowej), małe rezerwy glutationu (białko biorące udział w metabolizmie wątroby)

Do objawów kwasicy metabolicznej należą m.in.:

  • głębokie, szybkie i utrudnione oddychanie
  • uczucie mdłości, występowanie wymiotów i utrata apetytu
  • ogólne złe samopoczucie

W trakcie stosowania leku Paracetamol OLIMP należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadzące do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, alkoholizm w fazie przewlekłej lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk).

Szczególne ryzyko przedawkowania prowadzące do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów wycieńczonych i regularnie spożywających alkohol. Istniejąca choroba wątroby zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby związanego ze stosowaniem paracetamolu.

Należy powiedzieć lekarzowi jeżeli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol. Lekarz sprawdzi dawkowanie, aby zminimalizować ryzyko przedawkowania.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek Paracetamol OLIMP a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Nie stosować leku Paracetamol OLIMP jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Przed zastosowaniem paracetamolu, należy skonsultować się z lekarzem, w przypadku przyjmowania następujących leków:

  • Leki wzmagające perystaltykę (przemieszczanie się pokarmu i produktów trawienia w przewodzie pokarmowym) np. metoklopramid lub domperidon (leki stosowane w leczeniu nudności i wymiotów). Leki te powodują przyspieszenie wchłaniania paracetamolu
  • Leki hamujące perystaltykę lub wchłanianie w przewodzie pokarmowym, np. cholestyramina (lek stosowany do zmniejszenia podwyższonego stężenia lipidów w surowicy krwi)
  • Leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna lub inne pochodne kumaryny), szczególnie w razie konieczności długotrwałego stosowania paracetamolu

Paracetamol OLIMP z jedzeniem i piciem

Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Podczas leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Lek Paracetamol OLIMP można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub 4

Ważne informacje o stosowaniu leku Paracetamol OLIMP

Jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie jak inne leki, lek ten należy przyjmować w czasie ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią

Paracetamol jest w niewielkich ilościach wydzielany do mleka matki. Dostępne dane nie wykazują żadnych przeciwwskazań do karmienia piersią podczas przyjmowania tego leku. Należy stosować najmniejszą możliwą dawkę przez jak najkrótszy czas z możliwie najmniejszą częstotliwością. Podobnie jak inne leki, ten lek należy przyjmować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Paracetamol OLIMP nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Paracetamol OLIMP zawiera sód

Lek ten zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na jedną tabletkę, na dawkę jednorazową oraz maksymalną dawkę dobową, to znaczy, że lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Jak stosować lek Paracetamol OLIMP

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Zalecana dawka

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg): Zalecana dawka jednorazowa to 1 do 2 tabletek. W razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g (8 tabletek).

itd.

Dzieci

Paracetamol OLIMP nie jest przeznaczony do stosowania dla dzieci poniżej 11 roku życia.

Szczególne grupy pacjentów:

  • Pacjenci z zaburzeniami i łagodną niewydolnością nerek
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp między dawkami.
  • Nie należy przekraczać całkowitej dawki dobowej 2 g bez zaleceń lekarskich.
  • Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek
  • W ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min) odstęp między dawkami musi wynosić co najmniej 8 godzin.
  • Pacjenci w podeszłym wieku
  • Dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne. Jednak u osłabionych, unieruchomionych pacjentów w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek może być konieczne zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępów między kolejnymi dawkami.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol OLIMP

Należy niezwłocznie poradzić się lekarza w przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku.

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, co może zakończyć się przeszczepem wątroby lub zgonem.

Zgłaszano przypadki ostrego zapalenia trzustki, zwykle związanego z zaburzeniami czynności wątroby (w tym ostrą niewydolnością wątroby) i toksycznym działaniem na wątrobę.

W celu uniknięcia możliwego uszkodzenia wątroby, ważne jest, żeby lekarz ocenił stan pacjenta i w razie konieczności podał jak najszybciej odtrutkę.

Pominięcie zastosowania leku Paracetamol OLIMP

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia:

  • reakcji alergicznej (uczulenia), której objawy mogą obejmować: wysypkę skórną, swędzenie, czasem połączone z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy
  • wstrząsu anafilaktycznego (ciężka reakcja alergiczna objawiająca się m.in. zawrotami głowy, zaburzeniami świadomości, przyspieszeniem czynności serca, spadkiem ciśnienia krwi)
  • wysypki skórnej lub ciężkiej reakcji skórnej objawiającej się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami

Działania niepożądane leku

Podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórkai gorączką

Problemy z oddychaniem, w przypadku gdy podobne problemy występowały w przeszłościpodczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Siniaków o niewyjaśnionej przyczynie lub krwawienia, zgłaszano różne rzadkie zmiany w morfologii krwi takie jak zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość) lub znaczne zmniejszenie liczby niektórych białych krwinek (agranulocytoza)

Powyższe działania niepożądane

Występują bardzo rzadko tj. rzadziej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów, z wyjątkiem ciężkich reakcji skórnych i alergicznych (wstrząs anafilaktyczny), których częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych.

Rzadko

(mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów)

  • reakcje alergiczne w tym swędzenie, wysypka, pokrzywka
  • ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, dyspepsja (niestrawność)
  • ból głowy
  • nieznaczne zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych (aminotransferazy w surowicy)

Bardzo rzadko

(mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów)

  • choroby krwi: trombocytopenia, leukopenia, pancytopenia, neutropenia, niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza
  • ciężkie reakcje skórne takie jak toksyczne, martwicze oddzielenie się naskórka (TEN), zespół Stevensa-Johnsona (SJS) lub ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP)
  • obecność białych krwinek w moczu (mętny mocz)
  • hepatotoksyczność

Nieznana

(częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

  • ciężkie choroby nerek, niedokrwistość, zapalenie wątroby, kwasica metaboliczna

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa; tel.: +48 22 492 13 01; fax +48 22 492 13 09; strona internetowa: .

Jak przechowywać lek Paracetamol OLIMP

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze (po symbolu EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania leku.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Paracetamol OLIMP

  • Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
  • Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
    • rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K90, woda oczyszczona, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran,
    • otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol 3350, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu węglan.

Jak wygląda lek Paracetamol OLIMP i co zawiera opakowanie

Tabletka powlekana, podłużna, obustronnie wypukła, koloru białego lub prawie białego. Blister PVC/Aluminium w tekturowym pudełku. Opakowanie zawiera 12 lub 50 tabletek powlekanych. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

OLIMP Laboratories Sp. z o.o.

Pustynia 84F

39-200 Dębica

Tel. +48 14 680 32 00

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:

  • Niemcy: Panaprex
  • Polska: Paracetamol OLIMP

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 23.01.2025

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł