Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 8 sasz.

Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 8 sasz.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta - PARACETAMOL HASCO 500 mg

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

PARACETAMOL HASCO 500 mg, proszek doustny w saszetce

Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco
  3. Jak stosować lek Paracetamol Hasco
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje

Paracetamol Hasco to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do stosowania w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, w tym migreny, bóle gardła, bóle zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, bolesne miesiączkowanie) oraz gorączki (w przebiegu przeziębienia i stanów grypopodobnych).

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco

Kiedy nie stosować leku Paracetamol Hasco

- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),

- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Hasco należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów:

  • z niewydolnością wątroby,
  • przewlekle uzależnionych od alkoholu,
  • z ciężką niewydolnością nerek,
  • z zespołem Gilberta (rodzinną żółtaczką niehemolityczną),
  • z ostrym zapaleniem wątroby,
  • przyjmujących równocześnie leki zaburzające czynność wątroby,
Lek Paracetamol Hasco - informacje dla pacjentów

Informacje dotyczące stosowania leku Paracetamol Hasco

Pacjent nie powinien stosować leku Paracetamol Hasco w przypadku:

  • z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • z niedokrwistością hemolityczną (niedokrwistość spowodowana nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych).

W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, objawów wtórnego zakażenia lub utrzymujących się objawów przez więcej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

W trakcie stosowania leku Paracetamol Hasco należy natychmiast poinformować lekarza o:

  1. ciężkich chorobach,
  2. ciężkich zaburzeniach czynności nerek,
  3. posocznicy,
  4. niedożywieniu,
  5. alkoholizmie w fazie przewlekłej,
  6. przyjmowaniu flukloksacyliny.

Notowano przypadki występowania kwasicy metabolicznej u pacjentów stosujących paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub przyjmujących paracetamol z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować trudności z oddychaniem, senność, nudności i wymioty.

Nie zaleca się przedłużonego lub częstego przyjmowania leku Paracetamol Hasco, ani równoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol. Przyjęcie większej niż zalecana dawki może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Należy zachować ostrożność stosując paracetamol u osób z niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby, odwodnionych lub niedożywionych.

Stosowanie paracetamolu może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, np. oznaczania glukozy w osoczu krwi.

Dzieci i młodzież

Lek Paracetamol Hasco nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 8 lat.

Lek Paracetamol Hasco a inne leki

Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych obecnie lub ostatnio lekach oraz o planowanych lekach, ponieważ lek Paracetamol Hasco może wpływać na działanie innych leków.

Informacje o leku Paracetamol

Interakcje z innymi lekami:

- probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej - podagry),
- metoklopramid i domperidon (leki stosowane przeciw nudnościom i wymiotom) zwiększają szybkość wchłaniania paracetamolu,
- kolestyramina (lek obniżający zawartość cholesterolu we krwi) zmniejsza wchłanianie paracetamolu,
- długotrwałe stosowanie paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych,
- leki nasenne lub przeciwpadaczkowe nasilają szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę,
- niektóre antybiotyki zwiększają toksyczność paracetamolu,
- flukloksacylina (antybiotyk) może powodować poważne nieprawidłowości krwi,
- leki spowalniające opróżnianie żołądka opóźniają wchłanianie paracetamolu,
- jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych z paracetamolem może wywołać stan pobudzenia,
- jednoczesne stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ryzyko zaburzeń czynności nerek,
- paracetamolu nie należy stosować jednocześnie z ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi,
- kofeina zwiększa działanie przeciwbólowe paracetamolu,
- jednoczesne podawanie paracetamolu i zydowudyny zwiększa ryzyko neutropenii.

Paracetamol Hasco z alkoholem

W czasie leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Paracetamol Hasco można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę.

Karmienie piersią

Paracetamol wydzielany jest do mleka w niewielkich ilościach. Może być stosowany podczas karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Paracetamol nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Lek Paracetamol Hasco zawiera sorbitol

Lek zawiera 1845 mg sorbitolu w każdej saszetce. Pacjenci z nietolerancją fruktozy powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Lek Paracetamol Hasco - instrukcja stosowania

Lek Paracetamol Hasco

Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Lek Paracetamol Hasco zawiera aspartam. Zawiera 25 mg aspartamu w każdej saszetce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny, co może być szkodliwe dla pacjentów z fenyloketonurią - rzadką chorobą genetyczną, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie z powodu nieprawidłowego wydalania.

Jak stosować lek Paracetamol Hasco

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dla pacjenta, lub według wskazań lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Zalecana dawka

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat (powyżej 40 kg):
1-2 saszetki do 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny, nie więcej niż 3 g paracetamolu na dobę.

Dla dzieci w wieku 8–12 lat (26–40 kg):
1 saszetka do 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny, nie więcej niż 1,5 g paracetamolu na dobę.

Zaleca się przyjmowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy czas do złagodzenia objawów.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki i stosować leku dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Paracetamol Hasco, proszek doustny w saszetce, można przyjmować bezpośrednio doustnie lub rozpuszczać w wodzie. Nie przechowywać otrzymanej zawiesiny.

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów dorosłych o masie ciała < 50 kg, odwodnionych, przewlekle niedożywionych lub z pewnymi schorzeniami, należy dostosować odpowiednią dawkę paracetamolu.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy dawkami paracetamolu.

U pacjentów z przewlekłym alkoholizmem, nie należy przekraczać dawki 2 g paracetamolu na dobę i zachować odpowiedni odstęp między dawkami.

Pacjenci w podeszłym wieku

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

Dzieci

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Dla dzieci w wieku poniżej 8 lat dostępne są inne postacie i moce.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Hasco

Przedawkowanie paracetamolu może spowodować niewydolność wątroby lub nerek. W przypadku zażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej nawet, gdy samopoczucie chorego jest dobre.

Istnieje ryzyko zatrucia, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, u małych dzieci oraz w przypadku chorób wątroby, przewlekłego nadużywania alkoholu i przewlekłego niedożywienia. Przedawkowanie może w tych przypadkach prowadzić do zgonu. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu pierwszych 24 godzin takie objawy, jak: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość i ból brzucha.

Pominięcie zastosowania leku Paracetamol Hasco

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób): niedokrwistość, niedokrwistość niehemolityczna, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), obrzęki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwawienia, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka, świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, ust, gardła, trudności w oddychaniu), pokrzywka oraz nefropatie i tubulopatie (choroby nerek).

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób): ciężkie reakcje skórne (wysypka z krostkami na całym ciele lub nadżerki w jamie ustnej, oczach, narządach płciowych i skórze, czerwone plamy na ciele, często w środku pęcherze, pękające pęcherze, duże złuszczające się płaty skórne, osłabienie, gorączka i bóle stawów).

Paracetamol to lek powszechnie stosowany, a doniesienia o działaniach niepożądanych są rzadkie i zazwyczaj związane z przedawkowaniem.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).

Działania nefrotoksyczne są rzadkie, nie odnotowano ich związku z dawkami terapeutycznymi, poza przypadkami długotrwałego stosowania leku. Lek stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy (szaroniebieskie zabarwienie skóry).

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych

Lek Paracetamol Hasco

Paracetamol Hasco

Producent: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

Adres: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Telefon: 22 49-21-301

Fax: 22 49-21-309

Strona internetowa:

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią i światłem. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Paracetamol Hasco:

  • Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna saszetka zawiera 500 mg paracetamolu.
  • Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sorbitol (E 420), aromat pomarańczowy SD 1912 (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską (E 414), preparaty aromatyczne naturalne, substancje aromatyczne oraz naturalne substancje aromatyczne, w tym cytral, d-limonen i linalol), aspartam (E 951), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu sterarynian, kwas winowy, sodu cytrynian bezwodny.

Jak wygląda lek Paracetamol Hasco i co zawiera opakowanie:

Lek Paracetamol Hasco to biały proszek o zapachu pomarańczowym i słodkim smaku. Jedno opakowanie leku zawiera 2, 4, 6, 8, 10, 12 lub 24 saszetki.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E

Informacja o leku: tel. 22 742 00 22, e-mail: informacjaoleku@hasco-lek.pl

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 01/2025 r.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł