Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 24 sasz.

Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 24 sasz.

Informacja dla pacjenta - Paracetamol Hasco

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

PARACETAMOL HASCO

500 mg, proszek doustny w saszetce

Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco
  3. Jak stosować lek Paracetamol Hasco
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje

Paracetamol Hasco to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do stosowania w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, w tym migreny, bóle gardła, bóle zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, bolesne miesiączkowanie) oraz gorączki (w przebiegu przeziębienia i stanów grypopodobnych).

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco

Kiedy nie stosować leku Paracetamol Hasco:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Hasco należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów:

  • z niewydolnością wątroby,
  • przewlekle uzależnionych od alkoholu,
  • z ciężką niewydolnością nerek,
  • z zespołem Gilberta (rodzinną żółtaczką niehemolityczną),
  • z ostrym zapaleniem wątroby,
  • przyjmujących równocześnie leki zaburzające czynność wątroby,
Ważne informacje o leku Paracetamol Hasco

Ważne informacje o leku Paracetamol Hasco

Poniżej przedstawiamy ważne informacje dotyczące stosowania leku Paracetamol Hasco:

Warunki, w których nie wolno stosować leku:

  • z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • z niedokrwistością hemolityczną (niedokrwistość spowodowana nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych).

Jeśli wystąpi wysoka gorączka lub objawy wtórnego zakażenia lub jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni należy skonsultować się z lekarzem.

Uwagi specjalne:

W trakcie stosowania leku Paracetamol Hasco należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadzące do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, alkoholizm w fazie przewlekłej lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk).

Notowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna (nieprawidłowość krwi i płynów) u pacjentów w sytuacjach, gdy stosują oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmują paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

Nawykowe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie połączeń kilku substancji przeciwbólowych, może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek (nefropatia analgetyczna).

Przedawkowanie:

Nie zaleca się przedłużonego lub częstego przyjmowania leku, ani równoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol. Przyjęcie na raz wielokrotności dawki dobowej może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby. W takim przypadku nie dochodzi do utraty przytomności, lecz konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Przedłużone stosowanie leku bez nadzoru lekarza może być szkodliwe. U dzieci leczonych paracetamolem w dawce dobowej 60 mg/kg nie jest uzasadnione równoczesne podawanie innego leku przeciwgorączkowego, chyba że stosowanie samego paracetamolu jest nieskuteczne.

Informacje dodatkowe:

Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczania glukozy w osoczu krwi).

Dla dzieci i młodzieży:

Lek nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 8 lat.

Weź pod uwagę inne leki:

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Interakcje leków z Paracetamolem:

- probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej - podagry),

- metoklopramid i domperidon (leki stosowane przeciw nudnościom i wymiotom) zwiększają szybkość wchłaniania paracetamolu,

- kolestyramina (lek obniżający zawartość cholesterolu we krwi) zmniejsza wchłanianie paracetamolu,

- długotrwałe stosowanie paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (z grupy pochodnych kumaryny),

- leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (m.in. barbiturany np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, prymidon) nasilają szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę,

- niektóre antybiotyki, np. ryfampicyna zwiększa szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę,

- flukloksacylina (antybiotyk), z powodu poważnej nieprawidłowości krwi i płynów (nazywanej kwasicą metaboliczną), która powoduje konieczność pilnego leczenia (patrz punkt 2),

- leki spowalniające opróżnianie żołądka mogą opóźniać wchłanianie i początek działania paracetamolu,

- jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych (z grupy tzw. inhibitorów MAO) z paracetamolem może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę,

- jednoczesne stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (m. in. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy) zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek,

- nie należy stosować paracetamolu jednocześnie z ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi, ponieważ nasila on ich działanie,

- kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu,

- jednoczesne podawanie paracetamolu i zydowudyny (leku stosowanego w zakażeniach HIV) zwiększa tendencję do zmniejszania się liczby białych krwinek (neutropenii), co zaburza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zakażeń. Dlatego lek Paracetamol Hasco można przyjmować równocześnie z zydowudyną jedynie na zalecenie lekarza.

Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania któregokolwiek z wyżej wymienionych leków.

Paracetamol Hasco z alkoholem

W czasie leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Paracetamol Hasco można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.

Karmienie piersią

Po podaniu doustnym paracetamol w niewielkich ilościach wydzielany jest do mleka. Nie odnotowano żadnego niekorzystnego wpływu na karmione niemowlęta. Podczas karmienia piersią mogą być stosowane terapeutyczne dawki tego produktu leczniczego.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Paracetamol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Lek Paracetamol Hasco zawiera sorbitol

Lek zawiera 1845 mg sorbitolu w każdej saszetce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Lek Paracetamol Hasco

Lek Paracetamol Hasco

Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Lek Paracetamol Hasco zawiera aspartam. Lek zawiera 25 mg apartamu w każdej saszetce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.

Jak stosować lek Paracetamol Hasco

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Zalecana dawka to:

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (powyżej 40 kg): 1-2 saszetki do 3 razy na dobę. Nie częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 3 g (6 saszetek) paracetamolu na dobę.
  • Dzieci w wieku 8 – 12 lat (26 – 40 kg): 1 saszetka do 3 razy na dobę. Nie częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 1,5 g (3 saszetki) paracetamolu na dobę.

Zawsze konieczne jest przyjmowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy czas niezbędny do złagodzenia objawów. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Czas trwania leczenia: bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.

Sposób podawania: Paracetamol Hasco, proszek doustny w saszetce przeznaczony jest do stosowania bezpośrednio doustnie, bez konieczności popijania. W razie potrzeby proszek doustny w saszetce można popić wodą, bądź rozpuścić w szklance gorącej wody, wymieszać w celu otrzymania jednorodnej zawiesiny o mleczno-żółtawym zabarwieniu i wypić bezpośrednio po ostudzeniu. Nie należy przechowywać otrzymanej zawiesiny.

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg, odwodnionych lub przewlekle niedożywionych, a także w poniższych sytuacjach należy rozważyć podanie skutecznej dawki dobowej, nieprzekraczającej 60 mg na kg masy ciała na dobę, jednak nie więcej niż 3 g (6 saszetek) paracetamolu na dobę.

Zaburzenia czynności wątroby lub nerek: u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.

Niewydolność nerek: u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek musi być zachowany odstęp pomiędzy dawkami wynoszący co najmniej 8 godzin.

Przewlekły alkoholizm: przewlekłe spożywanie alkoholu może obniżyć próg toksyczności paracetamolu. U tych pacjentów odstęp w czasie pomiędzy dwiema dawkami powinien wynosić minimum 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 2 g paracetamolu na dobę.

Informacje o leku Paracetamol Hasco

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

Dzieci

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Dla dzieci w wieku poniżej 8 latdostępne są inne postacie i moce.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Hasco

Przedawkowanie paracetamolu może spowodować niewydolność wątroby lub nerek. W przypadkuzażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej nawet,gdy samopoczucie chorego jest dobre.

Istnieje ryzyko zatrucia, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, u małych dzieci oraz w przypadkuchorób wątroby, przewlekłego nadużywania alkoholu i przewlekłego niedożywienia. Przedawkowaniemoże w tych przypadkach prowadzić do zgonu. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanieparacetamolu może spowodować w ciągu pierwszych 24 godzin takie objawy, jak: nudności,wymioty, jadłowstręt, bladość i ból brzucha.

Pominięcie zastosowania leku Paracetamol Hasco

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):
niedokrwistość, niedokrwistość niehemolityczna, zahamowanie czynności szpiku kostnego,małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), obrzęki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki,krwawienia, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, niewydolność wątroby, martwica wątroby,żółtaczka, świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, ust, gardła,trudności w oddychaniu), pokrzywka oraz nefropatie i tubulopatie (choroby nerek).

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):
ciężkie reakcje skórne (wysypka z krostkami na całym ciele lub nadżerki w jamie ustnej, oczach,narządach płciowych i skórze, czerwone plamy na ciele, często w środku pęcherze, pękające pęcherze,duże złuszczające się płaty skórne, osłabienie, gorączka i bóle stawów).

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działanianiepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych DziałańProduktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych.

Lek Paracetamol Hasco - Informacje

Lek Paracetamol Hasco

Adres i kontakt do Producenta Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309

Strona internetowa:

Działania niepożądane

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią i światłem. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Paracetamol Hasco

  • Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna saszetka zawiera 500 mg paracetamolu.
  • Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sorbitol (E 420), aromat pomarańczowy SD 1912 (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską (E 414), preparaty aromatyczne naturalne, substancje aromatyczne oraz naturalne substancje aromatyczne, w tym cytral, d-limonen i linalol), aspartam (E 951), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu sterarynian, kwas winowy, sodu cytrynian bezwodny.

Jak wygląda lek Paracetamol Hasco i co zawiera opakowanie

Lek Paracetamol Hasco to biały proszek o zapachu pomarańczowym i słodkim smaku. Jedno opakowanie leku zawiera 2, 4, 6, 8, 10, 12 lub 24 saszetki.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

„PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E

Informacja o leku: tel. 22 742 00 22, e-mail: informacjaoleku@hasco-lek.pl

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 01/2025 r.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł